fbpx

Google’da 1. Sırada Doğru Anahtar Kelimeleri Bulma

google birinci sıra

Daha fazla Trafik, Daha fazla Erişim, Daha fazla Tıklanma istiyor musunuz?

 kim istemez ki! 🙂

Daha fazla trafik istemenizin nedeni, daha fazla trafiğin daha fazla gelire eşit olduğunu düşünmenizdir .

Fakat işte zor yoldan öğreneceğiniz şey… trafikleriniz arttıkça geliriniz aynı hızda artmayacak.

Ve çoğu durumda, trafiğiniz arttıkça, geliriniz bir miktar artmaz.

Başka bir deyişle, yanlış türde bir trafik alırsanız, kendinizi tekerleklerinizi döndürürken ve sinirlenirken görürsünüz.

Bu hepimize olur.

Öyleyse size zor yoldan ne öğrendiğimi göstereyim.

Arama trafiğim ne kadar iyi?

Aşağıdaki ekran görüntüsüne bir göz atın.

Google'da 1. Sırada Doğru Anahtar Kelimeleri Bulma

 

Beni en çok trafik çeken bir anahtar kelime listesi. Ancak bu anahtar kelimelerin çoğunda bir sorun var. Trafiği zorlarlar ama gelir elde etmezler.

Bağlı kuruluş pazarlaması, SEO analiz, SEO denetleyicisi ve istatistiksel anlamlılık hesap makinesi gibi anahtar kelimeler beni hiçbir gelir getirmeyecek terimlerdir.

Bağlı kuruluş pazarlama hizmetleri sunmuyorum ve “SEO analiz” gibi terimleri arayanlar, kendileri için ajansımı ödemenin aksine, SEO’yu kendileri yapmak istiyorlar.

“İstatistiksel anlamlılık hesap makinesi” gibi terimler bile geliri artırmaz. Bunu arayan herkes, A / B testlerinin nasıl bir performans gösterdiğini araştırıyor ve ajansımı işe almak için onları test ediyor.

Doğal olarak bu terimler için herhangi bir çaba göstermeden sıralanırsam, bu bir şeydir. Ama bunun gibi , özel açılış sayfaları hazırladım , çünkü onlar için rütbe almaya çalışıyordum.

Başka bir deyişle, herhangi bir gelir sağlamayan anahtar kelimeler için zaman ve para sıralaması yaptım.

Şimdi, bu terimler için rütbe almamın bir nedeni var ve bu trafiği istiyorum, gelir elde etmemelerine rağmen, ancak bu yazının ilerleyen saatlerinde buna ulaşacağım.

Öncelikle, 1 numaralı sıralamada doğru anahtar kelimeleri nasıl seçebileceğinizi gözden geçirelim.

Doğru anahtar kelimeleri nasıl seçersiniz?

Muhtemelen zaten işiniz için uygun bazı fikirleriniz var. Onları Ubersuggest’e yazmanı istiyorum .

Ubersuggest, belirli bir bölgedeki o anahtar kelimeyi kaç kişinin aradığını, SEO zorluğunu ve ücretli zorluğu gösterecektir.

Ubersugges

Buna ek olarak, “anahtar kelime fikirleri” gezinme seçeneğini tıklarsanız, bir anahtar kelime fikirleri çamaşırhane listesi görürsünüz.

 

Aramak istediğiniz şey, yüksek ücretli zorluk çeken anahtar kelimelerdir; bu, anahtar kelimenin öylesine değerli olduğu anlamına gelir ki, birçok insan ücretli reklam noktaları için rekabet eder.

Ücretli zorluk numarasına bakmanın yanı sıra, SEO zorluk derecesi düşük anahtar kelimeler bulmak isteyeceksiniz.

Bir anahtar kelime bu 2 gereksinimi karşıladığında, sıralamanın kolay olduğu ve insanların anahtar kelimeden reklam satın almak için yeterince değerli olduğu anlamına gelir. İnsanların reklam satın alması için yeterince değerli buldukları takdirde, trafik müşteriye dönüşüyor demektir.

Bu, sadece popüler anahtar kelimeleri bulmaktan daha önemlidir, çünkü trafik her zaman satışlara eşit değildir.

Anahtar kelime araştırması yaparken doğru bölgeleri seçtiğinizden emin olun .

Tüm trafik eşit değil

Yine, zaten iyi trafik aldığımı biliyorsun. Ancak daha önce de belirttiğim gibi, trafiğin tamamı eşit değil.

Son 7 günde trafiğimi oluşturan bölgelere bakın:

trafiğimi oluşturan bölgelere bakın

Türkiye trafiğimin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Zamanla küresel olarak genişledim , bu nedenle Azerbaycan ve Avusturya gibi bölgelerde trafik artışımı görüyorsunuz. Genişlediğim en yeni bölge olan Almanya bile hızla büyüyor.

Bölgeler arasındaki ayrımı bilmek, hangisine gelirin en büyük kısmını oluşturduğunu söylersiniz?

Amerika Birleşik Devletleri tahmin ederseniz, haklısın. Sence ikinci sırada hangi bölge var?

