fbpx

Dijital pazarlama satış hunisi nedir ve neden önemlidir?

Dijital pazarlama satış hunisi, işletmenizin daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir ve yeni ziyaretçileri ömür boyu müşterilere dönüştürme sürecini basitleştirebilir.

Dijital pazarlama hunileri, istediğiniz kadar karmaşık veya basit olabilir ve online olarak her sektöre uyarlanabilir.

Bu yazıda, dijital pazarlama dönüşüm hunisinin neden önemli olduğunu ve kendi dijital pazarlama satış huninizi adım adım nasıl oluşturabileceğinizi öğreneceksiniz.

Bu yazının sonuna doğru, gerçek hayat senaryoları için dijital pazarlama hunisi örneklerini de görüntüleyebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Satış Hunisi nedir?

Dijital pazarlama satış hunisi, web sitesi trafiğini oluşturmaya ve bu trafiği müşteriye dönüşene kadar beslemeye yardımcı olmak için kullanılan bir çerçevedir.

Tipik bir pazarlama satış hunisinin dört aşaması vardır:   Farkındalık, keşif, değerlendirme ve dönüştürme.

Bu ziyaretçileri huninin farklı aşamalarında beslemek ve çekmek için kullanabileceğiniz çeşitli farklı stratejiler vardır.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, farklı ziyaretçileri farklı satış hunisi aşamalarına çekeceğiniz ve herkesin huniniz boyunca her zaman aynı yolu izlemeyeceğidir.

Dijital Pazarlama Huni Aşamaları ( Sales Funnel)

Dört ana dijital pazarlama hunisi aşaması vardır:

◊ Aşama 1 – Farkındalık: Bu, bir kişinin işletmenizden veya web sitenizden ilk kez haberdar olduğu zamandır. Bu, organik arama , sosyal medya, kulaktan kulağa iletişim, e-posta, basın bülteni, başka bir web sitesinden bağlantılar ve daha fazlasını içeren çok çeşitli yollarla gerçekleşebilir .

◊ Aşama 2 – Keşif: Bu aşamada, bir ziyaretçi web sitenizdeki birkaç sayfayı okumaya başlayacak, içerik tüketecek ve şirketiniz ve sunduklarınız hakkında daha fazla bilgi edinecektir. 

◊ Aşama 3 – Değerlendirme: Bu, ziyaretçilerinizin sitenizi okumak, medyanızı tüketmek ve hatta e-posta listenize katılmak için daha fazla zaman harcayacağı zamandır.

◊ Aşama 4 – Dönüştürme: Dönüştürme işlemi biraz zaman alabilir veya hızlı olabilir. Bu genellikle ne sattığınıza, fiyat noktasına ve ürün ve hizmetlerinizin bir sorunu nasıl çözdüğüne bağlıdır.

Saklama ve İlişki kurma

Bir müşteri bir satın alma işlemi yaptığı anda, uzun vadede müşteri olmalarını sağlamak için elinizden gelen her şeyi yapmak isteyeceksiniz. Bu, müşteri hizmetlerinizin kalitesini, ürünle ilgili memnuniyetlerini ve satış sonrası iletişimi içerir.

Müşteri olumlu deneyimler yaşamaya devam ederse, uzun vadede sizinle kalır. Bu, piyasaya sürdüğünüz yeni ürünleri, e-posta gibi devam eden iletişimi ve ürünleriniz ve hizmetlerinizle hayatlarını iyileştirmeye devam etmeyi içerir.

Dönüşüm hunilerine bakmanın başka bir yolu da ziyaretçilerinize bir çözüm sunmanın merceğidir.

Dönüşüm Hunisinin Başı (TOFU) – Müşteriler sorunun farkındadır ancak çözümün ne olduğundan emin değildir.

Dönüşüm Hunisinin Ortası (MOFU) – Müşterileri en iyi çözümü nasıl seçecekleri ve çözümlerin ne olduğu konusunda bilgi sahibi değildir.

