fbpx

Web sitesi pazarlaması nedir?

Web Sitesi Pazarlama – Komple Strateji Kılavuzu (Güncellenmiş)

Web sitesi harika bir pazarlama aracıdır. İnternette işletmenizi temsil eder ve daha fazla trafik elde etmek veya daha fazla satış yapmak için kullanabileceğiniz en önemli dijital pazarlama kanallarından biridir.

İnternette başarılı olmak isteyen her işletmenin açıkça tanımlanmış bir web sitesi pazarlama stratejisine sahip olması gerekir. Bu artık isteğe bağlı değil, son derece rekabetçi çevrimiçi pazarda hayatta kalmak isteyen işletmeler için ‘sahip olunması gereken’ bir şey.

Bu yazıda, web sitesi pazarlamasının ne olduğunu, bir web sitesi pazarlama stratejisine sahip olmanın neden önemli olduğunu ve web sitenizi çevrimiçi olarak başarılı bir şekilde tanıtmak için izlenecek 10 adımı öğreneceksiniz.

Web sitesi pazarlaması nedir?

Web sitesi pazarlaması, web sitenizi İnternette tanıtma sürecidir. Genel dijital pazarlama stratejinizin bir parçası olarak kullanabileceğiniz çevrimiçi pazarlama kanallarından biridir. Bir web sitesi pazarlama kampanyasının temel amacı, web sitenize daha fazla ziyaret sağlamaktır.

Neden bir web sitesi pazarlama stratejisine ihtiyacınız var?

Bir Dijital pazarlama yöneticisi olarak görevlerimden biri, müşterilerime neden eksiksiz bir web sitesi pazarlama stratejisine sahip olmaları gerektiğini ve bunun işlerinin yararına nasıl çalışmasını sağlayacaklarını açıklamaktır.

# 1 – Artık SEO ve Sosyal Medya ile ilgili değil

Birkaç yıl önce, biri web pazarlamasından bahsederken, pazarlamacılar SEO hakkında düşündüler.

Daha sonra bu algı değişti ve sosyal medya devreye girdi ve günümüzde dijital pazarlamayı sosyal medya ve SEO ile ilişkilendirmek çok yaygındır .

Aşağıdaki diyagramdan da görebileceğiniz gibi, dijital pazarlamanın içerik pazarlaması, mobil pazarlama, e-posta pazarlaması ve daha fazlası dahil olmak üzere çok daha fazla ayağı vardır. Sosyal medya ve SEO denklemin sadece bir parçasıdır.

Dijital Pazarlama Tanımı ve Kanalları

İyi planlanmış bir dijital pazarlama stratejisi , işletmenizi çevrimiçi olarak tanıtmak için mevcut tüm kanalları kullanmanıza yardımcı olacaktır.

# 2 – Bir stratejiye ve plana ihtiyacınız var

Çevrimiçi olarak neyi başarmak istediğinizi ve gerçekte nasıl yapacağınızı içeren web pazarlama stratejinizi yazmazsanız, o zaman gözleriniz kapalı araba sürmek gibidir.

Bir planla birlikte bir strateji hazırlayarak, hangi araçları kullanacağınızı, bunları nasıl kullanacağınızı ve her bir araçtan gerçekçi sonuçlar olarak ne bekleyeceğinizi tam olarak bileceksiniz.

Ek olarak, bir plan, hedeflerinizi işletmeniz içinde iletmeyi kolaylaştırır, böylece tüm departmanlar stratejinizle uyumlu hale gelir.

# 3 – Yarışmadan önce yapın

Er ya da geç her işletme dijital pazarlama oyununa girecek ve işler daha da zorlaşacak. Oyunun önüne geçmek için çevrimiçi tanıtımınızı daha ciddiye almalısınız ve başlamak için en iyi yer bir web pazarlama stratejisi oluşturmaktır.

Web sitesi pazarlaması nasıl yapılır?