Azerbaycan veya Avusturya’yı tahmin ederseniz yanılıyorsunuz.

Bu iki ülkeyi seviyorum, ancak , Azerbaycan  ve Avusturya‘nın bir araya geldiği trafiğin yalnızca% 25,6’sını oluşturmasına rağmen, her iki bölgeden de daha fazla gelir elde ediyor.

Doğru bölgeleri mi seçiyorsunuz?

Anahtar kelime araştırması yaparken, bölgeleri düşünmeniz gerekir. Bu aynı zamanda Ubersuggest’in içine bölgeleri entegre etmemin ana nedeni.

Sadece yüksek ücretli ve düşük SEO zorluk çeken anahtar kelimelere odaklanamazsınız. Müşteri tabanınızın büyük çoğunluğunun bulunduğu ülkelere odaklanmanız gerekir.

Şimdi, SEO’nun rekabetçi olduğunu ve rütbe alması biraz zaman alıyor. Bu yüzden, birkaç yıl içinde hedeflemek isteyeceğinizi bildiğiniz bölgelere ve bölgelere gidebilirseniz, bu anahtar kelimelerin hemen peşinden gitmelisiniz.

İnsanların bunu görmesi biraz zaman alıyor, ancak doğru terimleri seçmemde oldukça başarılı olmamın nedeni, şirketim için henüz hazır olmayan ve gelecek 5’in üzerinde olacak bölgelere odaklanmam. 10 yıl.

Kulağa çılgınca geldiğini biliyorum ama iyi yapmak için uzun vadeli hedeflere ve işiniz için stratejik bir bakış açısına ihtiyacınız var.

Size nasıl düşündüğüm hakkında bir fikir vermek için, önümüzdeki 10 yıl içinde dünya GSYİH’nın nasıl değişeceğine bakalım:

Bu video, GSYİH’nın büyümesini tarihsel verilerden alıyor. Standard Chartered gibi şirketler , özellikle Asya’dan çıkan çok daha agresif bir GSYİH büyümesi olacağına inanmaktadır.

 1. Çin: 64,2 trilyon dolar
 2. Hindistan: 46,3 trilyon ABD doları
 3. ABD: 31 trilyon ABD doları
 4. Endonezya: 10,1 trilyon dolar
 5. Türkiye: 9,1 trilyon dolar
 6. Brezilya: 8,6 trilyon dolar
 7. Mısır: 8,2 trilyon dolar
 8. Rusya: 7,9 trilyon dolar
 9. Japonya: 7,2 trilyon dolar
 10. Almanya: 6,9 trilyon dolar

Hangi kaynağa bakarsanız bakın, hemen hemen herkes aynı sonuca varıyor… büyük nüfuslu ülkeler GSYİH büyümesini daha hızlı görecekler .

Siz yerinde olsam ve Google’da 1 numaralı sırada yer alacak en iyi anahtar kelimeleri seçmeye çalışırsam, zaten kurulmuş ve doygun olan ülkelere odaklanmam, aynı zamanda hızlı büyüyen ve rekabet etmeyen ülkelere de odaklanacağım. henüz.

Kısa vadede bile, bu ülkelerin bir kısmının talebi fazla olmasa da, rekabet yok, bu da pazarın daha büyük bir kısmını almanın daha kolay olacağı anlamına geliyor.

Bu ülkelerdeki popüler anahtar kelimeleri nasıl buluyorsunuz?

Anahtar kelime araştırmasını yeni ülkelerde yapmak, rastgele anahtar kelimeleri yazmak ve popüler olanı görmek kadar kolay değildir.

Bunu Ubersuggest gibi araçlarla yapabilirsiniz, ancak bu hala yanlış olanları seçmenize neden olabilir.

Örneğin, ABD’de, “SEO” anahtar kelimesi “dijital pazarlama” ifadesinden daha karlı, ancak Brezilya’da, “dijital pazarlama” (dijital pazarlama sürümleri) ifadesi SEO teriminden daha karlı.

Başka bir deyişle, kültürler farklıdır.

Yani, yapmanız gereken en yakın rakiplerinizin kim olduğunu görmek için, benzer rakip analizi araçları kullanmak olucaktır.

 

Daha sonra bu rakip URL’leri alabilir ve bunları Ubersuggest’e girebilirsiniz .

 

Yapmamı istediğim ilk önce “en iyi sayfalar” raporuna bakmak. Bu rapor, herhangi bir siteye trafik çeken en popüler sayfaları gösterir.

Bu raporun en iyi yanı, popüler sayfaları ülkelere göre ayırabilmenizdir.

 

Oradan popüler sayfaları ve o ülkedeki o sayfaya trafik çeken anahtar kelimeleri bile görebilirsiniz.

 

Ve üst sayfa raporuna benzer şekilde, anahtar kelimeler raporunda da aynı şeyi yapabilirsiniz.

 

En iyi sayfaların ve anahtar kelimeler raporunun birleşimiyle, daha sonra gideceğiniz bir anahtar kelime listesine sahip olmalısınız. Sadece yerel bir bakış açısından değil, Ubersuggest’ta her ülkenin popüler anahtar kelimelerini görebileceğiniz gibi küresel bir bakış açısından da.

