fbpx

Google Arama için yeni bir görünüm

Yeni görünüm, arama sonuçlarına biraz marka katıyor ve mobil aramayı, kullanıcıların doğrudan arama sonuçlarından almaları için daha fazla içerik türü ve eylem için hazırlıyor.

google mobil tasarım değişti

 

Google, mobil cihazlarda Arama sonuçları için yeni bir görünüm sunuyor. Çarşamba günü duyurulan güncelleme, metin reklamların ve organik listelerin yeni bir sunumunu içeriyor.

Metin reklamlar için yenilikler Google’ın birkaç aydır test ettiği siyah “Reklam” etiketi resmen bu güncellemeyle birlikte burada yer alıyor. Google’ın 2017’de tanıttığı yeşil renkte belirtilen etiketi değiştirildi.

Etiket, reklamın üstünde, görünen URL ile birlikte siyah metinde de görünür kılındı. ilk kez reklam başlığının üstünde. “ Bir ürün veya hizmeti aradığınızda ve gösterilecek yararlı bir reklamımız olduğunda, web adresinin yanında kartın üstünde kalın bir reklam etiketi göreceksiniz; böylece bilgilerin nereden geldiğini hızlı bir şekilde belirleyebilecekiniz.

Organik listelerde yeni neler var? Organik listeler aşağıda seo örneğinde gösterildiği gibi yeni bir favicon görüntüsü yer  almaktadır. Site adının ve ekmek kırıntılarının favicon’un yanında siyah metin olarak göründüğünü ve her ikisinin de yeni metin reklam işlemine benzer bir yapıdaki başlık bağlantısının üzerinde görüntülendiğini fark edeceksiniz. Bu güncellemeden önce, site adı ve ekmek kırıntıları başlığın altında yeşil metinle görünüyordu.

Google ayrıca organik başlıkların ve reklam başlıklarının altındaki gri çizgiyi kaldırdı, böylece her bir kart daha çok tek bir ünite gibi görünüyor.

Google, “ Web sitesinin adı ve simgesi, sonuçların tutturulmasına yardımcı olmak için sonuç kartının en üstünde görünüyor ” dedi.

google mobil arama yenilendi

Google mobil arama sonuçlarındaki güncellenmiş işleme daha yakından bir bakış.

Organik listeler için bir favicon nasıl yapılır? Sitenizde markanızın görsel bir temsili olması gereken bir favicon varsa, burada yardım sayfasında bulabileceğiniz belirli bir söz dizimi içeren başlığa bir <link> etiketi eklemeniz gerekir . Google ana sayfanızı taradığında favicon’unuzu arar ve günceller.

Favicon’unuz 48px kare katı olmalıdır ve geçerli herhangi bir favicon formatı desteklenmelidir, ancak Google’ın doğru ayarlanmış olsa bile favicon’unuzun gösterme garantisi olmadığını söylediğini unutmayın.

Neden umursamalıyız? Bu güncelleme, Google’ın video, yüksek çözünürlüklü görüntüler, 3B nesneler ve doğrudan arama sonuçlarından sağladığı eylem türleri dahil olmak üzere arama sonuçlarında gösterdiği içerik türlerini geliştirmeye devam etmesini sağlar.

 

google arama sonuçları değişti

“ Yeni içerik formatları ve kullanışlı eylemler sunmaya devam ettikçe – sinema bileti satın almadan podcast’lere oynamaya kadar – bu yeni tasarım, size web’i daha iyi anlarken arama sonuç kartlarına daha fazla işlem düğmesi ve yararlı önizlemeler eklememize izin veriyor.

Reklamlara gelince, aramadaki metin reklamları dijitaldeki ilk yerel reklamlardı. Bu, reklam etiketinin yeni favicon tedavisinin yerleşimini taklit ettiği bu güncellemeden daha doğru olmamıştı.

Reklamverenler, site sahipleri ve SEO’lar, Google mobil aramadan gelen trafik üzerindeki potansiyel etkileri görmek istiyor olacak. Google’a güncelleme ilk önce mobil olacak ve önümüzdeki birkaç gün içinde sürecek. Test sırasında, şirket, kullanıcıların çoğunun web sitelerini tanımlamanın daha kolay olduğunu ve üçte ikisinden fazlasının sonuçları daha hızlı taramanın daha kolay olduğunu belirtti.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.