Web sitenizi internette başarılı bir şekilde tanıtmak için, tüm dijital pazarlama kanallarından yararlanacak sağlam bir stratejiye ihtiyacınız var.

Başarılı bir web sitesi pazarlama stratejisi için izlenecek 10 adım.

 1. Bir web sitesi tasarım incelemesi yapın
 2. Web sitenizi SEO için optimize edin
 3. Web sitenizi sosyal medya için optimize edin
 4. Bir içerik pazarlama planı oluşturun
 5. Web sitenizi sosyal medya ağlarında tanıtın
 6. Daha fazla müşteriye ulaşmak için Ücretli Reklamları kullanın
 7. Hedef kitlenizle etkileşim kurmak için e-posta pazarlamasından yararlanın
 8. Kullanıcıları web sitenize geri getirmek için yeniden pazarlamayı kullanın
 9. Web sitenizi ve içeriğinizi güncel tutun ve ilerleyin
 10. Ölçün, Analiz Edin, Durulayın ve Tekrarlayın

1. Adım: Web sitesi tasarım incelemesi yapın

İlk adım, işletmenizi doğru bir şekilde temsil eden bir web sitesi oluşturmaktır. Bu, doğrudan görsel yönüyle (yani nasıl göründüğü) değil, sağlanan bilginin kalitesiyle ilgilidir.

Web siteniz, vitrininizle aynıdır. Dışarıdan güzel görünmeli ve müşteriler mağazanıza girdiğinde her şey organize ve yerinde olmalıdır.

Herhangi bir kampanyaya başlamadan önce, biraz zaman ayırın ve web sitenizi inceleyin ve şunlardan emin olun:

Basit bir hiyerarşik site yapısına sahiptir – İyi bir site yapısı, hem kullanıcıların hem de arama motorlarının ihtiyaç duydukları bilgileri kolayca bulmaları için bir web sitesinde gezinmelerine yardımcı olur. Genel bir kural olarak, sitenizdeki herhangi bir sayfaya ana sayfadan en fazla 3 tıklama ile erişilebilmelidir.

Kullanıcı dostu ve işlevsel – SEO dostu web tasarımı ilkelerini kullanarak web sitenizin dostluğunu değerlendirin ve karmaşıklık ekleyen veya gerekmeyen tasarım öğelerini kaldırmaya çalışın.

Şirketiniz ve ürünleriniz hakkında doğru bilgilere sahiptir – Kullanıcılara şirketiniz ve ürünleriniz hakkında bilmeleri gereken her şeyi sağladığından emin olun. Kullanıcılarınızın dikkatini çekmek için görsel öğelerden yararlanın.

Hızlıdır ve mobil uyumludur – Kullanıcılarınızın çoğu mobil cihazlardan gelecektir, bu nedenle web sitenizi mobil cihazlarda test edin ve kullanıcı deneyimini mümkün olan en iyi şekilde optimize edin.

2. Adım: Web sitenizi SEO için optimize edin

Bir sonraki adım, SEO stratejiniz hakkında düşünmeye başlamaktır . İyi tanımlanmış bir SEO planı sonunda sıralamanızı ve arama motorlarından gelen trafiğinizi artıracaktır.

SEO , web sitenizin arama motorlarında görünürlüğünü artırma sürecidirve birkaç adımdan oluşur:

Teknik SEO – Web sitenizin tarama hatalarından ve arama motorlarının web sitenizi düzgün bir şekilde dizine eklemesini engelleyebilecek diğer sorunlardanarınmış olduğundan emin olmak.

Sayfa İçi SEO – Web sayfalarınızı SEO dostu ve içeriğinizin arama motoru tarayıcıları tarafından okunmasını kolaylaştırın.

SEO İçeriği – Kullanıcı niyetini karşılayan içerik yazma.

Sayfa Dışı SEO – Diğer web sitelerinden yüksek kaliteli bağlantılar almak amacıyla web sitenizi tanıtma.

