fbpx

Yeniden Pazarlama Taktikleri için 9 ipucu

Yeniden pazarlama

Yeniden pazarlama,  çok yönlü kampanya türleri arasında olduğu için neredeyse tüm pazarlama planlarında önemli  bir yere sahiptir.

Yeniden pazarlamaya yatırım yapmayı düşünüyorsanız  veya zaten yatırım yapıyorsanız  aşağıdaki ipuçlarını izleyerek dönüşümleri  en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

1. Önemsiz Sendromu Önlemek

Yeniden pazarlamayı, birden fazla farklı akıştan beslenen nehir olarak düşünün. Bu akıntılardan biri kirlenirse, o zaman aşağı havzada bir sorun yaşanır.

Bir yeniden pazarlama kampanyası, içeriğinizle zaten ilişkili olan trafiği yeniden başlatıyor. Trafik ilk etapta hiçbir zaman alakalı değilse, yeniden bağlantı kurmak muhtemelen zor olacaktır.

Yeniden pazarlama kampanyasının en iyi şekilde çalışmamasının birkaç nedeni vardır ve bu nedenlerden biri, ilk trafik kaynaklarından birinin iyi trafik göndermemesi olabilir.

Peki, bunun kökenine nasıl ulaşıyorsun?

Yeniden Pazarlama İlk Başlarda İyi Çalışıyor Fakat Düştü mü?

Yeniden pazarlama iyi performans gösteriyorsa, ancak daha sonra hızla yayılmaya başladıysa, yeniden pazarlamanın sıçramaya başladığı süre içinde hızlanan yeni kampanyalara veya trafik kaynaklarına bakın.

Bir çok neden olabilir. Pazarlama ekibinin başlattığı yanlış yöntem bile olabilir.  Örneğin, web sitesine bağlanan bir haber olabilir.

Yeniden Pazarlama Hiç İşe Yaramadıysa…

Bir şey olup olmadığını görmek için site analizini inceleyin. Kaliteli trafik çekmiyor gibi görünen kaynakları, açılış sayfalarını ve kampanyaları arayın.

Sorun bir kanal veya kampanya kadar geniş olmayabilir. Çok geniş bir anahtar kelime avuç olabilir.

Daha da büyük olasılıkla, izleyicilerinizin daha da bölümlere ayrılması gerekebilir. (Birkaç paragrafta daha fazlası.)

Trafik Sürücüleri Hakkında Proaktif Olun

Bu, tüm kanallarda sitenize sürdüğünüz trafik türleri ve bu trafiğe yeniden nasıl katıldığınız hakkında gerçekten proaktif ve düşünceli olmanın birçok iyi nedeninden biridir.

Genellikle, trafik “serbest” olsa bile, kalite miktardan daha iyidir.

Bazen, bir kalabalığı çekmek için tasarlanmış, ancak mutlaka doğru olanı değil, içerik ve sosyal stratejilerden yararlanan şirketler ile karşılaşıyorum .

Sadece beklentilerinizi değil, herkesin istediği büyük fantezi eşyalara sahip hediyeleri düşünün. Şirketinizden bunlardan birini yönetmeye karar vermesi gerekiyorsa, bunları yeniden pazarlama kampanyanızdan proaktif olarak dışlamayı veya en azından onları ayrı bir reklam grubu veya reklam grubuna ayırmayı düşünebilirsiniz.

2.  Analiz ve Segment

Birçok dijital medya yöneticisi, pazarlamanın her yönü üzerinde kontrol sahibi değil. Web sitenize trafik çekmesine neden olabilecek tüm dış faktörleri kontrol etmek tamamen imkansızdır.

Yine de kullandığımız izleyicileri kontrol edebiliriz. (Trafik havuzunun yeterince büyük olduğu varsayılarak.)

Muhtemelen en önemli yeniden pazarlama parçası, kullanımda olan kitlelere kaynatılabilir.

İzleyicilerin hedefi, gerçekleştirilen eylemlere ve katılım seviyesine bağlı olarak değişen niyet kademeleri tanımlamak olmalıdır.

Ardından, doğru içeriği doğru zamanda yayınladığınızdan emin olmak için bu kitleleri satın alma filtrelemesiyle hizalayabilirsiniz.

Bu kitlelerin ne olması gerektiğini belirlemek için verilerinizi analiz etmeli ve ardından biraz daha detaylı analiz etmelisiniz.

