fbpx

Yeni Başlayanlar İçin En İyi WordPress SEO Uygulamaları

SEO’ya yeni başlayanlar birçok zorlukla karşı karşıyadır. Başlangıçta yapılması ve öğrenilmesi gereken çok şey vardır, bu da önce yapılması gereken ve yapılması gereken görevler ile daha sonra uygulanabilecek en az önemli görevler arasında ayrım yapmayı imkansız hale getirir.

Web’de ‘WordPress SEO’ hakkında çok sayıda bilgi olduğu doğrudur.

Sorun, genel olarak WordPress ve SEO’da yeniyseniz, nereden başlayacağınızı ve hangi yolu takip edeceğinizi bilmemenizdir.

Trafiğinizi mümkün olduğunca hızlı bir şekilde artırmak istediğinizi biliyorsunuz, ancak farklı SEO prensiplerinin ve en iyi uygulamaların bir WordPress web sitesine nasıl uygulanabileceğinden emin değilsiniz.

Bu yazıda öğreneceğiniz şey, çalıştığı kanıtlanmış SEO en iyi uygulamalarını izleyerek bir WordPress web sitesinin (yeni veya mevcut) SEO optimizasyonuna nasıl yaklaşılacağıdır.

İzlenecek 7 adım şunlardır:

1. Bir SEO Dostu WordPress teması seçin
2. Bir SEO Dostu Hosting Sağlayıcı Seçin
3. Web sitenizin güvenli olduğundan emin olun
4. Teknik SEO’nuzu kontrol edin
5. Sayfanızı optimize edin SEO
6. Kullanıcı amacını karşılayan içerik oluşturun
7. Tanıtın Web Sitesi (Sayfa Dışı SEO)

 

1. SEO Dostu bir WordPress teması seçin

SEO dostu bir tema kullanmıyorsanız, sıralamalarınızı iyileştirmek imkansız değilse zor olacağından, bunu listede bir numara olarak eklemeye karar verdim.

Deneyimden, birçok insan ya bir WordPress temasında ne arayacağını bilmiyor, bu yüzden arama motoru dostu ya da bunu tamamen görmezden geliyorlar ve bu büyük bir hatadır.

WordPress En İyi SEO Uygulamalarına Genel Bakış

SEO dostu bir temayı nasıl seçersiniz?

İyi bir WordPress teması aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Mobil uyumlu – Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak şarttır ve WordPress temanız duyarlı değilse, bu bir web sitesi yeniden tasarlamayı düşünmek için çok iyi bir fırsattır.

Bunun önemli olmasının birçok nedeni var.

Yeni başlayanlar için Google, 2013’te bir sıralama sinyali olarak mobil kullanım kolaylığını tanıttı ve bu, web siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemişse, mobilde web’de dolaşan potansiyel trafiğin% 50’sini kaçırdığınız anlamına gelir.

İkincisi, duyarlı bir tasarımın çevrimiçi işlere sunduğu birçok avantajdan yararlanmıyorsunuz ve bunun dönüşüm oranlarınız ve satışlarınız üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Şemalar için yerleşik desteğe sahiptir – Şemalar veya yapılandırılmış veri gösterimi son birkaç yılda önem kazanmaktadır ve bu henüz Google sıralama algoritmasının bir parçası olmasa da, SEO çabalarınıza yardımcı olabilecek bir şeydir.

Kısacası, şemalar veya mikro veriler, html kodunuzdaki belirli etiketleri kullanarak verilerinizi arama motorlarına açıklamanın bir yoludur.

Google bu bilgileri, arama sonuçlarında zengin snippet’ler veya bilgi grafiği girişleri gösterirken kullanıyor.

Temanızda yerleşik şema bilgileri yoksa, bu değişiklikleri sizin için yapmak için bir geliştirici tutmanız veya üçüncü taraf bir eklentiden faydalanmanız gerekir.

Yine de çalışmasını sağlayabilirsiniz, ancak yapılandırılmış verilerin tema tarafından yerel olarak desteklenmesi daha iyidir.

