fbpx

Yerinde SEO nedir?

Site içi ve site dışı SEO, sayfa içi ve sayfa dışı SEO olarak bilinir, arama motoru optimizasyonu (SEO) sürecinin iki ana bileşenidir. Arama motoru sonuçlarına maksimum düzeyde ulaşmak ve daha yüksek sıralamalar için, ikisi arasındaki farkı ve bunları nasıl daha iyi kullanabileceğinizi anlamanız gerekir.

Yerinde SEO nedir?

Yerinde SEO web sitenizin arama motoru dostu hale getirme işlemidir .

Basit bir deyişle, bu, arama motorlarının web sitenizin içeriğini ve yapısını tarayabilmesi ve anlayabilmesi için web sitenizdeki belirli öğeleri ayarlamak anlamına gelir.

Sitenizden ne kadar çok bilgi ve veri alabilirlerse , dizinlerinde daha yüksek sıralama şansınız o kadar artar .

Sayfa SEO’su ile ilgili potansiyel sorunları çalışmak ve düzeltmek , web sitenizi arama motorları ve özellikle Google için optimize ederken atmanız gereken ilk adımdır.

En önemli, yerinde SEO öğeleri

Yerinde SEO’ yu  kontrol edebileceğiniz ve düzeltebileceğiniz birkaç şey ve her şeyin olması gerektiği gibi ayarlandığından emin olmak için size yardımcı öğeler hakkında bilgi vermek istiyorum.

Sayfadaki en önemli SEO öğeleri şunlardır:

Sayfa başlıklarınız ve açıklamalarınız

Sayfa başlığı ve açıklaması, bir sayfayı tararken arama motorlarının ilk önce ‘okuduğu’ şeydir.

Başlıklarınız ve açıklamalarınız arama motoru tarayıcılarının istediği şekilde optimize edilmemişse, görevlerini daha zor hale getiriyorsunuz ve bu sizin lehinize çalışmıyor.

Başlıklarınızı ve açıklamalarınızı nasıl optimize edersiniz ?

Sayfa Başlıklarını ve Açıklamalarını Optimize Etme

 

 • Başlığı 60 karaktere ve açıklamayı 150 karakterden fazla tutmayın.
 • Anahtar kelime doldurmaktan kaçının, yani başlıklara veya açıklamalara anlamsız anahtar kelimeler eklemek, ancak arama motorlarına ve kullanıcılara sayfanın ne hakkında olduğu hakkında iyi bir fikir vermeye çalışın.

Bunları optimize ederken iyi bir yaklaşım, akılda kalıcı olan ve kullanıcıları tıklamaya teşvik eden ancak aynı zamanda kullanıcıların neleri arayabileceğinden (sayfanın içeriğiyle alakalı) ilgili olduklarından emin olmak için başlıklar ve açıklamalar kullanın.

Başlıklarınızı optimize etmenize yardımcı olacak birçok araç var, çoğu zaman semrush kullanıyorum ve süreç şu:

 • Kullanıcıların sayfanızı bulmak için kullanabileceği arama terimlerini düşünün
 • Arama hacmini, anahtar kelime zorluğunu ve başkalarının bu sorgular için başlık olarak ne kullandığını öğrenmek için bu sorguları Google, Semrush, google anahtar kelime aracı üzerinden geçirin.
 • Sayfanız için hangi anahtar kelimelerin (tercihen uzun kuyruklu anahtar kelimeler ) uygun olduğunu belirleyin
 • Bu anahtar kelimeleri başlıklarınıza dahil etmeye çalışın, aynı zamanda başlığa daha dostça ve ilginç bir ton verin.

Örneğin:

Arama İfade: ‘muz faydaları’

Anahtar kelime (araştırmadan sonra): ‘muz sağlığa faydaları’

Title:  “Her gün muz yemenin sağlık açısından 10 faydası “

Açıklama: ‘Günlük olarak muz yemek bir dizi sağlık faydası sunuyor. İlgi çekici ve kesinlikle sizi şaşırtacak! Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin. ‘

H1 Etiketi

İyi optimize edilmiş bir sayfada yalnızca bir H1 etiketi ve birkaç h2, h3 etiketi olmalıdır. H1 etiketi genellikle sayfa başlığı ile aynıdır (tam olarak aynı olmak zorunda olmasa da).

Sayfanızın bu kurala uyup uymadığını öğrenmenin hızlı bir yolu, sayfanızın herhangi bir yerine sağ tıklamak ve açılır menüden KAYNAĞI GÖSTER seçeneğini seçmek.

Ardından ‘Bul’ kutusunu açmak ve CT’yi aramak için CTRL-F tuşlarına tıklayın. ikiden fazla <h1> ve </h1> örneği görürseniz, geliştiricinizden sayfanın yalnızca bir H1 etiketi olmasını sağlayacak şekilde düzeltmesini isteyin.

