fbpx

Yerel SEO

Web sitenizi yerel arama için düzenlemek  ister misiniz? Nereden başlamanız gerektiğinden emin değilseniz,  Levent Yurtseven  size  bazı  ipuçları sunar.

Çevrimiçi (veya hatta çevrimdışı olarak yerel olarak) satmak istiyorsanız, öncelikle arama motorlarının başlamak için çok iyi bir yer olduğunu bilmeniz gerekir. Son yıllarda, SEO kullanarak ziyaretlerini ve gelirlerini artırmalarına yardımcı olan çok sayıda yerel firma ile çalıştım. Ancak sahip olduğumuz en önemli engellerden biri, geçmişte “SEO uzmanları” olarak adlandırılan yerel sorunlarla tanıştığımız durumdu. Gerçek para yatırdılar ve gerçek sonuç alamadılar. Sonuç olarak, birçok yerel işletme şimdi SEO’nun sadece bir aldatmaca veya işe yaramayan bir şey olduğuna inanıyor.

Bu yüzden asıl amacım, gerçekten işe yarayan birkaç SEO ipucunu ve en yakın gelecekte iyi iş sonuçları elde etmek için doğru bir şekilde nasıl kullanılacağını tartışmak.

Yerel seo

Neden yerel SEO?

Öncelikle, bu konunun temeli hakkında konuşmak ve neden yerel SEO’ya tam olarak yatırım yapmanızı tavsiye ediyorum. Günümüzde insanlar genellikle potansiyel olarak satın alabilecekleri yerel işletmeleri bulmak için mevcut arama motorlarını kullanmaktadır. Açıkçası, bu sadece benim görüşüm değil; Google zaten kanıtladı. İşte bazı istatistikler:

  • Her 5 tüketiciden 4’ü arama motorlarını kullanarak yerel bilgi aramayı tercih ediyor.
  • Akıllı telefonda yerel bir arama yapan kişilerin% 50’si aynı gün bir mağazayı ziyaret etti,% 34’ü aynı şeyi tablet veya bilgisayarda yaptı.
  • Yerel aramaların, yerel olmayan aramalara kıyasla daha sık satın alımlara yol açtığını biliyoruz. Tüm yerel aramaların% 18’i genellikle yerel olmayan aramaların% 7’sine kıyasla bir gün içinde bir satın alma işlemi gerçekleştirir.

Peki, tüm bu bilgiler işiniz için ne anlama geliyor? Bu, insanlar yerel olarak arama yaptıklarında, genellikle hemen satın almaya hazır oldukları anlamına gelir!

Ayrıca, yerel bir SEO stratejisi oluşturma işlemi yalnızca web sitenizin trafiğini artırmanıza yardımcı olmaz, muhtemelen satışlarınızı da artırır.

 

Seo ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için hemen https://leventyurtseven.com/yeni-nesil-seo/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 

  1. Yerel odaklı içerik

Yerel SEO Hakkında daha derinlere inelim.  : )

Yerel  dizinlerin, alıntıların ve haritaların ne kadar önemli olduğunu bilmemiz gerekir. Açıkçası, bu faktörlerin hepsi önemlidir; ancak gerçek bir etki elde etmek amacıyla, yüksek kaliteli yerel içerik oluşturmak önemlidir.

Ve bu ne anlama geliyor? Çoğunlukla, satmak istediğiniz yerel alandaki sorunlara ve sorulara dayanan web sitesi içeriği anlamına gelir. Potansiyel müşterilerinizin endişelendiği belirli temalar, konularla ilgili bir içerik. Diğer açıdan bakıldığında, yerel işletmeler yalnızca kendi yerel işleriyle ilgili düşüncelerini ve bununla ilgili çok çeşitli şeyleri paylaşarak büyük bir fayda elde edebiliyorlar.

İşte benim ilk tavsiyem geliyor: Bulunduğunuz yerdeki insanlar için ilginç olabilecek belirli yerel içeriğe sahip bir blog oluşturmanız gerekir . Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin topluluğunuzun sahip olduğu özel ihtiyaçlarla nasıl ilişki kurduğunu konuşun, bir bağlantı kurmayı deneyin.

Açıkçası, konum adınızı blogunuzdaki makaleler arasında kullanmayı unutmayın. Örneğin, Sinop/ Boyabat’ta bulunan bir bisiklet mağazanız varsa, kayda değer miktarda belirtilmeli (bu teknikle fazla uzlaşmayın, metinleriniz yine de okunabilir ve ilginç olmalıdır).