Geliştirici dostu – Bir WordPress web sitesi asla durağan değildir. Bir web sitesinin kullanım ömründe, temel kodda değişiklik yapmanız gerekecek durumlar olacaktır.

İyi WordPress temalarında, geliştiricilerin değişiklikleri hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olan kancalar ve filtreler vardır.

Genellikle bu, WordPress çekirdek dosyaları ve teması arasındaki ara katman olan bir çerçevenin (aşağıda daha fazla ayrıntı okuyun) kullanılmasıyla elde edilir.

Bu hızlı yükler – Herkes bir hızlı yükleme web sitesi sever. Google, küçük web sitelerini küçük bir sıralama artışı sağlayarak ödüllendirir ve kullanıcıların gecikmeden yüklenen bir web sitesini etkileşim kurma ve yeniden ziyaret etme olasılıkları daha yüksektir.

Bir WordPress web sitesinin yükleme hızını iyileştirmek için birçok teknik olsa da, temanız dikkate alınarak tasarlanmamışsa, 2-4 saniye aralığında yükleme hızlarına ulaşmak çok zor olacaktır.

Görüntü kaydırıcıları, arka plan videoları, aşırı fareyle üzerine gelme efektleri, özel animasyonlar veya görsel düzenleme eklentileri gibi öğeler bir web sitesini çarpıcı ama aynı zamanda çok yavaş gösterir.

İşlevsel ve hızlı bir web sitesi ile yalnızca yüksek hızlı Wi-Fi bağlantılarında çalışan bir ‘wow’ web sitesi arasında seçim yapmak zorunda kaldıysanız, kesinlikle ilk seçenekle gitmeniz gerekir.

Sayfada SEO optimize – Ben tartıştık Sayfada SEO geçmişte birçok kez ama bir WordPress teması seçmeye geldiğinde, birincil endişe onu gibi temel Sayfada SEO kavramları ile uyumlu olduğundan emin olmak için:

 • Sayfa başına tek bir H1 etiketi kullanımı.
 • Görüntüler için ALT etiketlerinin uygun çıktısı.
 • Sayfa başlıklarının ve açıklamalarının doğru çıktısı.
 • Standart URL’lerin doğru kullanımı ve daha fazlası.

Profesyonel İpucu: SEO’nun web sitenizi nasıl denetleyeceğine dair önceki yazıma bir göz atın ve seçtiğiniz temanın bu yönergelere uyduğundan emin olun.

Kullanılacak önerilen WordPress temaları ve çerçeveleri

Yıllar boyunca bir dizi farklı WordPress teması ve çerçevesiyle çalışma fırsatım oldu, ancak müşterilerimiz için geliştirdiğimiz kendi web siteleri veya web siteleri söz konusu olduğunda, her zaman güçlü Genesis çerçevesine dayanan stüdyo basın temaları ile devam ediyoruz  .

Bunun ana nedeni, Genesis çerçevesi ve temalarının genellikle SEO endüstrisi tarafından bugün mevcut olan en iyi SEO temaları olarak kabul edilmesidir.

Şu anda okuduğunuz web sitesi genesis çerçevesine dayanıyor ve ayrıca SEO uzmanları tarafından işletilen İnternet’teki en popüler web sitelerinin bir kısmı Genesis’e dayanıyor .

Ücretsiz değil, genesis çerçevesini almak için 100 $ kadar ödemek zorunda kalabilirsiniz ve başlamak için bir çocuk teması ama SEO çabalarınız için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biri.

SEO avantajlarının yanı sıra, bu temaların kullanımı kolaydır (idari açıdan) ve geliştirici dostudur.

2. Bir SEO Dostu Hosting Sağlayıcısı seçin

Listede bir sonraki SEO dostu hosting . Çoğu zaman barındırma sağlayıcıları dolaylı olarak farkında olmadan SEO çabalarınızı etkileyebilir.

Barındırma sağlayıcılarının, botların bir web sitesinin tam içeriğine erişmesini engellemek için veya bir web sitesinin taranma zamanlarını sınırlayarak veya tarama hızına gecikmeler ekleyerek bir web sitesinin robots.txt’sinde kısıtlamalar eklediği durumlar gördüm. SEO’nuzda.

