fbpx

Web Sitemi googlede nasıl yükseltirim

Web Sitemi googlede nasıl yükseltirim : Google’da oldukça görünür olan bir web sitesinin, ilgili sorguların arama sonuçlarında gösterilme şansı daha yüksektir.

Bu gece boyunca elde edilebilecek bir şey değil. Online olarak trilyonlarca web sayfası var ve sizinkileri kalabalığın arasından ayırmak için çok çalışmak gerekiyor.

Öte yandan, milyarlarca günlük arama  yapılmaktadır ve  % 15’i daha önce hiç aranmamış yeni aramalardır.

Bu yayında, web sitelerinizin Google ve diğer arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için izlenmesi gereken en önemli 10 adımı öğreneceksiniz.

 1. Google Search Console ve Bing Web Yöneticisi Araçları’na kaydolun
 2. Arama motorlarını optimize edin ve bir site haritası gönderin
 3. Tarama Hatalarını Kontrol Etme
 4. Web sitenizin mobil uyumlu ve hızlı olduğundan emin olun
 5. Alakalı ve ilgi çekici içeriği düzenli olarak yayınlayın
 6. Hedef Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler
 7. Başlığınızı ve meta açıklamalarınızı optimize edin
 8. İçeriğinizi Zengin Snippet’ler için optimize edin
 9. Markanızı çevrimiçi tanıtın
 10. Web Sitenizde SEO Denetimi Yapın

1. Google Search Console ve Bing Web Yöneticisi Araçları’na kaydolun

Web sitenizi Google, Bing ve diğer arama motorlarında görünür yapmak için önce onlara var olduğunuzu söylemeniz gerekir. Bunu yapmanın yollarından biri web yöneticisi araçlarıdır.

Tüm büyük arama motorlarında web yöneticileri için kullanılabilecek ücretsiz araçlar bulunur:

 

Google Arama Konsolu 

Google Arama Konsolu, Google’dan edinilebilen araç ve rapor paketidir. Google arama konsolunu kullanmaya başlamak için aşağıdaki üç adımı izleyin:

1. Adım: Sitenizi Google Search Console’a ekleyin

2. Adım: Tercih ettiğiniz alan adını ayarlayın

3. Adım: Tarama hatalarını bulma ve düzeltme

Bing Web Yöneticisi Araçları

Bing, Bing Web Yöneticisi araçları olarak bilinen bir dizi benzer araca sahiptir. Bing’i kullanmaya başlamak için şu kılavuzdaki adımları izleyin: Bing Web Yöneticisi araçlarını kullanma .

2. Arama motorlarına bir site haritası optimize edin ve gönderin

Web sitenizi çeşitli web yöneticisi araçlarıyla doğruladıktan sonra, sonraki adım bir site haritası oluşturmak ve göndermektir.

Site haritası, sitenizin kök klasöründe, arama motorlarının bilmesi gereken tüm sayfaları / klasörleri listeleyen bir dosyadır. Arama sonuçlarında bulunmasını istediğiniz tüm sayfaların bir listesidir.

Sayfanın kalıcı bağlantı URL’sinin yanı sıra bir site haritası , son değiştirilme tarihini ve resimler gibi bir sayfada bulunan diğer öğeleri de listeler.

Bir site haritası şöyle görünür:

XML Site Haritası Örneği

1. Adım: Site Haritanızı oluşturun

En yaygın site haritası biçimi XML’dir ve platformunuza bağlı olarak site haritası oluşturmayı otomatikleştirmek için kullanabileceğiniz çeşitli araçlar vardır .

WordPress kullanıyorsanız, Yoast SEO’yu (ücretsiz) kullanabilirsiniz.

2. Adım: XML Site Haritanızı optimize edin – web sitenizin tüm önemli sayfalarını içerecek şekilde tümünü ekleyin.

3. Adım: Site haritanızı Google’a ve diğer arama motorlarına gönderin . Site haritanızı yalnızca bir kez göndermeniz gerekir ve Google, web sitenizi değişiklikler açısından izler.

3. Tarama Hatalarını Kontrol Etme ve Düzeltme

Endeks Kapsamı Raporu

Bir web sitesinin Google’da görünür olması için tarama ve dizine ekleme hatalarından arınmış olması gerekir.

Arama motorları tarafından atılan ilk adım, sonuçların en üst sıralarında hangi web sitelerinin gösterileceğine karar vermeden önce tarama ve dizine ekleme aşamasıdır.

Önerilen Kaynaklar: Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Bu aşamada sorunlar varsa, web sitesinin aramadaki görünürlüğü azalır.

Bundan kaçınmak için:

 • Google arama konsoluna giriş yapın
 • KAPSAM raporunu bulun (Dizin altında)
 • Tarama hatalarını bulma ve düzeltme – Bu kılavuzu kullanabilirsiniz: Tarama hataları nasıl düzeltilir? İncelemeniz gereken tüm raporları ve adımları içerir.