Ayrıca, yerel içeriğiniz için ilham bulmak için çok iyi bir yolun müşterileriniz olduğunu bilmeniz gerekir. Onlarla konuşun, sahip olduğunuz tüm etkileşimler hakkında farklı hikayeler paylaşın, olasılıklar sonsuzdur. Yerelleştirilmiş içeriğin yalnızca aynı alandaki istemcilerle bağlantı oluşturmadığını anlamak önemlidir. Ayrıca, diğer yerel sitelere sizinle bağlantı kurmak için iyi bir neden veriyor!

  1. Rehberler, Haritalar ve Alıntılar

Daha önce Adlandırılmış yerel işletmeler için, işletmenizin Google Haritalar’da optimize edildiğinden (ve yalnızca sunulduğundan) emin olmanız da önemlidir. Potansiyel müşteriler fiziksel konumunuzu bulamazsa, sadece bir satış kaybedersiniz!

Bu, Google Haritalar’ın avantajlarını hala kullanmadığımızı gösteriyor, ancak Google İşletme’den kayıt yaptırmanız gerçekten çok kolay. Bu hizmet gerçekten daha fazla poz elde etmenize yardımcı olur ve ayrıca işletmenizin Google Haritalar’daki görünümünü kontrol etmenizi sağlar.

Nihai hedefimiz, işimizi birçok işletme dizinine kaydettirmek, çünkü Google My Business yalnızca bunlardan biri. Ayrıca, adresinizin, telefon numaranızın ve son olarak adınızın, kayıtlı olduğunuz tüm web dizinleri arasında tutarlı olmasını sağlamak önemlidir.

Kesinlikle bilmeniz gereken en büyük harita siteleri ve dizinler Yandex, Google, Yahoo Business, MapQuest, Facebook, Sarı Sayfalar, Süper Sayfalar ve Bing’dir.

Diğer önemli not. Bu dizinlerin içinde bir giriş yaptıktan sonra, muhtemelen işlerinizi büyütme önerileriyle bu sitelerin kendisinden çok sayıda otomatik arama alırsınız. En iyi çözüm: onları görmezden gelin. Telefon numaranızın ve adresinizin doğru olup olmadığının yanı sıra sosyal profilleriniz, kategoriniz, web sitesi URL’nizin doğru olmasını sağlamak – bu noktada bu yeterli olacaktır.

Daha da güçlü olmak istiyorsanız önerim: Yext veya Moz Local’e göz atın. Süreci düzenlemeye yardımcı olacaklar, acil olarak düzeltilmesi gereken bir durumda sizi uyaracaklar. Mantıklı olarak, tüm sorunları göremezler, ancak size birçok soruda yardımcı olabilirler ve gerçekten iyi bir başlangıç ​​noktası olabilirler. Ayrıca, iddia ettiğiniz tüm giriş türlerini denetlemeye ve sürdürmeye yardımcı olabilirler.

  1. Ayrıca önemli: Yerel bağlantı kurma

Bağlantı kurma, SEO hakkında konuşmaya başladığımızda en önemli faktörlerden biri. Ancak tüm bağlantıların aynı olmadığını, hepsinin eşit olmadığını bildiğinizi düşünüyorum. Önceden adlandırılmış dizin bağlantıları çok iyi bir şey, ancak organik backlinklerle aynı değere sahip değiller.

Yerel bağlantıyı diğer bağlantı stratejileriyle karşılaştırırsak, yerel bağlantı normal olarak iyi bir araştırma ile başlar. Şehriniz veya şehriniz hakkındaki web sitelerinin genellikle kendi yerel işletme rehberleri vardır ve burası başlamak için iyi bir yerdir. İhtiyacınız olan tek şey bu web sitesinin yöneticisine e-posta göndermek ve kibarca işinizi dizine eklemesini istemek.

Ayrıca, yerel organizasyonlar ve kulüplerin web sitelerinde yerel geri bağlantıları alabilirsiniz. Bu geri bağlantılar önemlidir – onlar yerel topluluğa ne kadar ilgi gösterdiğinizi gösterir.

Amacınız, link bağlamı ve alaka düzeyi bakımından sizi ilgilendiren web sitelerinden bağlantılar elde etmek ve hatırlamak, onlar için ödeme yapmak istemezsiniz. Aksine, yerel bağlantı kurma bina bağlantıları hakkında daha fazladır. SEO hakkında konuşurken, bu alanda ilişkilerin büyük bir rol oynadığını hatırlatmak gerekir.

Sonuç

Bu basit adımları izlerseniz, kesinlikle daha fazla yerel ziyaret ve satış elde etmenize yardımcı olacaktır. İş dünyasında yeni olmanız veya sadece yeni bir artışa ihtiyaç duymanız önemli değil, niteliksel yerel içerik oluşturmaya, yerel dizinlere eklemeye ve iyi organik bağlantılar kurmaya odaklanırsanız çok şey kazanırsınız. İyi şanslar!

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.