fbpx

Web sitenizi ne sıklıkla Güncellemelisiniz?

Blog Köşeniz, kurumsal web siteniz veya e-ticaret mağazanız olsun, web sitenizi düzenli olarak güncellemenin birçok faydası vardır. Güncelleme sıklığı birçok faktöre bağlıdır ve bu, bu makalede öğreneceğiniz şeydir.

Web sitenizi ne sıklıkta güncellemeniz gerektiği konusunda en iyi uygulamaları okuyun.

Web sitenizi ne sıklıkla Güncellemelisiniz

Güncelleştirilmiş içeriğe sahip olmak neden önemlidir?

Web sitenizin içeriğini güncel ve taze tutmak kolay bir iş değil, hem zaman hem de para gerektiriyor.

Öte yandan, bunu yapmanın faydaları – özellikle çaba ve maliyete değecek uzun vadeli faydalar.

Web sitenizin içeriğini taze tutmanın faydaları

Bir sonraki bölümde ‘taze içeriğin’ anlamını tanımlayacağım ve ayrıca bir web sitesini türüne bağlı olarak ne sıklıkta güncellemeniz gerektiğine dair bazı yönergeler sunacağım, çünkü bunu yapmanın yararlarını anlamak önemlidir.

SEO için iyidir – Arama motorları içeriği ve özellikle de yeni içerikleri sever. Kullanıcılarını memnun etmek için endekslerinde kaliteli yazılar bulundurmayı severler .

Düzenli olarak güncellenen bir web sitesi daha sık taranır, dizinde daha fazla sayfa bulunur ve iç bağlantı en iyi uygulamalarını uygulayarak SEO’yu artırmak için daha fazla olanak sunar .

Sosyal medya için iyidir – Blogunuzu tanıtmak için sosyal medya pazarlamacılığı kullanıyorsanız, en kritik başarı faktörlerinden birinin sosyal medya sayfalarınıza gönderdiğiniz içerik olduğunu bilirsiniz.

Çoğu zaman, emeğinizi yok eden sorun içerik eksikliğidir. Düzenli olarak güncellenen bir web sitesine sahip olmak ayrıca sosyal medya tanıtımlarınız için size yakıt sağlayacaktır.

Kullanıcılarınız için iyidir – Web siteleri kullanıcılara hizmet vermek içindir ve kullanıcılara yeni içerikler sunmak onları daha mutlu eder.

Mutlu bir kullanıcı büyük olasılıkla web sitenizi diğer kişilere geri dönecek, dönüştürecek, kayıt olacak, satın alacak ya da önerecektir.

Bunun 1-2-3 kadar kolay olduğunu söylemiyorum, ilk önce web sitenizi fark etmenizi sağlayın, böylece iyi bir okuyucu kitlesi alır, ancak bu noktaya ulaştığınızda her şey daha kolay hale gelir.

Bu, web sitenizin veya işletmenizin aktif ve canlı olduğunun bir işaretidir – Aynı ürünü aynı fiyata satan 2 aynı web sitesini ziyaret ettiğinizi düşünün ancak bunlardan birinde güncellenmiş bir blog, destek forumu veya haber bölümü var.

Diğer şeyler eşit olmak, hangisine güvenirsiniz? İçeriği güncelleyen içerik, hala çalışır durumda, aktif olduğu ve müşterilerini umursadıkları hissini veriyor.

Bir ürün destek forumunu ziyaret ettiğinizde aynısı geçerlidir. Son güncelleme 2 yıl önce olsaydı, bu şirketin güvendiğini ve desteklerinin var olmadığını bilerek ürünlerini satın alır mıydınız?

Güncelleme, içerik pazarlamanın temel eylemidir – Bugünlerde herkes içerik pazarlaması hakkında konuşur, birçok kişi yeni SEO olduğunu söyler ve bu gerçeklerden uzak değildir.

İçerik olmadan çevrimiçi ortamda pek bir şey yapamazsınız, yinelenen içeriği iyi kullanarak çok şey yapabilirsiniz.

Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı birçok işletme satış üretmek ve marka bilinirliğini arttırmak için içerik kullanıyor.

 

Taze içerik nedir?

Yayın ayrıntılarına girmeden önce, bir web sitesinin ‘taze içerikle’ güncellenmesi gerektiğini söylediğimizde ne demek istediğimizi anlamanıza yardımcı olalım.

Tecrübelerden dolayı bu, birçok insanın yanlış anladığı bir şeydir ve bu da güncelleme işlerini daha da zorlaştırır.

‘Yeni içerik’ mutlaka web için tamamen yeni olan içerik değildir, ancak belirli bir web sitesi için yeni olan ve web’de başka bir yerde tam olarak aynı şekilde bulunamayan içeriktir.

Örneğin, şu anda okuduğunuz makale bu site için ‘yeni içerik’ çünkü benzersiz, özgün ve çevrimiçi başka bir web sitesinde bulunmuyor.