Görüntüler için ALT metni

Metninizde görüntüler kullanırsanız (ve yapmanız gerekir), ALT metninin , arama motorlarına görüntünün içeriği ve sayfanızla nasıl ilişkili olduğu hakkında iyi bir gösterge verecek anlamlı bir değere sahip olduğundan emin olmanız gerekir .

Örneğin, aşağıdaki resim için, ALT metnini ‘yerinde SEO ilkeleri’ olarak ayarladım.

Yerinde SEO İlkeleri

Dahili bağlantılar

Ben belki de iç bağlantıların en büyük hayranıyım ve bunun nedeni:

 • Kullanıcı deneyimini geliştiriyorlar
 • Kullanmak için ‘güvenli’
 • Arama motorlarının web sitenizden daha fazla sayfa keşfetmesine yardımcı olurlar
 • Kesinlikle birbiriyle ilişkili içerik oluşturmanıza yardımcı olurlar
 • Onlar bir web sitesinin hemen çıkma oranını azaltır
 • Okuyucuları web sitenizin en önemli sayfalarına yönlendirmenize yardımcı olurlar.

Daha fazla ayrıntı için dahili bağlantı en iyi uygulamalarına ilişkin yazımı okuyun, ancak bir kural olarak, yerinde SEO incelemenizi yaptığınızda, sayfalarınızın kullanıcıların görmesi ve tıklaması için yararlı olan dahili bağlantılara sahip olduğundan emin olun.

Ulaşılabilirlik

Arama motorları web sitenize erişemezse yukarıdaki tekniklerin hiçbiri yararlı olmaz.

Bu SEO 101, ancak tarayıcıların sayfalarınıza erişmesini yanlışlıkla engellemediğinizden emin olmanız gerekir.

URL İnceleme Aracı

Erişilebilirlikle ilgili bir sorununuz olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu , web sitenizi Google arama konsoluna kaydettirmek ve ‘URL MUAYENESİ’ aracını çalıştırmaktır.

Bu testi yaparak, Google size web sitenizi düzgün bir şekilde dizine eklemelerini engelleyen bir şey olup olmadığını söyleyecektir.

Ayrıca, tarama hatalarını bulmak ve düzeltmek için diğer Google arama konsolu raporlarını kullanabilirsiniz .

içerik

Tüm SEO sürecinde yüksek kaliteli, ilginç ve benzersiz içeriğin önemini yeterince vurgulayamıyorum.

Bu özelliklere sahip içeriğiniz yoksa sayfa içi veya sayfa dışı SEO ile uğraşmanın bir anlamı yoktur.

Burada içerikle ilgili pek çok ayrıntıya girmeyeceğim, iyi sıralanan içeriklerin nasıl oluşturulacağını öğrenmek için her zaman yeşil içerikle ilgili yazımı ve makalelerinizi ne kadar süreceğini açıklayan bu yayını okuyabilirsiniz .

Web siteleri ve dijital pazarlama ile çalışırken her zaman aklınızda bulundurmanız gereken şey, içeriğin her zaman önce ve sonra her şeyin önce gelmesi gerektiğidir.

Yerinde SEO faktörleri:

Yukarıdakilerin yanı sıra, yerinde optimizasyon yaparken dikkate alınması gereken diğer SEO faktörleri şunlardır:

 • İyi biçimlendirilmiş URL’ler (‘-‘ ile ayrılmış kelimeler)
 • Ekmek kırıntılarının doğru kullanımı
 • Yapısal verilerin kullanımı
 • Web Sitesi Hızı
 • Mobil-dostu
 • Şeffaflık (gönderiyi kim yazdı)
 • Bozuk bağlantılar
 • Düzgün yapılandırılmış 404 sayfa

SEO faktörlerinin tam listesi için SEO Kontrol Listeme bir göz atın .

Site dışı SEO nedir?

Ben bile bu SEO dışında düşünmeden önce atmanız gereken ilk adım olarak düşünün çünkü yerinde SEO tartışmaya daha fazla zaman geçirdim.

Bununla birlikte, sayfa dışı SEO da aynı derecede önemli ve gereklidir.

Site Dışı SEO

Site Dışı SEO, web sitenizi (reklamların yanı sıra) web üzerinde tanıtmak için yapabileceğiniz işlemleri ifade eder.

En yaygın olarak kullanılan yöntemler:

 • Diğer web sitelerinden web sitenize işaret eden bağlantılar.
 • Sosyal medya pazarlamacılığı.

Link Oluşturma

Bir kullanıcı arama kutusuna (arama motorlarının) bir sorgu yazarken, SERPS’nin ilk konumlarında hangi web sitelerinin gösterileceğine ve bunları gösterme sırasına karar vermelidir.

Bunu, kullanıcılarını sonuçlardan memnun edecek şekilde yapabilmek için sıralama algoritmalarında bir dizi faktör (Google 255’ten fazla SEO sıralama faktörü kullanıyor ) kullanıyor .