Orada iyi barındırma sağlayıcıları bir dizi vardır, bu yüzden WordPress paylaşılan barındırma karşılaştırıldığında bir VPS (Sanal Özel Sunucu) barındırma daha iyi çalışır bahseden yanı sıra belirli bir öneri yapmak olmaz.

Blogunuz veya çevrimiçi işiniz konusunda ciddi iseniz, VPS hosting tek seçeneğinizdir.

Web siteniz daha hızlı çalışacak, daha güvenli olacak ve güvenilir bir barındırma sağlayıcısı seçerseniz, ihtiyacınız olduğunda hızlı destek de alacaksınız.

3. Web Sitenizin Güvende Olduğundan Emin Olun

WordPress güvenliği SEO ile nasıl ilişkilidir? Güçlü bir korumaya sahip olmayan web siteleri saldırıya uğrar ve kötü niyetli kodlarla yüklenir ve bu da ‘kötü itibar’ web sitelerine giden bağlantılar ekler.

Çoğu durumda, web sitesinin sahibinin bunun olduğuna dair bir ipucu yoktur, bilgisayar korsanları bir web sitesine saldırmak ve belirli koşullar altında görünen kodu eklemek için akıllı yollar kullanır.

Sonuç? Siz kötü amaçlı yazılımı temizlemek ve bir yeniden değerlendirme isteği göndermek için işlem yapana kadar sıralamalarınız düşer ve web siteniz Google aramadan kaldırılır.

Bunu bir kez yaşadıysanız, özellikle geliriniz web sitenize bağlıysa bunun ne kadar sinir bozucu olduğunu biliyorsunuz.

Güvenlik söz konusu olduğunda, ‘ önleme her zaman tedaviden daha iyidir ‘.

Daha önce WordPress web sitenizi nasıl koruyacağınıza dair bir rehber yazdım ve bu henüz düşünmediğiniz bir şeyse, SEO’dan bir mola vermenizi ve ilk önce bununla ilgilenmenizi öneririm.

4. Teknik SEO’nuzu kontrol edin

Artık SEO’nuzu dolaylı olarak etkileyen yukarıdaki önemli görevlerle uğraştığımıza göre, sıralamalar ve trafik üzerinde doğrudan etkisi olan şeyler üzerinde çalışmaya başlayabiliriz.

Listedeki ilk teknik SEO .

Teknik SEO, web sitenizin dizine eklenmesini iyileştirmek ve arama motoru botlarının içeriğinize erişmesini engelleyen teknik bir şey olmadığından emin olmak için yapılandırmanız gereken ayarları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

En iyi uygulamalar için aşağıdakileri kontrol etmeniz gerekir:

 • Arama motorları web sitenize erişebilir mi veya robots.txt dosyanız onları engelliyor mu?
 • Sizin mi XML Site Haritası optimize ve Google ve Bing gönderilen?
 • WordPress ve Google Search Console’da tercih edilen bir alan adı belirlediniz mi?
 • Kullanıcılara bir HTML site haritası sağlıyor musunuz?
 • Düzgün yapılandırılmış özel bir 404 sayfanız var mı?
 • Yönlendirmeleri (301, 302) doğru kullanıyor musunuz?
 • Web siteniz hem http: // hem de http: // www isteklerini işleyecek şekilde yapılandırılmış mı?
 • Yapısal veri ve şemalardan faydalanıyor musunuz?
 • İçeriğinizde kırık bağlantılar var mı?
 • Google arama konsolunda herhangi bir tarama veya bulunamadı hatası var mı?
 • Standart URL’leri web sitenizin tüm sayfaları için doğru şekilde ayarladınız mı?
 • Web siteniz mobil uyumlu mu?
 • Etkin bir kırıntı menüsü var mı ve düzgün bir şekilde etiketlenmiş mi?
 • Çok sayfalı yayınlar veya sayfalar için ‘sayfalamayı’ doğru şekilde uyguluyor musunuz?
 • Web siteniz birden fazla dilde mevcutsa, bu kodunuzda ve Google Search Console’da doğru olarak tanımlanmış mı?
 • Hızlı yükleniyor mu?
 • SSL kullanıyor musunuz?