Yeni kitleleri oluşturmak için verilerinizi kullanabileceğiniz birkaç örnek:

 • Bir kaç isim vermek için sitede zaman, ortalama sayfa derinliği ve kullanıcı başına ortalama seans sayısı gibi şeylere bakmak için özel raporlar oluşturun. Bu şeylere bakarken, genellikle izleyicilerin dönüşüm sağlama olasılığının yüksek olduğu bir kesme noktası görürsünüz; bu, size yüksek kalitede bir izleyici oluşturmak için kullanmanız gereken parametreler için bir anlam verir.
 • Dönüştürülmesi en muhtemel demografik yapı etrafında izleyiciler oluşturun.
 • Satın alma döngüsünün aşamalarını izlemek için dönüşüm  kilometre taşlarınızın çevresine kitleler oluşturun. Daha sonra hangi içeriği alabileceklerini tanımlamak için sitedeki etkinliklerini kullanın.
 • Fiyatlandırma sayfaları veya alışveriş sepetlerine öğe ekleyenler gibi, amacı işaret eden sayfaları ziyaret eden insanlardan ayrı izleyiciler oluşturun.
 • Farklı trafik kitlelerine, içerik sayfalarına ve mikro dönüşümlere dayalı izleyiciler oluşturun. Hedefleme yöntemlerinizi kendi yararınıza kullanın. LinkedIn’den teknoloji şirketlerinin işletme sahiplerine yönelik trafik çekiyorsanız, bu bilgileri yeniden kullanmaya başladığınızda sizin yararınıza kullanın. Eğer indirdikleri rehbere dayanarak macera tatilleri hakkında bilgi aradıklarını biliyorsanız, onları yeniden dahil ederken kullanın. İkinci deneyimlerinin birinciden daha az kişiselleşmesini istemiyorsunuz.
 • Çatlaklardan geçen potansiyel müşterileri yeniden meşgul etmek ya da bir kitleyi ulaşmadan önce ısıtmak için CRM’nizden kitleler oluşturun.
 • Mümkünse kitleleri durgunluğa göre bölümlere ayırın. Neredeyse her zaman sitenizi son 7 gün içinde ziyaret eden birinin, 29 gün önce web sitenizi ziyaret eden birinden daha fazla dönüşüm sağlama olasılığı artar. Çok sayıda izleyici, temel olarak son 30 gün ile başlama eğilimindedir, ancak daha yeni izleyiciler genellikle daha iyi ve daha ucuza dönüşür.
 • Özellikle yüksek değerli müşterilerden ve alıcıları tekrarlayan kitleler oluşturun.

3. İçeriğinizi değerlendirin ve İzleyicilerle  İlişkilendirin

Google Analytics’te, izleyicilerinizi ikincil boyutlar ve özel segmentler olarak kullanılacak şekilde ayarlayabilir  ve ardından performans analizi için bir olasılık dünyası açabilirsiniz.

Bununla, belirli kitlelerin içerikle nasıl etkileşimde bulunduğunu öğrenebilirsiniz.

Örneğin, şunlara bakabilirsiniz:

Gerçek Zamanlı Olarak Herhangi Birinin Analytics Hesabına bakın. 
Herhangi bir web sitesi için gerçek zamanlı satış ve dönüşüm verilerini ve hangi kampanyaların bu trafiği sağladığını kelimenin tam anlamıyla görebilirsiniz. Ücretsiz denemeye başlayın.

 • Hangi açılış sayfalarının en iyi performansı gösterdiği.
 • Hangi sayfalar en yaygın çıkış sayfalarıdır.
 • Hangi içerik parçalarını sıkça gezdikleri.
 • Olaylarla nasıl etkileşimde bulundukları, hangi içerik biçimlerini tercih etme eğiliminde oldukları.
 • Hangi site aramalarını yapıyorlar.

Ardından, daha hızlı bir şekilde aradıklarını bulmalarına yardımcı olmak ve dönüşümü teşvik etmek için her bir izleyiciye sunulan bilgi ve içerik parçalarında güncellemeler yapmak için bu bilgilerin tümünü kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

4. Kitle ve Reklamlarınız Arasında Alaka Düzeyi oluşturun

Kitlelerinizi süper bölümlere ayırmanın en iyi yanı, artık o kitleyle konuşan aşırı alakalı reklamlar oluşturma fırsatınız olmasıdır.

Metin reklamlarla, izleyiciyi, potansiyel müşteriyle gerçekten konuşmak için reklamdaki metni dinamik olarak değiştirmek için kullanma fırsatınız olur.

Görüntülü  reklamlarla, izleyicilerle ve satın alma dönüşümlerinin neresinde olduklarıyla alakalı bir şey oluşturmalısınız.

Genel reklamlar, izleyicilerinizi anlamak ve bölümlere ayırmak için yaptığınız tüm çalışmalara adalet göstermez.

5. Teklifinizi Seçmek

Bir teklifle yeniden pazarlama kesinlikle dönüşüm yapılmasına yardımcı olabilir – ancak bunun bedeli ne?