Algoritmalar bir web sitesine yönlendiren bağlantılardan (olumlu veya olumsuz) etkilenir.

Bağlantılar güvenilir ve ilgili web sitelerinden geliyorsa, ‘güven oyu’ olarak kabul edilirler ve bir web sitesinin daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilirler.

Öte yandan, düşük kaliteli web sitelerinden geliyorlarsa, belirli bir web sitesinin sıralamasını düşürebilir veya hatta sorun çıkarabilirler ( Google cezalarını düşünün ).

Yıllar içinde SEO topluluğunda doğal ve doğal olmayan bağlantılar, ‘izin verilen’ uygulamalar ve siyah şapka olarak kabul edilen uygulamalar hakkında çok fazla tartışma oldu, ancak birçok insanın bu sürece nasıl yaklaşacağı konusunda soruları var.

Bağlantı oluşturmanın doğru şekilde nasıl kullanılacağını anlamak için Google’ın bağlantılar hakkında ne söylediğini bilmeniz gerekir .

Özetle, Google, algoritmasını doğal olmayan bir şekilde değiştirmek amacıyla oluşturulan her türlü bağlantıyı dikkate alır.

Birçok doğal olmayan bağlantı sonunda bir cezaya yol açacaktır.

Bu, sıralamalarınızı artırmak amacıyla bağlantılar satın almamalı, satmamalı, değiştirmemeli veya istememelisiniz.

Ne güvenle yapabilirsiniz?

Linkler oluşturma alışkanlığına girmeyin (özellikle düşük kaliteli sitelerden), ancak doğal linklerin peşinden gidin.

İçeriğinizi ve web sitenizi ilginç ve bağlantıya değer buldukları için diğer bağlantılar tarafından size doğal bağlantılar verilir.

Bu garip gelebilir, ancak başınızı belaya sokabilecek bağlantılar oluşturmak için zaman ve çaba harcamaktan çok daha iyi çalışır.

Blog trafiğimin herhangi bir bağlantı oluşturmadan ayda 400 bin kişiye nasıl yükseldiğini okuyun ; Bu, kendi web sitelerimden veya yüksek web sitesi olan ve herhangi bir bağlantı oluşturma işlemi yapmadan çok fazla Google trafiği alan müşteri web sitelerimden paylaşabileceğim örneklerden sadece bir tanesi.

Bağlantılara ihtiyacınız var, beni yanlış anlamayın, ancak iyi içeriğiniz varsa ve içeriğinizi birçok kişinin önüne başarıyla koyabilirseniz, doğal olarak alabilirsiniz.

Bunu yapmanın en iyi yolu nedir?

İçerik pazarlaması, sağlam tanıtım taktikleri, dikkatli misafir kaydı ve sosyal medya pazarlaması yoluyla.

İçerik pazarlaması, doğru içeriği yayınlamanıza yardımcı olabilir ve iyi tanıtım teknikleri içeriğinizi doğru kişilerin önüne getirebilir.

Önemli ve Google’ın güveni yüksek olan sitelerde misafir gönderimi, onlarca düşük kaliteli bağlantı oluşturmaktan size daha fazla avantaj sağlayabilir.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medya pazarlaması, içeriğinizi ilgi gösterebilecek kişilere tanıtmanın en hızlı yoludur. Bunu yapmak her zaman kolay değildir, bir plana ihtiyacınız vardır ve biraz para harcamanız gerekebilir ama işe yarar ve güvenli ve sağlamdır.

Bir sonraki makalede yukarıdaki yöntemleri kullanarak nasıl doğal bağlantılar elde edeceğinizi daha ayrıntılı olarak açıklayacağım, bu yazının amacı için sayfa dışı SEO’nun nasıl çalıştığını ve yerinde SEO ile olan farkını anlamak önemlidir.

Yerinde VS SEO dışı. Hangisine ihtiyacın var?

Yukarıda açıklandığı gibi her ikisine de ihtiyacınız var. İlk endişeniz, arama motorlarının içeriğinizi anlayabilmesi için sayfa SEO’nuzu doğru hale getirmektir.

Daha sonra, web sitenizde yayınlanmış yeterli kalitede içeriğe sahip olduğunuzda, sayfa dışı SEO ve sıralamalarınızı daha da artıracak diğer web sitelerinden güçlü doğal bağlantılar elde etmeyi düşünmeye başlayabilirsiniz.

Diğer tarafa başlama. Bir web sitesi harika bir web sitesi olarak kabul edilecek tüm özelliklere sahip değilse, doğal bağlantılar için iyi bir aday değildir.

Ve bu, Google’a, siteye işaret eden bağlantıların yönergelerini ihlal eden uygulamaların sonucu olduğuna dair bir başka işarettir.

Levent YURTSEVEN – Dijital Pazarlama Uzmanı

 

 

 

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.