fbpx

YouTube Seo: Yeni Nesil Sıralama Faktörlerini Öğrenin

YouTube,  Google’ın şimdiye kadar ürettiği en başarılı yeniliklerden biridir. YouTube’da izleme süresinin yüzde 70’i şaşırtıcı bir şekilde YouTube’un kendi önerileriyle gerçekleştiriliyor.

Buna rağmen, SEO endüstrisi “ YouTube  en büyük  arama motorlarından biri” gibi sözlere odaklanmaya ve YouTube arama sonuçlarında sıralamayı vurgulamaya veya Google arama sonuçlarında YouTube listelerini almaya meyilli hale geliyor.

Özellikle şaşırtıcı olan, YouTube’un tavsiye motorunun nasıl çalıştığını açıklayan bir makale ( YouTube Video Öneri Motoru ) yayınlamış olmasıdır .

Yine de bu makale, SEO endüstrisi tarafından nadiren kaynaklanmaktadır.

Bu makale, bu makalenin içinde ne olduğunu ve YouTube için SEO’ya yaklaşım şeklinizi nasıl etkilemesi gerektiğini açıklayacaktır.

1. Meta Veriler

Bu gün için, meta veriler YouTube’daki SEO için Google’daki arama sonuçlarından çok daha önemli olmaya devam ediyor.

YouTube artık videolar için otomatik olarak kapalı alt yazılar oluşturabilse de ve videodan bilgi çıkarma kapasitesi yıllar içinde çarpıcı bir şekilde artmış olsa da, YouTube’un videonuzu tavsiye etmesini istiyorsanız bunlara güvenmemelisiniz.

YouTube’un öneri algoritması hakkındaki makalesinde, meta verilerin önemli bir bilgi kaynağı olduğu belirtilmektedir, ancak meta verilerin genellikle eksik veya hatta tamamen eksik olması, öneri motorlarının da üstesinden gelmek için tasarlanmış bir engeldir.

Öneri motorunu çok fazla iş yapmaya zorlamaktan kaçınmak için, her meta veri alanının yüklediğiniz her videoda doğru bilgilerle

doldurulduğundan emin olun.

You Tube Seo

 

Başlık

Hedef anahtar kelimenizi video başlığına dahil edin, ancak başlığın da dikkat çekdiğinden ve kullanıcıların merakını artırdığından emin olun.

Dikkat çeken başlıklar, YouTube’da geleneksel aramalardan daha tartışmasız daha önemli, çünkü platform arama sonuçlarından çok önerilere daha fazla güveniyor.

Açıklama

Anahtar kelimenizi veya üzerinde bir miktar değişiklik yapan tam bir açıklama ekleyin ve en az 250 kelime uzunluğunda olduğundan emin olun.

Buraya ne kadar yararlı bilgiler eklerseniz, uzun kuyruktan daha fazla yararlanabilmeniz için YouTube’un birlikte çalışması gereken veriler de o kadar fazla olur.

Videoya dahil edeceğiniz ana noktaları ve ele alacağınız ana soruları ekleyin.

Ek olarak, kullanıcı açısından uygun olduğu sürece, diğer videolarla ilgili açıklamaları kullanmak, bu videolar için önerilerde bulunmanıza yardımcı olabilir.

Etiketler

Anahtar sözcük etiketleri, tamamen geçersiz olan arama motorları için meta anahtar sözcük etiketinin aksine, YouTube’da yine de önemlidir.

Birincil anahtar kelimenizi ve varyasyonları, videoda ortaya çıkan ilgili konuları ve videoda bahsettiğiniz diğer YouTubers’ı ekleyin.

Çalma listeleri

Videonuzu alakalı içeriğe sahip oynatma listelerine ekleyin ve videolarınızın sonunda oynatma listelerinizi önerin.

Oynatma listeleriniz iyi gidiyorsa, videonuz kullanıcıları YouTube’da daha uzun süre tutmakla ilişkilendirilerek videonuzun önerilerini göstermesine neden olabilir.

başparmak tırnağı

Göz alıcı bir küçük resim kullanın. İyi küçük resimler genellikle konuyu belirtmek için bir metin ve anında duygusal bir tepki yaratan göz alıcı bir görüntü içerir.

Kapalı Başlıklar

YouTube’un otomatik kapalı altyazıları makul derecede doğru olsa da, genellikle kelimelerinizin yanlış yorumlanmasına neden oluyorlar. Mümkün olduğunda, meta verilerinizde tam bir transkript sağlayın.