Yerel SEO – Web sitenizi konuma duyarlı aramalar için ve tuğla ve harç mağazanıza daha fazla müşteri çekmek için optimize etme.

Yukarıdaki standart SEO uygulamalarının yanı sıra, şema işaretlemesi eklemek ve içeriğinizi zengin snippet’ler için optimize etmek gibi modern SEO için web sitenizi de optimize etmelisiniz .

Önerilen okuma: SEO kontrol listesi – web sitenizi SEO için tamamen optimize etmek için kontrol listesini kullanın.

3. Adım: Web sitenizi sosyal medya için optimize edin

Bir sonraki adım, web sitenizi sosyal medya için optimize etmektir. Bu, sosyal medya pazarlamacılığı ile aynı şey değil (bunun hakkında 5. adımda konuşacağız), ancak bununla ilgisi var:

 • Web sitenizde sosyal medya ağlarında paylaşılabilecek görsel unsurlar (resimler, video) bulundurmak.
 • Sosyal ağlarda paylaşmak istediğiniz sayfalara sosyal medya paylaşım butonları eklemek.
 • Bir kullanıcı paylaş düğmesini tıkladığında (veya URL’nizi doğrudan paylaştığında), oluşturulan snippet’in iyi biçimlendirildiğinden emin olun. Gerekli açık grafik meta etiketlerinin eklenmesi ve tüm büyük ağlar tarafından desteklenen görüntü boyutlarının ve biçimlerinin kullanılması önerilir.

Birçok web yöneticisi bu adımı atlar ve bu, sosyal medya tanıtım çabalarınızı olumsuz yönde etkileyebilecek bir hatadır.

Daha teknik ve pazarlama ile ilgili değil gibi görünse de, önemli bir rol oynamaktadır. Web siteniz, kullanıcıların içeriğinizi düzgün bir şekilde paylaşmasına izin vermiyorsa, herhangi bir sosyal medyaya maruz kalmayı beklemeyin.

4. Adım: Bir içerik pazarlama planı oluşturun

Web sitesi pazarlama planınızın bir sonraki adımı, bir içerik pazarlama stratejisi tasarlamaktır.

İçerik Pazarlama Stratejisi

Bir web sitesini çevrimiçi olarak tanıttığınızda, esasen web sitenizin içeriğini tanıtırsınız ve bu nedenle buna içerik pazarlaması denir .

İçerik pazarlamasının temel amacı, yeni kullanıcıları web sitenize çekecek ve onları meşgul edecek doğru içerik türünü oluşturmanıza yardımcı olmaktır.

İyi bir strateji oluşturmak için önce yapmanız gerekenler:

 • Anahtar kelime araştırmanızı yapın ve içeriğinizle hangi SEO anahtar kelimelerini hedefleyeceğinizi öğrenin.
 • Rakip analizi yapın ve rakipleriniz için neyin işe yaradığını öğrenin.
 • Google’ın hedef anahtar kelimeleriniz için ne tür içerik istediğini (içerik uzunluğu, resimler / video vb.) Öğrenmek için Google arama sonuçlarını analiz edin.

Bir konu / anahtar kelime listesine sahip olduğunuzda, her bir içerik parçasının ne zaman yayınlanacağını, kimin yazacağını ve yayınlandıktan sonra nasıl tanıtılacağını belirtmek için bir içerik pazarlama takvimi oluşturmalısınız.

Devam eden bir içerik pazarlama kampanyasına sahip olmayı başaran şirketler, zaman zaman plan yapmadan içerik yayınlayan şirketlere göre çevrimiçi başarı şansı daha yüksektir.

5. Adım: Web sitenizi sosyal medya ağlarında tanıtın

Artık sürekli bir içerik akışına sahip olduğunuza göre, bir sonraki adım web sitenizi farklı sosyal ağlarda tanıtmaya başlamaktır.

Organik trafik nedir?