Huninin Altında (BOFU) – Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin müşterilerinizin sorunlarına en iyi çözümler olduğunu gösterin.

Dijital Dönüşüm Hunisi Neden Önemlidir?

Dijital bir huni, işletmeniz için çok faydalı olabilir. İşletmenize aşağıdaki şekillerde fayda sağlayabilir:

Daha fazla hedeflenen potansiyel müşteri edinin – Bir dönüşüm hunisi uygulandığında, dönüşüm hunisinin sonuna kadar ulaşan kullanıcılar oldukça nitelikli olacaktır.

Daha kolay bir satış deneyimi için müşterileri besleyin – Dönüşüm hunisinin birden fazla bölümünde müşterilerle konuştuğunuzda, onları ziyaretçiden müşteriye kolayca ilerletebilirsiniz. Uygun bir huni, zor ve doğrudan bir satış süreci değil, tamamen değer sağlamakla ilgilidir.

Artan gelir – Dijital pazarlama satış hunisinin çoğu yönü otomatikleştirilebilir, bu da işletmenizin daha az çabayla daha fazla satış yapabileceği anlamına gelir.

Güçlü Bir Dijital Pazarlama Hunisi Nasıl Oluşturulur

 1. Marka bilinirliği oluşturun
 2. Huni aşamalarının her biri için hedef kitlenizi belirleyin
 3. Pazarlama hedeflerinizi belirleyin
 4. Her hedef için farklı dönüşüm hunileri ayarlayın
 5. Dönüşüm hunisinin tüm aşamaları için hedeflenen içerik oluşturun
 6. Hedef kitlenize ulaşmak için farklı pazarlama kanallarını kullanın
 7. Sonuçları ölçün ve hunilerinizi optimize edin
 8. Müşteriyi elde tutmaya dikkat edin

1. Marka bilinirliği oluşturun

Google’ın markaları sevdiği bir sır değil. Bir markanın katı bir tanımı yoktur, bunun yerine markalı aramaların görünümü, markadan bahsedilmesi ve daha fazlası gibi güçlü bir markaya katkıda bulunan çeşitli faktörler vardır.

İşte bazı marka sinyalleri:

 • Web sitenizde listelenen gerçek ve doğrulanabilir bir iş adresi
 • Web sitenizdeki yerel bir numara
 • Ayrıntılı şirket ve çalışan bilgilerini içeren bir hakkında sayfası
 • Yelp, Google My Business, Glassdoor ve daha fazlası gibi sitelerde listelenen yorumlar ve şirket bilgileri
 • Facebook, Instagram,Linkedin ve Twitter gibi popüler ağlarda aktif bir sosyal medya varlığı

Diğer bir önemli faktör, nofollow bağlantılarını içeren marka sözleridir . Bunlar, bağlantı olmasa bile markanızın online olarak bahsetmesi gibi şeyler olabilir.

Bu, Google’a online olarak ilgili yetkili kaynaklarda yer alan güçlü bir markanız olduğunu gösterir. İnsanlar ismiyle bir markadan bahsediyorlarsa, muhtemelen yüksek kalitelidir.

Genel olarak, güçlü bir markaya sahip olmak, güvendiğiniz anlamına gelir. İnsanların, bildikleri ve takip ettikleri bir markadan gelen bir arama sonucunu tıklama ve sayfadaki bilgileri tüketme olasılığı daha yüksektir.

Son olarak, markalı arama terimlerimiz var . Bunlar, marka adı içeren anahtar kelimelerdir ve buna “şirket adı + blog”, “şirket adı nedir” ve daha fazlası gibi terimler dahildir. Bunun gibi anahtar kelimelerin makul bir hacmi varsa, Google’a güçlü bir markanız olduğunu önerir.

Dijital bir huni oluşturmanın ilk adımı, markanızın web sitenize daha fazla trafik oluşturması için tanıtım oluşturmaya başlamaktır.

Bu aşamaya genellikle dönüşüm hunisinin üst kısmı (tofu) denir, çünkü amacınız olabildiğince fazla trafik almaya başlamaktır.