Dosya adı

Anahtar kelimenizi dosya adınızda kullanın. Bu muhtemelen bir zamanlar eskisi kadar etkili değil, ama kesinlikle hiçbir şeyi incitmiyor.

2. Video Verileri

Videonun içindeki veriler her geçen gün daha da önem kazanıyor.

YouTube öneri motoru, ham video akışını açıkça önemli bir bilgi kaynağı olarak gösterir.

YouTube, sesi zaten analiz ettiğinden ve otomatik transkript oluşturduğundan, anahtar kelimenizi videonun içinde söylemeniz önemlidir .

Video önerilerinde göstereceğiniz şansı artırmak için video içinde yanıt verdiğiniz videoların adına ve YouTube kanalına da bakın.

Sonunda, “konuşan kafa” video stiline daha az güvenmek daha önemli hale gelebilir. Google, videodaki nesneleri tanımlayabilen bir Bulut Video Zekası API’sine sahiptir.

Videolarınıza, anahtar kelimelerinize ve ilgili konulara referans veren videolar veya resimler eklemek, muhtemelen bu teknolojilerin hareket halinde olmadığı varsayılarak, videonuzun gelecekteki alaka düzeyi puanlarını yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Videolarınızı iyi yapılandırılmış halde tutun ve çok fazla “sıkışık” olmayın, böylece oyundaki herhangi bir algoritmanın videonuzun anlamsal içeriğini ve içeriğini analiz etmesi daha olasıdır .

3. Kullanıcı Verileri

Söylemeye gerek yok, kullanıcı verileri üzerinde doğrudan kontrolümüz yok, ancak öneri motorunun nasıl çalıştığını veya kullanıcı verilerinin rolünü anlamadan nasıl optimize edeceğimizi anlayamıyoruz.

YouTube öneri motoru, kullanıcı verilerini iki kategoriye ayırır:

 • Açık: Bu, videoları sevmeyi ve video kanallarına abone olmayı içerir.
 • Örtülü: Bu, bildirinin, kullanıcının videodan memnun olduğu anlamına gelmediği anlamına gelmediği onaylama süresini içerir.

Kullanıcı verilerini optimize etmek için, beğenme ve abone olma gibi açık etkileşimleri teşvik etmek önemlidir, ancak aynı zamanda iyi örtülü kullanıcı verisine yol açan videolar oluşturmak önemlidir.

Kitle tutma, özellikle göreli kitle tutma, yakından takip etmeniz gereken bir şeydir.

Göreceli olarak izleyici kitlesine sahip olmayan videolar, nedenini belirlemek için analiz edilmeli ve özellikle düşük tutuma sahip videolar, genel kanalınıza zarar vermeyecek şekilde kaldırılmalıdır.

4. Eş Ziyareti Anlamak

İşte YouTube’un tavsiye motorunun etine girmeye başladık.

YouTube makalesi, öneri motorunun temel bir yapı taşının bir videoyu bir dizi benzer videoya eşleme yeteneği olduğunu açıklar.

Daha da önemlisi, benzer videolar burada, videoların içeriğinin tamamen benzer olmasıyla bir ilgisi olmaktansa, ilk videoyu gördükten sonra kullanıcının izlemesi(ve muhtemelen zevk alması) daha muhtemel olduğu videolar olarak tanımlanmaktadır .

Bu haritalama ortak ziyaret denilen bir teknik kullanılarak gerçekleştirilir.

Ortak ziyaret sayısı, iki videonun belirli bir zaman diliminde, örneğin 24 saat boyunca izlenme sayılarıdır.

İlişkili iki videonun ne olduğunu belirlemek için eş ziyaret sayımı, aday videonun popülaritesi gibi normalleştirme işlevine bölünür.

Başka bir deyişle, iki videonun eş ziyaret sayısı yüksekse, ancak aday video nispeten popüler değilse, aday video için ilgili puanın yüksek olduğu kabul edilir.

Uygulamada, ilgili puanın, öneri motorunun eş-ziyareti, izlenme süresini, video meta verilerini vb. Nasıl önyargılı hale getirdiğini faktoring yaparak ayarlanması gerekir.

Pratik olarak konuşursak, bunun bizim için anlamı şudur: Videonuzun önerilerden trafik almasını istiyorsanız, videonuzu kısa bir süre içinde izlemek için başka bir video izleyen insanlara ihtiyacınız var.

