fbpx

E-Mail Pazarlama ve E-Mail Otomasyonu

E-Mail Pazarlama

E-Mail kullanıcıları global 3.9 milyar kullanıcıya ulaşmıştır. Aslında, 2023 yılına gelindiğinde, toplamda 4,5 milyar kullanıcıya ulaşacak. Bu rakamlar, bir pazarlama kanalı olarak e-postanın pazarlamacı olarak sizin için ne kadar harika çalıştığını göstermeniz için yeterlidir. Bununla birlikte, bir e-posta pazarlama stratejisine katkıda bulunabilecek olan şey, e-posta otomasyonudur. Bu, e-posta pazarlamacılarının% 27’sinin zaten e-posta otomasyonundan yararlanmasının nedenidir Aslında , pazarlamacıların% 49’u zaten otomatik e-posta kampanyalarını iyileştirmenin yollarını arıyor.

Dolayısıyla, e-posta pazarlamanın ve e-posta otomasyonunun el ele gittiğini söylemek yanlış olmaz. Başka bir deyişle, her iki stratejiyi de aynı anda dahil etmeli ve rakipler arasında üstünlük sağlamak ve uzun vadede başarılı olmak için başarılı olmalısınız. E-posta pazarlaması büyük bir müşteri tabanına ulaşmanıza yardımcı olabilirken, e-posta otomasyonu bu erişimin alaka düzeyini artırabilir.

Size bu yazımızda harika ve kullanışlı E-Mail otomasyonu olan  SendPulse ‘ den bahsetmek istiyorum.

SendPulse ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için hemen https://sendpulse.com.tr/features/emailbağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 

send pulse

 

e- mail pazarlama

 

e- mail pazarlama

e- mail pazarlama

 

e- mail pazarlama

e- mail pazarlama

SendPulse ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için hemen https://sendpulse.com.tr/features/email   bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Ancak, bu ikisiyle devam etmeden önce, bunlarla ilgili derinlemesine bir kavrayışınız olmalıdır. Bu stratejiler benzer mi yoksa herhangi bir fark var mı? Bunun cevabı, e-posta pazarlamasının yalnızca e-posta yoluyla gerçekleşen eylemleri izleyebilmesi gerçeğinde yatmaktadır. Öte yandan, e-posta otomasyonu, müşterinizin veya liderinizin işinizde gerçekleştirdiği her eylemin kaydını tutar. Evet, bu stratejilerin her ikisi de iş yaklaşımlarında oldukça farklı.

İşte, ikisi arasındaki kritik farklılıklara ayrıntılı bir bakış:

1. Aday müşterilerin puanlanması

E-posta pazarlaması ile potansiyel müşterilerinizle ilgili bilgiler sınırlıdır. E-posta pazarlaması araçları, yalnızca sağladığınız bilgileri çıkartabilir. Başka bir deyişle, e-posta pazarlaması size potansiyel müşterileriniz hakkında derin bilgiler veremez. Ancak, e-posta otomasyonu söz konusu olduğunda durum farklıdır. Müşterinin davranış kalıplarına dayanarak kapsamlı veriler toplar. Yalnızca, dönüştürme olasılığı yüksek olan potansiyel müşterileri kolayca tanımlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerin gereksinimlerini ve tercihlerini izleyerek kampanyanızı özelleştirmenize yardımcı olur. Sonuç olarak, genişletilmiş bir satış döngüsünüz varsa, pazarlama otomasyonu ile birlikte önde gelen puanlama, harcadığınız çabaya değer.