Amacınız, neyin dönüşüm sağladığını ve hangi kitle segmentlerinin size daha fazla tepki verdiğini görmek için geniş bir ağ oluşturarak bu insanları web sitenize ve huninize çekmeğe çalışmalısınız.

Markanızı oluşturmaya yönelik bazı ipuçları:

 • Fiziksel bir işletmeniz varsa markanızın ilgili iletişim bilgilerine ve yerel alıntılara sahip olduğundan emin olun
 • Marka sözlerini iyileştirmek için bir PR kampanyası yürütün
 • Markanızı nişinizdeki popüler web siteleriyle ilişkilendirmek için konuk blog yazmayı kullanın
 • Sosyal medyada takipçilerinizle aktif ve etkileşim halinde olduğunuzdan emin olun
 • Arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için site içi ve site dışı SEO’ya odaklanın

2. Huni aşamalarının her biri için hedef kitlenizi belirleyin

Hedef piyasa

Dönüşüm huninizin farklı aşamaları, hedef kitlenizin farklı yönlerine hitap edecektir . Hedef kitleniz dönüşüm huninizde ne kadar ileri giderse, hedeflemeniz o kadar daralır.

Örneğin, evcil hayvan alanında bir web siteniz varsa, huninin üst kısmı evcil hayvan sahiplerini veya belki de genel olarak hayvan severleri çekecektir.

Dönüşüm hunisinde ne kadar aşağı hareket ederlerse, bu o kadar belirginleşir. Belki de sitenizde köpeklerle ilgili bilgileri tüketmeye başlarlar, bu da belirli köpek ırklarına kadar daralır, sonra nihayet köpekleri ve yaşadıkları sorun için özel olarak oluşturulmuş araçları tımar eder.

 • Bu, en büyük hedef kitleniz olacak ve birden çok gruptan oluşacak. Burada olabildiğince geniş bir ağ yayınlayacaksınız.
 • Burada hedef kitlenizi farklı gruplara, yaptıkları işlemlere ve hatta sitenizi nasıl ziyaret ettiklerine göre segmentlere ayırmaya başlayacaksınız.
 • Bu aşamada, çeşitli farklı kitle segmentlerine ve alıcı olarak etiketlenen kişilere sahip olacaksınız. Kullanıcının ne kadar harcadığına, bir şey alıp almadığına ve daha fazlasına göre segmentlere sahip olacaksınız.

Hedef kitlenizi daha hedefli pazarlama için bölümlere ayırmanın bazı ek yolları şunlardır:

 • Kaynağa göre bölümleyin. Bu, listenizi sitenize nasıl ulaştıklarına, yani ücretli reklamlar, sosyal medya, organik arama temelinde bölümlere ayıracaktır.
 • Aktiviteye göre segmentlere ayırın. Bir e-postadaki bir bağlantıya tıklamak gibi belirli bir işlemi yaptıklarında kullanıcıları segmentlere ayırabilirsiniz.
 • Değere göre segmentlere ayırın. İşletmeniz için en çok para harcayan ve en değerli olan kullanıcılara göre segmentlere ayırabilirsiniz.

3. Pazarlama hedeflerinizi belirleyin

Pazarlama hunilerinizi oluşturmaya başlamadan önce pazarlama hedeflerinizi belirlemek isteyeceksiniz. Farklı amaçlar için oluşturabileceğiniz her türlü farklı huni türü vardır.

Ücretli reklamlarla ürün satışlarını artırmayı hedefleyen bir e-ticaret mağazasının hunisi, e-posta abonelerini çekmek ve yolda satış yapmak için uzun biçimli içerik kullanan kurs oluşturucu için satış hunisinden farklı olacaktır.

Genel süreç aynı kalacak, ancak ayrıntılar farklı olacaktır.