‘ Web sitemi ne sıklıkta güncellemeliyim ‘ için google’ı ararsanız, yüzlerce makale bulacaksınız, ancak bu yazıdaki okuduğunuz içerik bu web sitesine özel ve özeldir.

Yani ‘taze’ sadece haber öğeleri veya yeni kavramlar veya teoriler (bu açıktır) değil, aynı zamanda belirli bir web sitesi veya blog için yeni bir şey anlamına da gelir.

Web sitenize veya blogunuza ne sıklıkta yeni içerik ekleyebilirim?

Her web sitesinin misyonu farklıdır ve güncelleme gereksinimleri de öyledir. Bir şirket blogunun normal bir blog kadar sık, normal bir blogun da bir haber veya spor blogu kadar sık ​​güncellenmesini bekleyemezsiniz.

Çeşitli endüstrilerdeki müşterilerle çalışma fırsatı buldum ve onların web sitesi güncellemeleri ve blog yönetimi konusunda onlara yardımcı oldum ve çoğunlukta web mülkleri aşağıdaki kategorilerde sınıflandırılabilir:

Spor / Moda / Ünlü / Teknik / Yaşam / Finans / Gazete / Dergiler

Bu kategoriye, trend konularıyla ilgilenen web siteleri veya bloglar ekledim.

Günde birkaç kez yeni bilgilerle güncellenen bu web siteleri için başarıları için çok önemlidir.

Güncelleme sayısında bir sınırlama yoktur ve genellikle ne kadar iyi olursa o kadar iyidir. Ziyaretlerinin çoğu, tekrar eden ziyaretçilerden, sosyal medyadan ve Google haberlerinden geliyor.

İlanlar genellikle kısa ve konuya yöneliktir ve çok fazla resim içerir.

Normal Web Siteleri / Bloglar

Bu kategori, şu an okuduğunuz gibi bir blog içeriyor. Başka bir deyişle, herdem yeşil içerik sağlayan web siteleri ( uzun süre alakalı kalan içerik ).

Bu kategoride kişisel gelişim blogları, nasıl yapılır stil blogları, bilgilendirme blogları, wiki, pazarlama, kilo kaybı, çalışmalar, analitik, seyahat ipuçları, incelemeler ve daha fazlasını bulmayı umuyorsunuz.

Her başparmak için 3 güncellemenin bir kuralı gereğinden fazla olduğu için, böyle bir görevi yerine getirecek kaynağa sahip olmadığınız sürece günlük olarak güncellemeye gerek yoktur.

Kurumsal Web Sitesi / Blog

Bunlar, bir şirketi ve sunduğu ürünleri / hizmetleri gösteren iş web siteleridir.

Sık sık güncellenmesi en zor web siteleri arasındadır, çünkü ilk kurulum yapıldıktan ve şirket hakkında bilgi yayınlandıktan sonra yayınlamak için yararlı bir şeyiniz yoktur.

Neyse ki bir çıkış yolu var ve bu kurumsal bir blog oluşturmak.

Size bir blogun bir işletme web sitesinin düzenli olarak yararlı ve taze içeriğe sahip olmasına nasıl yardımcı olabileceğine dair birkaç örnek vereyim.

 • Hukuk firmaları – Blog’u, nasıl yapılır ve bilgilendirici makaleler (‘Bir baba olarak haklarım nelerdir’) ve hukukla ilgili konularda haberler yayınlamak için kullanabilirler.
 • Lastik satışı yapan firmalar – Farklı lastik türlerinin kullanımı hakkında bilgi içeren makaleler, Kendin Yap lastiği bakımı ile ilgili makaleler.
 • Yatırım şirketi – Ekonomi haberlerinden yatırım tavsiyelerine kadar finans sektörü ile ilgili her şey hakkında makaleler.
 • Çevrimiçi İşler web sitesi – Trendli veya ihtiyacı olan mesleklerle ilgili makaleler, nasıl yapılır makaleleri (‘İş görüşmeniz için nasıl hazırlanılır’).

Bunlar bir blogun hemen hemen her niş ve sektöre uyabileceğini gösteren birkaç örnektir.

İhtiyacınız olan şey bloglamayı doğru şekilde uygulamak için kutudan çıkan fikirler ve kaynaklar.

Aynı yayıncılık ‘kuralları’ normal web siteleri gibi uygulanır, yani güncelleme haftada 2-3 kez olabilir .

Neden çoğu şirket blogu başarısız oluyor: Birçok kez şirket blogları hakkında blog yazdım ve neden başarısız olduklarını ve bu makalenin ana konusu olmasa da, en sık karşılaşılan başarısızlık nedenlerini özetleyeceğim:

 • Çalışması için yeterli kaynak tahsis etmemek (hem para hem zaman).
 • Yararlı, benzersiz ve bilgilendirici içerik eksikliği.
 • Blog platformu yanlış bir seçim.
 • Bloglamadaki etkinliği ve yatırım getirisini ölçmemek.
 • Yeterli zaman vermiyor.
 • Kötü yazı seçimi.
 • Yeterli anahtar kelime araştırması yapmamak.

e-Ticaret Mağazası

İçerik pazarlaması, çevrimiçi mağazanızı tanıtmanın en etkili yollarından biridir ve göründüğünden daha zor değildir.