Sonuç olarak bir kupon kodu alma beklentisi ile müşterileri  eğitmek istemezsiniz.

Bununla birlikte, bazı izleyiciler gerçekten tereddütlüdür ve indirim alabilirlerse zorlanabilirler. Peki, stratejik olarak indirimleri nasıl sunabilirsiniz?

İşte göz önünde bulundurmanız gereken birkaç seçenek:

 • Önceki alıcıları net-yeni alıcılardan ayırın ve yalnızca daha önce hiç satın almayan kitlelere indirim uygulayın.
 • Yeni ürünler elde etmek için net yeni ürünlerde veya ürün lansmanlarında ürüne özel indirimler sunun.
 • Önceden alıcılara, yalnızca belirli bir süre içinde tekrar satın almadıklarında olduğu gibi, belirli durumlarda indirim uygulayın.
 • Tekrar satın alımları teşvik etmek için sınırlı bir süre için bir satış olarak indirim teklif edin.
 • İndirim kodlarıyla minimum harcama eşiklerini kullanın.

6. Büyük  Düşün

Yeniden pazarlama, kanallar arası büyük bir rol oynayabilir ve yalnızca yeniden pazarlamayı görüntülemek için sınırlandırılması gerekmez.

Yeniden pazarlama kitlelerinin, harekete geçmek ve daha agresif bir şekilde teklif vermenize olanak sağlamak için ücretli sosyal, ücretli arama, YouTube, alışveriş ve ekran arasında nasıl kullanılabileceğini düşünün.

Bonus: Yeniden pazarlama listeleri, potansiyel müşterinizin bir reklamı nerede gördüğünü farketmeksizin, bir sonraki reklam aşamasına karşılık gelen bir reklam görmelerini sağlamak için, reklamların yayınlanmayacak bir reklamı değil, bir sonraki aşamaya karşılık gelen bir reklam görmelerini sağlamak için kanallar arası içerik yolları oluşturmak için harika bir yoldur.

7. Daha Geniş Bir Ağ Oluşturmak için Yeniden Pazarlamayı Kullanma

Yeniden pazarlama listeleri, aksi takdirde kalifikasyon göstermek için yeterli bilgi vermemiş olan ziyaretçileri nitelemek için harika bir yol olabilir.

Örneğin, daha düşük ve daha düşük hedefli dönüşüm  terimleri, çılgınca düşük kasıtlı trafiği kullanmadan bu terimlerdeki hacmi yakalamak için yüksek amaçlı yeniden pazarlama listeleriyle eşleştirilebilir.

Aynı şekilde, yeniden pazarlama listeleri, hesapta sahip olmadığınız anahtar kelimelerdeki nitelikli potansiyel müşterilerden gelen trafiği yakalamanıza olanak tanımak ve ayrıca yeni terimler tanımlamak için DSA kampanyalarına yerleştirilebilir.

Yeniden pazarlama listelerini neredeyse test etmek istediğiniz kampanyalar için eğitim çarkları gibi düşünebilirsiniz.

8. Upsell ve Çapraz Sat

En yaygın yeniden pazarlama kurulumu, tüm alıcılar için bir hariç tutma listesini içerir, ancak bu her zaman anlamlı değildir.

Zaten satın alınmış olan bir ürün için sürekli olarak bir reklam göstermek kötü bir uygulama olsa da, başka birçok kullanım durumu daha vardır.

Tüm alıcılar hariç battaniye yerine, ilgi alanlarıyla ilgili aksesuarları ve diğer ürünleri satın almak için nasıl yeniden katılım sağlayabileceklerini düşünün.

9.  Değer eklediğinizden emin olun

Yeniden pazarlamanın en önemli günahlarından biri, başka bir en iyi performans gösteren kampanyanın sonuçlarını yamyamlaştırmaktır.

Proaktif olmak için, tekrarlayan alıcılar aracılığıyla çok fazla satış yapan kampanyalara ve kanallara bir göz atın.

Örneğin, e-posta, satın alımlarını yaptıktan sonraki 3 gün içinde müşterilerin iyi bir iş yapma eğilimindeyse, 3 gün sonrasına kadar reklamları satış yapmak için bekletmek isteyebilirsiniz.

Başka bir seçenek de yeniden pazarlamayı test etmek, ancak tekrar eden satın alımlardaki satınalma hacmini izlemek ve yeniden pazarlamanın başladığında artan bir birime sahip olmasını sağlamaktır. Muhtemelen bazılarını yamyamlaştırır ve bu genellikle karlı olduğu sürece sorun olmaz.

Özellikle ücretli bir kanaldan büyük bir hacim kaybediyorsanız, kitlenizi genel olarak karlılığı artırmak için yeniden yapılandırmayı düşünebilirsiniz.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.