Aşağıda, yaygın pazarlama hedeflerinin bazı örnekleri verilmiştir:

 • Facebook reklamları yayınlayarak e-posta abonelerini 5.000 artırın.
 • Yüksek rütbeli blog yayınlarına stratejik tercihler ekleyerek e-posta listesini% 200 büyütün.
 • Otomatik e-posta dizisiyle tercihli açılış sayfasına Google Ads yayınlayarak mağaza satışlarını% 500 artırın.
 • Doğrudan ürün açılış sayfalarında kupon tabanlı Instagram reklamları yayınlayarak doğrudan mağaza satışlarını artırın.

4. Her hedef için farklı dönüşüm hunileri ayarlayın

Tek bir ürününüz ve basit bir tek ürün satış sayfanız yoksa, muhtemelen birden fazla dönüşüm hunisine sahip olacaksınız.

Ulaşmaya çalıştığınız birden fazla hedefiniz varsa, bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olacak farklı dönüşüm hunileri oluşturursunuz.

Örneğin, daha fazla e-posta abonesi edinmeye adanmış bir dönüşüm huniniz, hedefin daha fazla satış olduğu başka bir dönüşüm huniniz, yüksek fiyatlı bir ürün satan bir e-posta huniniz ve daha fazlası olabilir.

Aşağıda, birlikte çalıştırabileceğiniz farklı huni türlerine birkaç örnek verilmiştir:

 • YouTube videosu> Doğrudan bir ürün sayfasına
 • YouTube videosu> Açılış sayfası> E-posta dizisi> Ürün sayfası
 • Facebook reklamı> Açılış sayfası> E-posta dizisi> Ürün sayfası
 • Blog yayını> Pop-up etkinleştirme> E-posta sırası> Ürün sayfası
 • Blog yayını> E-posta listesi> Değer katan e-posta dizisi
 • E-posta listesi> İlgi alanına göre segment> Yüksek biletli ürün e-posta satış sıralaması

Gördüğünüz gibi, oluşturabileceğiniz her türlü farklı dönüşüm hunisi vardır. Bunlar, sahip olduğunuz / oluşturmak istediğiniz içerik varlıklarının türüne ve nihai hedefinize bağlıdır.

Genel olarak, aynı anda çalışan birden çok huniniz olacak ve neyin en iyi dönüşümü sağladığını görmek için farklı hunileri test edeceksiniz.

5. Dönüşüm hunisinin tüm aşamaları için hedeflenen içerik oluşturun

Artık dijital pazarlama satış hunilerinin nasıl çalıştığını ve hedeflediğiniz çeşitli kitle türlerini daha iyi anladığınıza göre, huninize farklı içerik türlerinin nasıl sığacağına bakalım.

Cazibe aşaması (TOFU)

Cazibe aşaması, huninizin (TOFU) en üstündedir.

Bu, insanları dünyanıza getireceğiniz yerdir. Bu aşamada pek çok içerik, markanız için farkındalık yaratmakla ilgilidir. Bu aşamada dönüşüm huninize giren çoğu insan için, markanız hakkında ilk kez duyanlardan biri olacaktır.

Bu aşamada insanlar markanızla etkileşime girmeye başlıyor.

İşte bu aşamayla ilişkili bazı içerik türleri:

 • Ücretli reklam

 • Açılış sayfaları

 • Video içeriği

 • Blog gönderileri

 • Görsel medya

Katılım aşaması (MOFU)

Bu aşamada insanlar markanızla gerçekten etkileşim kurmaya başlıyor. Genellikle bu, içeriğinizin, e-postalarınızın ve video gibi diğer medya içeriğinizin çoğunu tüketmeyi içerir.

Nişan aşaması da çekim aşamasıyla bir miktar örtüşmektedir. Örneğin, blog yazılarınızla arama motorlarında üst sıralarda yer alarak web sitenize trafik oluşturursunuz. Ancak, blog yazıları aynı zamanda ziyaretçinizin sorunlarını çözecek ve bir ton değer sağlayacaktır.