İçerik güncellemenin bir e-ticaret web sitesi için nasıl çalışabileceğine dair bazı örnekler vereyim.

E-ticaret web sitenizin tam olarak ürünlerinizle dolu olduğunu hayal edin.

Her ürün için bir tanım, inceleme ve görüntü var. E-ticaret blogunuzda ne yayınlayabilirsiniz ?

 • Ürünlerinizi nasıl kullanacağınızla ilgili Makaleler / Videolar
 • Detaylı ürün incelemeleri
 • Benzer ürünleri karşılaştıran yorumlar
 • Nişinizle dolaylı olarak ilgili olan makaleler. Örneğin, nişan yüzüğü satıyorsanız, düğünlerle ilgili blog gönderileri, nasıl teklif verileceği vb.
 • Yeni ürünler hakkında duyuru, mevcut ürünlerdeki değişiklikler
 • Özel teklifler ve yaklaşan etkinlikler hakkında duyurular

E-ticaret blogunuzu ne sıklıkla güncellemelisiniz? Cevap, yayınlanacak yeni YÜKSEK KALİTE içeriğiniz olduğunda basittir.

Bir e-ticaret web sitesi için, potansiyel müşterileri uzaklaştırmamak için değil, ihtiyaç duydukları içeriği vermek için dikkatli olmanız gerekir.

Bunu sık sık yapabilirseniz, bu daha da iyi, ancak bunun zor olduğunu deneyimlerimden biliyorum.

Web sitenizi daha sık nasıl güncelleyebilirsiniz

 1. Sürekli bir rutin oluşturmak – Bir yayıncılık stratejisi oluşturmak ve buna bağlı kalmak önemlidir. Ne zaman göndermeniz gerektiği konusunda net bir stratejiye sahip olmak programınızı, eylem planınızı ve son teslim tarihlerini oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Açık bırakırsanız, büyük olasılıkla ilk zorluk ile erteleyeceksiniz.
 2. Okuyucularınız ne istiyor? – Kendinizi okuyucularınızın konumuna getirin ve daha sık içerik almak isteyip istemediğinizi düşünün. Uzun süre yayın yapıyorsanız, günlük olarak bilgilendirici makaleler, okuyucularınızın günden güne okumak isteyeceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?
 3. İstatistiklerinizi kontrol edin – Birkaç hafta boyunca farklı senaryoları test edin ve daha sık yayınlamanın faydalı olup olmadığını öğrenmek için istatistiklerinizi kontrol edin.
 4. Gönderilerinizi önceden yazın – Yayınlama stratejisi oluşturmak kadar önemlidir, yazılarınızın önceden hazırlanmasıdır. Genelde yaptığım şey, hedeflerimi özlemeyeceğime emin olmak için programın önünde 2-3 gönderi olması.
 5. 80/20 kuralını unutmayın – Çevrimiçi içeriğinizin% 80’inin hak ettiği dikkati asla alamayacağını unutmayın. İnternet bu büyük rekabet nedeniyle böyle yürüdüğü için zamanınızı nasıl harcamak istediğinizi iyi düşünün. Günlük yayıncılık herhangi bir geri dönüş sağlamazsa (yani daha fazla trafik, daha fazla müşteri, daha fazla sosyal medya söz konusu, daha fazla maruz kalma) yayınlanma sıklığınızı azaltın.

Web sitesi güncellemesini dış kaynak olarak kullanabilir misiniz?

Eğer bir solo blog yazarıysanız veya tek bir şirket sahibiyseniz, tek yapmanız gereken bir yayın programı oluşturmak ve web siteniz için gereken içeriği ve güncellemeleri oluşturmak için gereken saatleri ayırmaktır.

Öte yandan, küçük ve orta ölçekli bir şirketseniz, blog oluşturma ve güncelleme için kurum içi kaynaklara sahip olmadığınız için işler biraz daha karmaşık hale gelir.

Bu gibi durumlarda web sitenizin güncellenmesi dış kaynak kullanımı iyi bir seçimdir.

Ücretsiz değil, bir maliyeti olacak, ancak bu görevi bir işletme blogunu nasıl çalıştıracağını bilen profesyonel bir şirkete yaptırırsanız, uzun vadeli kazançlar ilk yatırımdan çok daha fazla olur.

Kimin dış kaynak kullanacağına karar vermeden önce, fiyatlandırma planını kolay anladıklarından ve web sitesi güncelleme hizmetlerini kullanan şirketlerden gerçek örnekler gösterebileceklerinden emin olun.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.