Sosyal Ağlarda İşletme Hesapları Oluşturun

İlk işleminiz, sosyal ağlarda işletmenizle alakalı iş sayfaları oluşturmaktır.

Bunlar, potansiyel müşterilerinizin kullanıyor olabileceği ağlardır. En yaygın şüpheliler Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve LinkedIn’dir.

Sosyal Profillerinizi tamamlayın

Ardından, işletme sayfalarınızın doğru şekilde yapılandırıldığından ve tüm bilgilerin doğru şekilde doldurulduğundan emin olun.

Web sitenizi ve sosyal medya sayfalarınızı bağlayın

Ardından, web sitenize (altbilgide) sosyal sayfalarınızın bağlantılarını ekleyin ve ilgili şemayı da ekleyin (bu, arama motorlarının web sitenizi ve işletme sayfalarını bir araya getirmesine yardımcı olacaktır).

Takip ederek sosyal medyanızı büyütün

Takipçisi olmayan bir işletme sayfasına sahip olmak, işletmenize herhangi bir fayda sağlamaz.

İşinizle ilgilenebilecek insanları ve ayrıca nişinizdeki etkileyicileri bulmak ve onlarla bağlantı kurmak için biraz zaman harcamanız gerekir.

Başlamak için bunu okuyun: Facebook’ta nasıl takipçi kazanılır?

Bir sosyal medya takvimi oluşturun

Sosyal medya başarısı, gönderilerinizin kalitesine bağlıdır. Sosyal medya ağlarınıza düzenli olarak yüksek kaliteli içerik getirmeniz gerekir. Kullanıcıların dikkatini çekmenin ve markanız için bir kitle oluşturmanın en iyi yolu budur.

Başlamanın iyi bir yolu, bir sosyal medya takvimi oluşturmaktır (yukarıdaki 4. adımda yaptığınız gibi) ve ne tür içeriğin ne zaman yayınlanacağını belirlemektir.

6. Adım: Daha fazla müşteriye ulaşmak için Ücretli Reklamları kullanın

SEO ve sosyal medya pazarlamasına başlar başlamaz, bir şeyi fark edeceksiniz. SEO’nun çalışması ve sosyal medyada organik olarak makul sayıda takipçiye ulaşması zaman alır.

Bu, sonuçları daha hızlı istiyorsanız, web sitesi pazarlamanıza bir bileşen daha eklemeniz gerektiği anlamına gelir ve bu ücretli reklamdır .

Ücretli reklamcılık ile hızlı bir şekilde hedeflenmiş trafik elde edebilir ve satış veya dönüşüm yapmaya başlayabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz çeşitli reklam platformları vardır ancak en yaygın olanları şunlardır:

Google Ads – Kullanıcıları Google’da kullandıkları arama terimlerine göre hedefleyin veya reklamlarınızı diğer Google mülklerinde (YouTube, Gmail) ve Google AdSense’e katılan web sitelerinde gösterin.

Facebook Ücretli Reklamlar – Facebook sayfanızı, sosyal medya gönderilerinizi veya reklamlarınızı Facebook, Instagram veya Facebook messenger kullanan kişilere tanıtın.

Her iki yöntem de çok etkilidir, ancak geri dönüş olmadan reklamlara çok fazla para harcamamaya dikkat etmelisiniz. Düşük bir bütçeyle daha iyi başlayın ve kampanyalarınızın etkinliğini ölçün ve pozitif bir YG olduğu sürece daha fazla para ekleyin.

7. Adım: Hedef kitlenizle etkileşim kurmak için e-posta pazarlamasından yararlanın

En etkili satış kanallarından biri e-postadır. Aslında, web sitesi pazarlama kampanyanızın hedeflerinden biri e-posta listenizi büyütmek olmalıdır.

Etkin bir e-posta listesine sahip olmak, insanları web sitenize geri götürmenin, onlara yeni içerik bildirmenin veya onlara doğrudan bir ürün satmanın harika bir yoludur. Hata yapmayın, e-posta henüz ölmedi .