Etkileşim aşamasında popüler olan bazı içerik türleri şunlardır:

 • Bir sorunu çözen uzun biçimli blog gönderileri
 • Ürün karşılaştırmaları / incelemeleri
 • Durum çalışmaları

Karar verme aşaması (BOFU)

Bu aşamada, ziyaretçileriniz zaten kim olduğunuza aşina olacak ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alıp almamaya karar vereceklerdir.

Nişinize bağlı olarak ilk satış hemen gerçekleşmeyebilir. Örneğin, bir abone e-posta listenize katılabilir, günlük veya haftalık e-postalarınızı tüketebilir ve sonunda altı ay sonra bir müşteriye dönüşebilir.

Nihayetinde satış yapmak, uzun vadeli bir ilişki kurmak kadar önemli değildir.

Satış yapmanıza yardımcı olacak içerik şunları içerir:

 • Ücretsiz denemeler
 • Canlı demolar
 • Kuponlar
 • Satış sayfaları

Fiziksel bir ürün satıyorsanız veya bir SaaS ürününüz varsa, ürününüz için ücretsiz bir deneme, ücretsiz örnek veya canlı bir demo sunabilirsiniz. Bu, dönüştürme sürecinin son adımlarından biri olacak.

Ücretsiz deneme, örnek veya demodan sonra satın alacaklar veya almayacaklar.

İlişki kurma aşaması

Son aşama, ilişki kurma aşamasıdır. İdeal olarak, onlar satın almaya karar vermeden önce zaten sağlam bir ilişki kurmuş olacaksınız, ancak şimdi bu ilişkiyi derinleştirme zamanı.

Müşterilerinizi memnun etmenin çeşitli yolları vardır:

 • Özel teklifler gönderme
 • Yarışmalar ve eşantiyonlar
 • Düzenli olarak değer katmayan satış e-postaları gönderme

6. Hedef kitlenize ulaşmak için farklı pazarlama kanallarını kullanın

Hedef kitlenize ulaşmak için alabileceğiniz neredeyse sonsuz sayıda yaklaşım var. Kullandığınız yöntemler, hedef kitlenizin kim olduğuna, çevrimiçi ortamda nerede zaman geçirdiklerine ve bütçenizin ne olduğuna bağlı olacaktır.

Hedef kitlenize ulaşmak için kullanabileceğiniz farklı pazarlama kanallarından bazıları şunlardır:

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO). Arama motorlarında yüksek kaliteli içeriği sıralayarak sitenize yeni ziyaretçiler çekin.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM). Arama sonuçlarının üzerinde görünen ve bir açılış sayfasına trafik gönderen reklamlar çalıştırın.

Ücretli Sosyal Medya Reklamları. Facebook’ta reklam yayınlayın. Instagram, Pinterest ve daha fazlası.

Organik Sosyal Medya. Biyografinizdeki web sitenize geri bağlantı ile sosyal medya hesaplarınıza yaratıcı içerik gönderin.

7. Sonuçları ölçün ve hunilerinizi optimize edin

Satış huniniz sürekli gelişecek. Satış hunilerinizin başarısını ölçmek için isteyeceksiniz

Örneğin, bir Instagram reklamına tıkladıktan sonra e-posta listenize kaç kişi katılır? Ya da e-posta listenizdeki kişiler bir ürünü satın almadan önce ne kadar süre kalacaklar? Bu soruları ve daha fazlasını yanıtlamanın tek yolu verilerinizi analiz etmektir.

Verilerinize bakarken hunilerinizi daha iyi dönüştürmek için optimize edebilirsiniz.

 • Açılış sayfalarınızda A / B testi yapın
 • E-posta kampanyalarınızda A / B testi yapın
 • Popüler içeriği ortaya çıkarmak için Google Analytics’i analiz edin

Satış huninizi optimize etmenin en iyi yolu, yukarıdan başlamak ve aşağıya doğru ilerlemektir.

Örneğin, ücretli reklamlar, videolar veya blog gönderileri gibi içerik oluşturuyorsanız, trafik almaya başlayana kadar neyin işe yaradığını görmek için deneyler yapabilirsiniz.