Ama nasıl 1 numaralı rütbe?

Bir anahtar kelime listeniz olduğunda, içerik oluşturma ve Google’ın en üst sıralarına odaklanma zamanı geldi. Ama bunu zaten biliyorsun. 😉

Asıl soru, nasıl üst sıralardasınız?

Bununla ilgili tonlarca blog yazısı var. İşte size yardımcı olacak favorilerimden bazıları:

 • Google’a nasıl hükmedilir – Google’ın algoritmasında 200’den fazla faktör var. Takip edeceğin bir tane var. Bu yayında, zirveye tırmanmanıza yardımcı olacak 4 adımlı bir işlem bulacaksınız. Google’ın algoritma faktörlerinin hepsine odaklanmanın bir yolu olmadığı için SEO’yu daha uygulanabilir hale getirdi.
 • Hiç kimse size bağlanmayacaksa bağlantılar nasıl kurulur – bağlantı kurma hala Google’ın algoritmasının büyük bir parçasıdır. Bu gönderi, kimse sizi tanımadığında ve bağlantı kurma için harcayacak paranız olmadığında bağlantı kurma işlemini keser.
 • SEO’nun geleceği – eğer üst sıralarda yer almak ve sıralamanızı sürdürmek istiyorsanız, aramanın geleceğini ve algoritmaların nasıl değişeceğini bilmeniz gerekir.
 • SEO hakkında düşünüyorum – bu yazı NeilPatel.com için kişisel SEO stratejimi yıkıyor. Eğer kopyalarsanız, iyi yapacaksınız. Bahsettiğim marka hackine bakın, sıralamada çok yardımcı olur.
 • 477.000 anahtar kelime için rütbeme yardım eden gelişmiş SEO formülü – Google’da binlerce anahtar kelime için rütbem bu.

Sonra gitmek istediğiniz terimler için sıralamaya başladığınızda, son bir şey yapmanız gerekir.

Son adım

Bu yazının başlarında, herhangi bir satışa neden olmayan “SEO analyzer” gibi terimler için rütbe aldığımı söylediğimi hatırlıyor musun?

Ve bu terimler için nasıl rütbe almak istiyorum?

Ana terimler ve hatta doğrudan gelir getirecek uzun kuyruk olanlar için rütbe aldığınızda, mindshare kazanmaya başlamanız gerekir.

Başarılı bir SEO kampanyası yaratmanın yolu, bir müşteri kitlesini müşterileriniz olmaya hazır olmadan önce yakalamaktır. Bu şekilde, markanız potansiyel müşteri tabanınızın tüm bölümleriyle büyüyecek.

Sadece bu şekilde düşünün, insanlar Google’ın “SEO analizörü” terimini kullanıp siteme girdiklerinde, bu kişilerin çoğu kendi başlarına SEO yapmak isteyeceklerdir.

Ancak bu insanların küçük bir kısmı sinirlenebilir ve bunu yapmak için sadece birini işe almaları gerektiğini anlayabilir.

Ve sonra bu terimi arayacak, kendi siteleri için SEO yapmak isteyen ve zamanla harika sonuçlar elde edecekleri başka bir grup var. Sonra arkadaşları nasıl yaptıklarını sorduğunda, ücretsiz bir aracı nasıl kullandıklarını söyleyecekler.

Onların arkadaşı muhtemelen siteme göz atacak ve belki kendi SEO yapmak umrumda değil hizmetleri için bana bile ulaşabilirsiniz.

Başka bir deyişle, anahtar kelime araştırması yaparken, en büyük markayı oluşturmak ve hükmetmek istiyorsanız, sektörünüzdeki tüm terimler için sıralamaya odaklanmak isteyeceksiniz.

Yaptığım hata, çok geçmeden bu şartların peşinden gittim. Sonunda işe yaradı, ancak önce doğrudan satış yapan anahtar kelimelere odaklanmalı ve ardından markamı büyütecek anahtar kelimelerin peşine düşmeliydim .

Sonuç

SEO ücretsiz değil! Zaman ve para alır.

Buna ücretli reklamlarla yaptığınız gibi bir yatırım olarak bakmak zorundasınız.

Yani, anahtar kelimeler için rütbe ve SEO yapmak için gidiyoruz, doğru şartları sonra gidin. Anahtar kelime araştırması ve rekabetçi analiz yapmak için biraz zaman harcayın, çünkü Google’ın zirvesine tırmanarak bir yılınızı boşa harcamazsınız;

SEO’ya yatırım yapmak için fazladan paraya sahip olacak kadar şanslıysanız, uluslararası alanda genişlemeyi düşünün. Yaptığım en iyi hareket  başlangıcı, dünyaya hükmetmek için elimden geldiğince çok çalıyor olmamdır.

İşletmeler artık bir şehir, bölge, eyalet ve hatta ülke içinde yaşamak zorunda değil. Uzun vadede kazanmak istiyorsan, küresel düşünmelisin.

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

One comment

 1. Organic Search engine optimisation advertising ɑnd marketing іs a permanent job.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.