E-posta Pazarlama İstatistikleri

Kampanyalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki e-posta pazarlama ipuçlarını izleyin :

 • Kullanıcıların listenize abone olmalarını kolaylaştırın – kullanıcılar web sitesinde gezinirken görünen yerlere haber bülteni kayıt kutusunu ekleyin
 • Onları teşvik edin (ücretsiz bir kitap, ücretsiz kaynaklar gibi) – Ücretsiz hizmetler , haber bülteninize kaç kişinin kaydolacağı konusunda büyük bir fark yaratabilir
 • Sözlerinizi tutun – haftalık güncelleme sözü verirseniz, haftalık olarak yeni ipuçları içeren bir e-posta gönderdiğinizden emin olun.
 • Güvenlerini kötüye kullanmayın – Kullanıcılar size e-posta adresleri konusunda güvenir ve kişiselleştirilmiş toplu e-postalar göndermek için otomasyonu kullanabilirsiniz ancak güvenlerini kötüye kullanmayın. Herkesin gelen kutusu zaten promosyon e-postalarıyla dolu, bu nedenle onlara başka bir e-posta göndermenin en iyi olduğu zamanı düşünün.

8. Adım: Kullanıcıları web sitenize geri getirmek için yeniden pazarlamayı kullanın

7’nin kuralının ne olduğunu biliyor musun ?

Bu, potansiyel bir müşterinin bir ürün veya hizmet satın almak için harekete geçmeden önce bir reklamı (veya mesajı) en az 7 kez görmesi veya duyması gerektiğini belirten oldukça eski bir pazarlama kuralıdır.

Bu, internet pazarlamacılığı için de geçerlidir. Web sitesi pazarlaması açısından bu, kullanıcıların dijital pazarlama dönüşüm huninizin bir sonraki adımına geçmeden önce web sitenizi birkaç kez yeniden ziyaret etmelerini sağlamanız gerektiği anlamına gelir .

Yeni içeriği sık sık yayınlamak ve sosyal medya pazarlamasını ve e-posta pazarlamasını kullanmak, bunu başarmanın harika yollarıdır, ancak oldukça etkili bir yöntem daha var ve bu yeniden pazarlamadır .

Yeniden Pazarlama Nasıl Çalışır?

Yeniden pazarlamayla, web sitenizi en az bir kez ziyaret eden kişilerle yeniden bağlantı kurmak için reklam platformlarını (Google Ads, Facebook veya hatta Twitter) kullanırsınız.

Bunun, daha fazla hedeflenmiş trafik, daha düşük reklam maliyetleri ve daha yüksek dönüşüm oranları gibi bir dizi avantajı vardır.

9. Adım: Web sitenizi ve içeriğinizi güncel tutun ve ilerleyin

Web sitesi pazarlaması yaptığınızda, iki önemli şeyi unutmamalısınız:

İlk olarak: Web sitenizi güncel tutmak için

Bu, web sitesi yazılımınızı en son sürüme yükseltmek, web sitenizin güvenli olduğundan ve en son teknolojileri kullandığından emin olmak anlamına gelir.

Örneğin, stratejinizin bir parçası olarak, Google ve diğer ağlar tarafından desteklenen yeni HTML biçimi olan hızlandırılmış mobil sayfaları (AMP) düşünebilirsiniz.

İkincisi: İçeriğinizi güncel ve alakalı tutmak için

Belirli anahtar kelimeleri hedefleyen ve organik erişiminizi artıran yeni içerik yayınlamanın yanı sıra, geri dönüp mevcut içeriğinizi de denetlemeniz gerekir.

Web siteniz büyüdükçe ve eskidikçe, içeriğinizin bir kısmı güncelliğini yitirecektir ve bu, kullanıcılar veya arama motorları için iyi değildir.