Ardından, açılış sayfalarınıza veya kaydolma sayfalarınıza geçebilir ve bu sayfaların aşağıdakiler dahil farklı öğelerini test edebilirsiniz:

 • Başlık
 • Vücut kopya
 • Görüntüler
 • CTA

Son olarak, teklifinize geçebilirsiniz. İndirim, ücretsiz denemeden daha iyi çalışır mı? Ücretsiz gönderim, dönüşüm oranınızı artırır mı?

Küçük ayarlamalar yapmak, gelirinizde büyük artışlar anlamına gelebilir. Sonunda, dönüşüm huninizin olabildiğince iyi olduğu bir noktaya ulaşacaksınız, ancak başlangıçta çok sayıda test ve deneyden geçeceksiniz.

Her aşamayı analiz etmek ve hangi aşamaların en iyiyi ve en kötüyü dönüştürdüğünü görmek isteyeceksiniz, böylece huninizdeki herhangi bir deliği kapatabilirsiniz.

8. Müşteriyi elde tutmaya dikkat edin

İzlenmesi gereken çok önemli bir ölçü, müşteriyi elde tutma oranınızdır. Bu, uzun vadede sizinle kalan ve ürün ve hizmetlerinizi satın almaya devam eden kişilerin yüzdesidir. Tek bir satış yapmak, huninin bittiği anlamına gelmez.

Düşük bir elde tutma oranıyla, yalnızca işletmenizi ayakta tutmak için sürekli olarak yeni potansiyel müşteriler oluşturmanız gerekir. Ancak, yüksek bir elde tutma oranıyla, trafiğe ve olası satış oluşturmaya daha az, mevcut müşterilerinize hizmet vermeye daha çok odaklanabilirsiniz.

Müşteri elde tutma oranını artırmanın birkaç yolu şunlardır:

 • Alıcıların üründen en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olan otomatik bir e-posta dizisi oluşturun
 • Müşteri hizmetleri taleplerine her zaman olabildiğince hızlı yanıt verin
 • Müşterilerinizi bir anket aracılığıyla ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında geri bildirim sunmaya davet edin
 • Bir müşteriye, sorunlarını daha da çözecek daha fazla ürün ve hizmetle ek satış yapın

Müşterilerinizi ne kadar mutlu tutarsanız, sizden ikinci, üçüncü, dördüncü kez satın alma olasılıkları o kadar artar. Ayrıca müşterileri, işletmenizi başkalarına öneren savunuculara dönüştürebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Satış Huni Örnekleri

Çalıştırabileceğiniz her türlü dijital pazarlama satış hunisi vardır.

Nihai hedefiniz ne olursa olsun, işte takip etmek isteyeceğiniz birkaç ölçüm:

 • Genel web sitesi trafiğiniz (ve hangi kaynaklar en değerli)
 • E-posta aboneleri veya alıcılar haline gelen trafiğin yüzdesi (dönüşüm oranınız)
 • Bir ürün satın alan e-posta abonelerinin yüzdesi
 • Olası satış başına maliyet (200 olası satış elde etmek için Facebook reklamlarına 1000 ABD doları harcadınız, bu, olası satış başına 5 ABD dolarıdır)
 • Bir müşterinin yaşam boyu değeri (ortalama bir müşterinin ne kadar harcadığı, müşteri işletmenizde kaldığı süre ile çarpılır)

Bir e-Ticaret Web Sitesi için Dijital Pazarlama Huni Örneği

Özel fotoğraf baskıları satan bir e-ticaret mağazası için dijital pazarlama hunisinin bir örneğini burada bulabilirsiniz:

 1. Hedef kitlenizin Facebook kullandığını ve ideal müşterilerinizin 25 ila 35 yaşları arasındaki erkekler ve kadınlar olduğunu biliyorsunuz.
 2. Bir açılış sayfasına trafik gönderen bir Facebook reklamı yayınlıyorsunuz.
 3. Bu açılış sayfası, bir e-posta tercihi ve ziyaretçilerin kaydolması için ücretsiz teşvik içerir.
 4. İzleyicilerinizi fotoğraf baskıları, doğru boyut ve yapı seçimi, dekorasyon ipuçları ve daha fazlası hakkında eğiten otomatik bir e-posta dizisine sahipsiniz.
 5. E-posta dönüşüm huninizin sonuna doğru, siparişte% 10 indirim kuponu sunuyorsunuz.
 6. Aboneniz kuponu kullanır ve mağazanızdan bir baskı satın alır.
 7. Müşteri olarak etiketlenirler ve satın aldıklarından memnun olduklarından emin olmak için bir takip dizisine alınırlar.