4. web sitenizin mobil dostu ve hızlı olduğundan emin olun

Google Analytics raporlarınızı ve özellikle de CİHAZLAR raporunuzu kontrol edin. Mobil cihazlardan masaüstünden daha fazla kullanıcı ve sayfa görüntüleme göreceğinizden kesinlikle emin olabilirsiniz .

Bunun nedeni, kullanıcıların artık Google’da arama yapmak için mobil cihazlarını kullanmasıdır ve bu, web yöneticileri için iki anlama gelir:

1 –  Mobil optimize edilmiş web sitesi olması gerekir. Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak artık yeterli değil.

İçeriğinizin yatay kaydırma çubukları olmadan mobil cihazlarda gösterilmesi bir web sitesinin mobil cihazlar için optimize edilmesini sağlamaz.

Tüm önemli içeriğin ekranın üst kısmında gösterildiğinden ve kullanıcı deneyiminin can sıkıcı pop-up pencereler veya hoş geldiniz banner’ları tarafından rahatsız edilmediğinden emin olmanız gerekir.

2 –  Mobil hızlı mümkün olduğunca yüksek olmalı:   Bilinen bir SEO sıralama faktörü ve bilinen bir kullanılabilirlik faktörüdür. Yavaş web siteleri mobil sonuçlarda daha düşük sıradadır ve daha hızlı web sitelerinden daha az dönüşüm üretir.

Hızlı bir web sitesi nedir? Google’a göre, bir mobil web sitesi 3 saniyeden daha kısa sürede yüklenmelidir.

Deneyimlerime göre, bu numaraya ulaşmanın tek yolu SEO dostu bir web tasarım ilkelerini benimsemek ve önce mobil ve sonra masaüstü için geliştirmektir.

Mobil Tasarım Yönergeleri

Bu, yüklenmesi zaman alan tüm görsel öğeleri (örn. Büyük resimler veya videolar) veya mobil cihazlar için uygun olmayan öğeleri kaldırmanız gerektiği anlamına gelir; örneğin: açılır pencereler, yanıt vermeyen tablolar ve metin içeren resimler.

Buna ek olarak, hızlı bir VPS sunucusuna sahip olmanız, PHP ve WordPress’in en son sürümünü kullanmanız, bir CDN ve iyi bir önbellek eklentisi kullanmanız gerekir.

 

5. Alakalı ve ilgi çekici içeriği düzenli olarak yayınlayın

Şimdiye kadar, yukarıdaki tüm yönergeler teknik SEO ile ilgiliydi, ancak web sitenizin Google’daki görünürlüğünü artırmak için bundan daha fazlasına ihtiyacınız var.

Şu içeriğe sahip olmanız gerekir:

Benzersiz ve ilgi çekici – yinelenen veya web üzerinde zaten yayınlanmış olanlara benzer içerik ve kullanıcı amacını karşılayan içerik.

SEO Dostu – belirli arama terimlerini ve anahtar kelimeleri ve arama motorlarını hedefleyen içerik okuyabilir ve anlayabilir.

Kapsamlı ve iyi yazılmış – Yüksek kaliteli içerik kapsamlıdır (çalışmalar, Google’ın ilk sayfasındaki bir yayının ortalama uzunluğunun 1800 kelime olduğunu göstermektedir)

Güncel İçerik – hiç kimse ve arama motorlarını içermeyen, eski veya artık alakalı olmayan içeriği okumak istemez.

Neden düzenli olarak içerik yayınlamanız gerekiyor?

İyi bir güncel içeriğe sahip bir web sitesine sahip olmanın yanı sıra, web sitenizi düzenli olarak YENİ içerikle güncellemeniz gerekir.

‘Güncelleme’, belirli anahtar kelimeleri hedefleyen yeni içerik yayınlamak anlamına gelir.

Sebepler çok ama en önemlisi:

Yeni bir sayfa yayınladığınızda ve ilk 3-4 ay içinde herhangi bir sıralama almazsanız, herhangi bir anahtar kelime için sıralanmayacaktır.

Google tarayıcısı web sitenizi ziyaret eder ve değişiklikleri kontrol eder, ancak yayınlanan içeriğiniz için bağlantılar almaya başlamadığınız sürece web’de ‘kaybolur’.

Google bot, düzenli olarak yeni hedeflenen içerik yayınlayarak web sitenizi daha sık ziyaret eder, yeni içeriği tarar ve bu, hedeflediğiniz anahtar kelimeler için sıralama şansınızı artırır.

 

6. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedefleyin

Blog yazılarınızla hedeflemek için anahtar kelimeler seçerken akıllıca olun. Her zaman yüksek rekabet içeren anahtar kelimelerin peşinden gitmeyin, olasılıkla herhangi bir trafik sıralayamaz veya trafik alamazsınız.

Bunun yerine , hedeflemesi daha kolay olan uzun kuyruk anahtar kelimelerinin peşinden gidin . Daha az arama hacmine ve daha az rekabete sahipler ve bu da bu terimler için üst sıralarda yer alma olasılığını artırıyor.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, aramaların% 75’ini oluşturur ve bu kesinlikle göz ardı edilemeyecek bir yüzdedir.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler – Arama Eğrisi

7. Başlığınızı ve meta açıklamalarınızı optimize edin

Yayınla düğmesine basmadan önce sayfanızın sayfa içi SEO için optimize edildiğinden emin olun .