Bunu başarmanın birkaç yolu vardır:

 • İlk video oluşturulduktan sonra kısa sürede yanıt videoları oluşturma.
 • Videoları başka bir popüler videoya trafik de gönderen platformlarda yayınlamak.
 • Belirli bir videoyla ilgili anahtar kelimeleri hedefleme (daha geniş bir konunun aksine).
 • Belirli bir YouTuber’i hedefleyen videolar oluşturma.
 • İzleyicilerinizi diğer videolarınızı izlemeleri için teşvik etmek.

5. Kullanıcı İçinde Kişiselleştirmenin Faktoringi

YouTube’un öneri motoru, sadece yüksek bağlantı puanına sahip videolar önermiyor. Öneriler her kullanıcı için kişiselleştirilmiştir ve bunun nasıl yapıldığı makalede açıkça tartışılmaktadır.

Başlamak için, kullanıcının izlediği videolar, izleme süresi ve videoyu değiştirip çekmedikleri gibi faktörlerle ağırlıklandırılmış videolar dahil olmak üzere bir tohum grubu seçilir.

En basit öneri motoru için, en yüksek ilişki puanına sahip videolar daha sonra seçilecek ve önerilere dahil edilecektir.

Ancak, YouTube bu önerilerin çok dar olduğunu keşfetti. Öneriler o kadar benzerdi ki, kullanıcının yine de bulması çok muhtemeldi.

Bunun yerine, YouTube, önerileri, başlangıçtaki öneriler için yüksek bir bağlantı puanına sahip videoları içeren ve az sayıda yinelemenin içine dahil edecek şekilde genişletti.

Başka bir deyişle, önerilen bir video olarak görünmek için, söz konusu videoyla birlikte yüksek bir ziyaret sayısına sahip olmanız gerekmez. Daha sonra, söz konusu videoda eş ziyaret sayısının yüksek olduğu bir videoyla birlikte yüksek bir eş ziyaret sayımı yaparak bunu yapabilirsiniz.

Ancak bunun sonuçta çalışması için, videonuzun bir sonraki bölümde tartışıldığı gibi önerilerde üst sıralarda yer alması gerekecektir.

6. Sıralamalar: Video Kalitesi, Kullanıcı Özelliği ve Çeşitlendirme

YouTube’un öneri motoru, videoların en yüksek ilişki puanına sahip olduğu videoları sıralamaz. En üst N ilişki puanları içinde olmak, basitçe başarılı / başarısız. Sıralamalar diğer faktörler kullanılarak belirlenir.

YouTube makalesi bu faktörleri video kalitesi, kullanıcıya özgüllük ve çeşitlendirme olarak tanımlar.

Video kalitesi

Kalite sinyalleri şunları içerir:

 • Kullanıcı oyu
 • Yorumlarında.
 • Favorilerine ekleme.
 • Paylaşım.
 • Yükleme zamanı
 • Sayıları göster

Makalede bundan bahsedilmiyor, ancak oturum zamanı o zamandan beri burada sürükleyici bir faktör haline geldi; bu da kullanıcının YouTube’da daha fazla zaman geçirmesine neden olan videoların (bu YouTube videosunda veya kanalında olması gerekmez) daha iyi sıralanması.

Kullanıcı Özelliği

Bu sinyaller, kullanıcının geçmişine göre iyi bir eşleşme olan videoları artırır. Bu, esasen, sadece söz konusu tohum videosundan ziyade, kullanıcının geçmişine dayanan bir ilişki puanıdır.

çeşitlilik

Çok benzer videolar sıralamalardan kaldırılır, böylece kullanıcılara daha anlamlı seçenek seçenekleri sunulur.

Bu, adayları seçmek için belirli bir tohum videosu kullanan öneri sayısının sınırlandırılması veya belirli bir kanaldan öneri sayısının sınırlandırılması ile gerçekleştirilir.

Sonuç

YouTube öneri motoru, kullanıcıların platforma nasıl katılım gösterdiğinin merkezindedir.

YouTube’un nasıl çalıştığını, dünyanın en popüler video sitesinde başarılı olma şansınızı önemli ölçüde artıracağını anlayın.

Burada tartıştığımız şeye katılın, makalenin kendisine bir görünüm verin ve bu bilgiyi pazarlama stratejinize dahil edin.

 

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

One comment

 1. Vermiş olduğunuz stratejileri firmamızda uyguluyoruz ve sıralamada ciddi artışlarımız oluyor. çok Teşekkürler Levent bey

  Dooray kapı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.