2. Davranışsal ve analitik izleme

E-posta pazarlamasında veri toplama platformu yalnızca e-posta kampanyasıyla sınırlı olsa da, e-posta otomasyonu’nun çok çeşitli veri toplama özelliği vardır. Örneğin, bir e-posta pazarlama kampanyası e-postanızın açık oranı hakkında size bilgi verebilir. Ayrıca, bir müşterinin açılma sıklığı ile birlikte açtığı bağlantılar hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Kısacası, e-posta kampanyanıza katılan / katılmayan müşterilerin yüzdesini elde etmenize yardımcı olabilir. Öte yandan, e-posta otomasyonu bir adım daha ileri gidiyor ve bir müşterinin verilerini etkileşime girdikleri her platformda izlemenize yardımcı oluyor. Satış hunisi boyunca bir müşterinin yolculuğu hakkında net bir fikir edinmenizi sağlar. Bu da daha hedefli bir e-posta kampanyası stratejisi tasarlamada büyük rol oynuyor.

3. Zaman yatırımı

Birinci sınıf bir e-posta kampanyası planlamak çok zaman ve çaba gerektirir. E-posta oluşturma ve bölümlendirmeden analitik sonrası bilgileri takip etmeye kadar, ilgilenilmesi gereken çok şey var. Ayrıca, bir kampanya oluşturulduktan sonra, e-postalar listedeki her müşteriye gönderilir. Her ne kadar segmentasyon, içeriği dinamik ve müşteriler için uygun hale getirse de, e-posta otomasyonu gibi doğru bir şekilde alakalı olma özelliği yoktur. Pazarlama otomasyonu herhangi bir zaman veya çaba gerektirmez, ancak tüm sıkı çalışmayı ve çabayı göstermeye değer. E-posta pazarlama kampanyanız sırasında yaptığınız her şeyi yapmanız gerektiğine, yani kampanyayı planlamanız ve listeyi bölümlere ayırmanız gerekir. Bununla birlikte, fark, otomatik e-posta programlarının size en iyisini sunmak için çok daha fazla seçenek ve seçenek sunması gerçeğinde yatmaktadır.

4. Gelir hesaplamaları

E-posta pazarlaması ile gelirlerinizi hesaplayamazsınız. Bununla ilgili sadece varsayımlarda bulunabilirsiniz. Örneğin – belirli bir müşteriye bir e-posta gönderdiğinizde, müşterinin e-postayı açıp açmadığını veya e-posta içinde verilen bağlantıyı tıklayıp tıklamadığını takip edebilirsiniz. Bununla birlikte, müşteri bir e-posta açıp bir satın alma işlemi gerçekleştirse bile, e-posta pazarlaması, satın alma işleminin yalnızca posta nedeniyle yapıldığını söyleyemez. Web sitenizin satın alma dürtüsünü tetiklemiş olabilecek diğer temas noktalarından geçmeleri ihtimali var. Başka bir deyişle, yatırım getirisini e-posta pazarlama yoluyla hesaplamak zordur. Ancak, e-posta otomasyonunda durum böyle değil. Müşterinin tam yolculuğuna bir göz atmanıza izin verdiğinden, müşterinin satın alma şeklini tam olarak belirleyebilmenizi sağlar. Bu, sırayla

Son düşünceler

Yukarıda belirtilen hususlar, e-posta pazarlaması ile e-posta otomasyonu arasındaki temel farklardır. Bununla birlikte, her ikisinin de avantajları vardır ve bağlantı kurmanın ve sohbet etmenin harika bir yolu olabilir. Yani, seçim tamamen sizindir. İşletmenizin vizyon ve hedefine en uygun olanı seçin. Kısacası, potansiyel müşterilerin fazla dikkat gerektirmediği sınırlı bir satış döngüsünüz varsa, bir e-posta pazarlama kampanyası sizin için uygun olabilir. Arada bir haber bültenleri ve promosyon e-postaları göndermenize ve çok fazla ücret ödemeden amacınıza hizmet etmenize yardımcı olur. Ancak, genişlemeyi dört gözle bekliyor ve potansiyel müşterilerinizi marka ilişkilerine göre büyütmek ve puanlamak istiyorsanız, e-posta otomasyonu ihtiyacınız olan tek stratejidir. İçine yatırdığın tüm yatırımlara değer.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.