Bu, hedef anahtar kelimenizi veya semantikle ilgili anahtar kelimeleri aşağıdaki yerlere dahil etmeniz gerektiği anlamına gelir:

 • Sayfa başlığı
 • Sayfa başlıkları
 • Meta Açıklaması
 • Sayfa içeriği
Google Arama Sonuçları Snippet’i

Aşırıya kaçmayın, anahtar kelime doldurma ve aşırı optimizasyon asla iyi değildir, ancak içeriğinizi kullanıcının aradığı şeyle alakalı hale getirmeye çalışın.

8. İçeriğinizi Zengin Snippet’ler için optimize edin

Zengin snippet’ler SEO’daki yeni trend. Google, hem mobil hem de masaüstü sonuçlarında ve öne çıkan bir snippet veya zengin bir sonuç alan, daha yüksek Tıklama Oranları ve daha fazla trafiğin keyfiniçıkaran web sitelerinde zengin snippet’ler tanıttı.

İçeriğinizi zengin sonuçlara göre optimize etmek için şunları yapmanız gerekir:

 • Zaten Google’ın ilk sayfasında bir sıralama var ve bu nedenle bağlantı bina üzerinde çalışmak gerekir.
 • Şema işaretlemesini kullanın ve web sitenize geçerli yapılandırılmış veriler ekleyin

Şema işaretlemesi , içeriğinizi arama motorlarına anlayabilecekleri bir dilde tanımlamanın bir yoludur. Bu, sayfalarınıza yapılandırılmış veri komut dosyaları ekleyerek yapılır.

Sayfasını tararken, motorları senaryoyu okuyup anladıkları arama bağlamı daha iyi içerik.

Mevcut tüm zengin özellikler için Google arama galerisine göz atın ve web sitenizle ve içeriğinizle alakalı olanları uygulamaya çalışın.

9. Markanızı çevrimiçi tanıtın

Web sitenizin arama sonuçlarındaki görünürlüğünü artırmanın yollarından biri, diğer siteler ve kişiler tarafından fark edilmektir.

Bir web sitesi sitenize bağlantı verdiğinde, bu arama motorları tarafından bir ‘güven oyu’ olarak kabul edilir ve hedefleri sonuçlarında son derece güvenilir siteleri göstermektir.

Gelen bağlantıların yanı sıra, dikkate alınan bir başka faktör, çevrimiçi forumlarda ve sosyal medya ağlarında markanız hakkında konuşan insanlardır.

Sosyal medya sayfalarından (ve çoğu forumdan) bağlantılar sıralamanızı doğrudan etkilemese de ( nofollow oldukları için ) dolaylı bir etkisi vardır.

Google, kullanıcıların arama sonuçlarında görmek istedikleri şey olduğunu doğrulamak için yeterli veriye sahipse bu sinyalleri alabilir ve bir web sitesinin sıralamasını iyileştirebilir.

Örneğin, bir yayını yayınlar ve sosyal medyada viral hale gelirse, arama motorları kullanıcıların beğendiği bir içerik parçası olduğunu bildiği için sıralamaları çok daha hızlı artar.

10. Web Sitenizin SEO Denetimini Yapın

Son fakat en az değil, web sitenizin arama motorlarında maruz kalma artırmak için başka bir yol bir SEO Denetim yapmaktır.

Yukarıda açıkladığım şey, web sitenizin arama için tamamen optimize edildiğinden emin olmak için yapmanız gereken kontrollerden sadece birkaçı.

 

Kapsamlı bir SEO Denetimi , sitenizin site yapınızdan, hedef anahtar kelimelerinizden, UX faktörlerinden, içerik SEO’undan, backlink profilinizden ve daha fazlasından başlayarak iyileştirilmesi gereken alanları belirlemenize yardımcı olur.

Bu kılavuzu izleyin: Tüm adımlar için kendi SEO Denetimi nasıl yapılır .

Genel Öğrenmeler

Web sitenizi Google’da görünür hale getirmek için dört kilit alana odaklanmanız gerekir:

Öncelikle web sitenizi tarama ve dizine ekleme aşaması için optimize etmek ve arama motorlarının içeriğinize sorunsuz bir şekilde erişmesini sağlamak.

İkinci olarak, sitenizi mobil cihazlarda kontrol etmek ve bunun yalnızca mobil cihazlara uygun olmadığından emin olmakla kalmaz, mobil cihazlar için optimize edilmiştir ve olabildiğince hızlı yüklenir.

Üçüncüsü, kullanıcıların aradıklarıyla alakalı içerik yayınlamak.

Dördüncü olarak, diğer web sitelerinden marka söz ve bağlantıları almak için.

Eğer yukarıdaki alanlarda sürekli çalışır sonra yavaş yavaş sıralamanızı artıracak ve arama motorlarından organik trafik giderek artıyor.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

2 comments

 1. DİJİTAL PAZARLAMA EĞİTİMİ VERİYORMUSUNUZ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.