Çevrimiçi Kurs Sağlayıcı için Dijital Pazarlama Huni Örneği

Çevrimiçi fotoğrafçılık kursu satan bir fotoğrafçı için bir huni örneği:

 1. Anahtar kelime araştırması yaptınız ve nişinizde bir avuç anahtar kelime belirlediniz (yani manzara fotoğrafçılığı nasıl çekilir, dış mekan fotoğrafçılığı için en iyi lens, manzara düzenleme ipuçları).
 2. Bu anahtar kelimeler için sıralanan ve okuyucularınıza değer sağlayan inanılmaz içerikler yaratırsınız.
 3. Kursunuzla ilgili bir rüşvetle içeriğinizin tamamına iyi yerleştirilmiş tercihleriniz var.
 4. Bir okuyucu abone olduğunda, rüşvetinizi veren otomatik bir e-posta dizisine ve normal bir e-posta dizisine sahip olursunuz.
 5. Bu serinin sonunda, online kursunuz için yalnızca abonelere özel bir indiriminiz var .
 6. Bir kullanıcı kursu satın aldıktan sonra, müşterilerinize kursu kullanma konusunda rehberlik eden ve sık sorulan soruları yanıtlayan başka bir otomatik sıraya sahip olursunuz.

Gördüğünüz gibi, ne satıyor olursanız olun veya kendinizi pazarlamak için kullanmak istediğiniz platformlar ne olursa olsun, oluşturabileceğiniz birkaç farklı dijital pazarlama hunisi vardır.

Çoğu işletme sahibi için, aynı anda çalışan birden çok huniniz olacak ve en iyi sonuçlar için sürekli olarak ince ayar ve optimizasyon yapabileceksiniz.

Anahtar Öğrenimler

Şimdiye kadar, sıfırdan bir dijital pazarlama satış hunisini nasıl oluşturabileceğinizi derinlemesine anladınız.

Ziyaretçiler ilk önce farkındalık aşamasında, genellikle sosyal medya, blog gönderileri veya ücretli reklam yoluyla huninize gelir.

İçeriğinizi tükettiklerinde veya e-posta listenize katıldıklarında, teklifleriniz hakkında daha fazla bilgi edineceklerdir.

Araştırmayı bitirdiklerinde ve bu potansiyel müşterilerin müşteriye dönüşeceğine dair güven oluşturduğunuzda.

Ardından, bu ilişkiyi derinleştirmek ve müşterilerinizi onları uzun vadede ellerinde tutacak kadar memnun etmek size kalmıştır.

Sürecin her aşamasına giren çok şey var, ancak huninizi oluşturmak için atacağınız adımların kısa bir özetini burada bulabilirsiniz:

 1. Marka bilinirliği oluşturmaya başlayın
 2. Genel olarak ve dönüşüm hunisinin her aşaması için hedef pazarınızın kim olduğunu belirleyin
 3. Dönüşüm hunileriniz için pazarlama hedeflerinizi belirleyin
 4. Hangi pazarlama kanallarını kullanacağınızı belirleyin
 5. Belirlediğiniz her hedef için bir dönüşüm hunisi oluşturun
 6. Kampanya sonuçlarınızı ölçün ve hunilerinizi test edin ve optimize edin

Dijital pazarlama hunisi oluşturmak devam eden bir süreçtir, ancak işinizi uzun vadede dönüştürebilir. Levent YURTSEVEN

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.