fbpx

Web sitenizi kontrol etmek ve büyütmek için 4 temel araç

Başarılı bir web sitesi veya blog yayınlamak istiyorsanız, web mülkünüzün performansının net bir resmine sahip olmanız gerekir. Web siteniz hakkında temel bilgileri bilmiyorsanız, düzeltmeler yapamaz, sorunları gideremez veya büyüme ve genişleme için doğru planlama yapamazsınız.

Web sitenizi kontrol etmek ve büyütmek için 4 temel araç

Web sitenizi kontrol etmenize yardımcı olacak 4 temel aracı açıklamadan önce, bir web sitesinin yaşam döngüsü aşamaları hakkında size tekrar hatırlatmama izin verin:

 1. Web sitenizi oluşturursunuz – Etki alanı adınızı seçin, web sitesini ayarlayın
 2. Doğru yapıyı inşa edersiniz – Bir web sitesinin yapısı sadece SEO amaçlı değil, kullanılabilirlik ve güvenilirlik açısından da önemlidir.
 3. İçeriği yazıyorsunuz – Konuları ve uygun blog başlıklarını seçiyorsunuz
 4. SEO’nuz yayınlarınızı ve web sitenizi optimize eder
 5. Sen blogunuza Mesajları teşvik
 6. Web sitenizin trafiğini arttırma hedefi ile bir internet pazarlama stratejisi izlemeyi planlıyorsunuz
 7. 3-6. Adımları tekrarlayın

Yukarıdaki her adımda gerekli olan kontroldür. Doğru kontrolle yapınızı değiştirmeniz, içeriğinizi iyileştirmeniz, daha fazla içerik yazmanız vb. Gerekip gerekmediğini bileceksiniz. Ayrıca, web sitenizin arama motorlarındaki konumlarını çeşitli terimler ve çok daha önemli bilgiler için bileceksiniz.

Bu kapağı kapatmak için 4 önemli araçtan yararlanmanız gerekir:

 • Google Analytics
 • Google webmaster araçları
 • Bing web yöneticisi araçları
 • Web sitem kontrol sistemi

Bu 4 temel araca biraz daha detaylı bakalım.

1. Web sitenizin başarısı için Google Analytics’i kullanmanın önemi

Google analytics, web siteniz hakkında aşağıdakiler gibi önemli şeyler size söyleyebilir:

 • Günde kaç ziyaret alıyorsunuz
 • Bu ziyaretlerin nereden geldiği
 • Web sitenizi bulmak için hangi anahtar kelimeleri kullanıyorlar?
 • Sitenizde ne kadar zaman harcıyorlar
 • En popüler sayfalar hangileri

… Ve daha birçok ilginç gerçek ve rakam.

Bu yüzden, web sitenizi kurar ve yayınladığınız anda analitik kurmalısınız. Web sitenize Google Analytics’i nasıl kuracağınıza dair ayrıntılara girmeyeceğim; Bu güzel öğreticiyi Google’dan okuyabilirsiniz .

Her şeyin doğru ayarlandığını ve analitiklerin web siteniz için veri topladığını varsayarsak, bir sonraki adım bazı temel raporları anlamak ve verilerini yorumlamaktır. En İyi 5 Google Analytics Raporu hakkında ve bu verilerin web sitenizi büyütmek için nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Bazı insanlar, yukarıda açıklanan şekilde sorularınıza cevap alabilmeniz koşuluyla, diğer analiz yazılımlarını (örneğin web trendleri) kullanır.

2. Google yöneticileri araçları

Web yöneticisi araçları, Google’ın web sitesi sahiplerine web siteleri hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olacak bir dizi araç. Web sitenizi web yöneticisi araçlarına kaydederek aşağıdaki gibi avantajlar elde edersiniz:

 • Web sitenizin bir sorunu olması durumunda Google ile iletişim kurmanın tek yolu budur.
 • Google’ın web siteniz hakkında ne bildiğini öğrenmenin en iyi yollarından biridir.
 • Web sitenizin kaç sayfasının Google tarafından indekslendiğini görebilirsiniz.
 • Web sitenizi ve nereden geldiğini gösteren bağlantıların sayısı
 • Google tarafından web sitenizdeki kötü amaçlı yazılım, sunucu kullanılamaması vb. Olası sorunlardan haberdar olmak

Web sitenizi Google Web Yöneticisi araçlarına göndermek basittir. Önceki yayınımı okuyabilirsiniz: Yapmanız gereken tüm ayarlar ve görüntülemeniz gereken raporlar için yeni başlayanlar için Google ve Bing web yöneticisi araçlarını kullanma .

3. Bing Web yöneticisi araçları

Birçok kişi, Bing’in arama motoru olarak gücünü ihmal eder ve bu büyük bir hatadır (ayrıca bkz. Top 10 arama motorları ). Bing, Google kadar güçlü ve popüler değildir, ancak yine de kaliteli bir trafik kaynağıdır. Web sitenizi Bing web yöneticisi araçlarına göndermenin yararları, Google için yukarıda açıklananlarla aynıdır, bu nedenle bunları tekrar etmeyecektir.

Özetle, İnternet pazarlama stratejinizi oluşturmak ve yalnızca içerik yayınlamak için değil, belirli hedeflere zaman ayırmak ve çaba harcamak için Analytics ve web yöneticisi araçlarındaki bilgileri kullanmalısınız.

4. Web sitem kontrol sistemi

Son fakat en az değil, web sitelerimi kontrol etmek için kullandığım bir sistem hakkında biraz konuşmama izin verin. Fantezi ya da karmaşık bir şey değil; Aslında Excel veya Google docs kullanabilirsiniz (bunun için Evernote kullanıyorum).

Temelde her web sitesi için aylık istatistikleri (tablo biçiminde) tutuyorum. Mesajların sayısı, dizin sayfaları, bağlantılar, Rss aboneleri, twitter takipçileri, facebook fanlar, Google+ takipçileri, Pinterest takipçileri,: Özellikle ben sayısını tutmak krom gelen ziyaretçiler , android mobil uygulamadan ziyaretler organik ziyaretler ve toplam, toplam sayısı görüntüleme sayısı.

Bu bilgileri tüm sitelerim için bir tablo biçiminde vererek bir bakışta hangi web sitelerinin iyi performans gösterdiğini, hangi web sitelerinin istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü ve hangi web sitelerinin daha fazla dikkat gerektirdiğini görebilirsiniz.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.