Sürecin ilk adımı, zayıf içerik sayfalarını bulmaktır . Bunlar hiçbir sıralaması, sahip sayfaları geri , ya da trafik.

Belki bu sayfalardaki içerik iyidir, ancak hiçbir şey için sıralama yapmadıkları için web sitenize gerçek bir değer sunmazlar. Denetimin bir parçası olarak, şunlardan birine karar vermelisiniz:

 • Bunları güncelleyin ve yeniden yayınlayın
 • Bunları kaldırın ve URL’yi web sitenizdeki diğer ilgili sayfalara yönlendirin
 • Bunları diğer sayfalarla birleştirin

İlgili kılavuz: Zayıf içerik sayfalarını bulma ve düzeltme

İkinci adım, Google analitiği ve Google arama konsolu raporlarınızı incelemek ve web sitenizin en popüler sayfalarını bulmaktır.

Artık sıralamaları yüksek olan bir sayfa, bu sıralamaları sonsuza kadar koruyacağı anlamına gelmez. Rekabet büyük ve büyük olasılıkla, her gün tamamen aynı konuları hedefleyen yeni sayfalar yayınlanıyor.

Sıralamalarınızı kaybetmeyeceğinizden emin olmak için, en iyi sayfalarınızı birkaç ayda bir gözden geçirmeniz ve içeriğin hala alakalı ve güncel olduğundan emin olmanız gerekir.

Adım 10: Ölçün, Analiz Edin, Durulayın ve tekrarlayın

Uygun izleme olmadan hiçbir pazarlama stratejisi tamamlanmış sayılmaz. Dijital pazarlama dünyasında, her şey ölçülebilir ve analiz edilebilir, bu nedenle doğru araçlara ve metriklere sahip olmak önemlidir.

Çoğu durumda, istediğiniz verileri Google Analytics’ten alabilirsiniz, bu nedenle web sitenize Google Analytics’in kurulu olduğundan ve doğru şekilde yapılandırıldığından emin olmanız gerekir.

Bir web sitesi pazarlama kampanyasının en yaygın hedefleri şunlardır:

 • Sitenize trafik alın
 • Dönüşümü artırın (satış yapar, yeni e-posta aboneleri edinin vb.)

Doğru kararları verebilmeniz için bu hedefler Google analitiğinde izlenmeli ve analiz edilmelidir.

Örneğin, belirli konuları kapsayan gönderilerin diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğini fark ederseniz, pazarlama çabalarınızı bu konular etrafında içerik oluşturmaya odaklamalısınız.

Anahtar Öğrenimler

Web sitesi harika bir pazarlama aracıdır, buna hiç şüphe yok.

Bir web pazarlama promosyon kampanyası başlatmadan önce web sitenizi inceleyin ve işletmenizi temsil ettiğinden emin olun. İyi bir web sitesi mobil uyumludur, hızlıdır ve basit bir hiyerarşik yapıya sahiptir.

Ardından, SEO üzerinde zaman geçirin. Bu, herhangi bir çevrimiçi pazarlama kampanyası için kritik bir başarı faktörüdür. SEO’nuzu doğru bir şekilde yapabilir ve işletmeniz için önemli olan anahtar kelimeler için sıralamaya başlarsanız, diğer her şey daha kolay hale gelir.

SEO’nun çalışmasını beklerken, sosyal medya pazarlamasına ve ücretli reklamcılığa atlayın. Bu iki kanal, web sitenize hedeflenen trafiği diğer yöntemlerden daha hızlı çekebilir.

Trafik akmaya başladığında, e-posta ile pazarlama ve yeniden pazarlama stratejileriniz hakkında düşünme zamanı. Her iki kanal da trafiği müşterilere diğer kanallardan daha iyi dönüştürebilir.

Son fakat en az değil, geri dönüp web sitenizi ve içeriğinizi gözden geçirmeyi unutmayın ve her zaman güncel olduğundan ve kullanıcının amacına uygun olduğundan emin olun.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.