‘Teknik’ kelimesini kullanmanıza rağmen, bu sorunları çözmek için teknik bir guru olmak zorunda değilsiniz. Bu sizin için çok karmaşık geliyorsa, SEO Kursumda ekran görüntüleri ve ek açıklamalarla adım adım talimatları okuyabilirsiniz .

5. Sayfa SEO’nuzu Optimize Edin

Teknik SEO işleriyle işiniz bittiğinde artık Sayfa İçi SEO’nuza konsantre olabilirsiniz. Sayfada SEO, adından da anlaşılacağı gibi, sayfa (veya yayın) ve bunu nasıl daha iyi optimize edebileceğinizle ilgilidir.

Dikkat gerektiren en önemli unsurlar:

SEO Dostu Başlıklar  – Bu belki de SEO’da en çok tartışılan unsurdur.

Bir sayfanın başlığı çok önemlidir, çünkü bu, kullanıcılara ve arama motorlarına gönderebileceğiniz ve bunları sayfanın ne hakkında olduğunu 60 karakterden daha azıyla tanımlayabileceğiniz ilk güçlü sinyaldir.

İyi bir sayfa başlığı bulmayı açıklamak için kullanmak istediğim örneklerden biri, Google AdSense tarafından kullanılan örnek.

Aşağıdaki ekran görüntüsüne bir göz atın ve anahtar kelimelerin başlıkta ve ardından ürün adında nasıl güzel bir şekilde karıştığına dikkat edin.

Başlığınızda anahtar kelimeler denemek ve kullanmak için anahtar kelime doldurma değildir, aksine arama motorları (ve kullanıcılar) işini kolaylaştırırsınız.

Bu örnekte anahtar kelime doldurma, şu şekilde bir başlık kullanmaktır: “ Çevrimiçi para kazanın | Para Kazan | AdSense ile para kazanın ”

Meta Açıklama Optimizasyonu – Aynı kavramlar sayfanın meta açıklaması için de geçerlidir.

Bu bölüm, arama sonuçlarında görünmesi için Google tarafından seçilebilir, böylece kullanıcıları web sitenizi tıklamaya ve ziyaret etmeye teşvik etmek için açıklayıcı ve ilginç olması gerekir.

Bu, Google AdSense tarafından kullanılan açıklamadır (yukarıdaki ekran görüntüsüne bakın). Yine, “çevrimiçi para kazanın”, “içerikten para kazanma”, “para kazanın” anahtar kelimelerini doğal ve çekici görünen bir şekilde nasıl kullandıklarına dikkat edin.

H1 etiketi Optimizasyonu – Sayfada başka bir SEO öğesi H1 etiketi. Yukarıda belirtildiği gibi, bu, temanızın nasıl yapılandırıldığına bağlıdır. Yapmanız gereken, sayfada yalnızca bir <h1> etiketi olduğundan emin olmaktır.

H1’inizin değeri, sayfa başlığınızla aynı olabilir (genellikle çoğu WordPress temasında olduğu gibi) veya yakın bir varyasyon olabilir.

AdSense örneğinde, H1 etiket değeri “AdSense, tutkunuzu kâr haline getirin” şeklindedir.

Dahili bağlantılar – Web sitenizdeki diğer sayfalara işaret eden bağlantılar dahili bağlantılar olarak kabul edilir.

Bunları, kullanıcıların belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmak ve aynı zamanda arama motoru tarayıcılarına web sitenizden daha fazla sayfa keşfetmelerine yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.

Dahili bağlantılar eklerken bağlantı metninizde anahtar kelimeler kullanabilirsiniz, harici bağlantılarla aynı değildir, ancak aşırıya kaçmayın.

Dahili bağlantılarınızı kısa tutun ve yalnızca önemli olduğunda ekleyin.

Dahili Bağlama En İyi SEO Uygulamaları

Giden bağlantılar – İçeriğinizde harici web sitelerini işaret eden bağlantıların olması normaldir. Google bu bağlantıları ‘güven oyları’ olarak yorumlar ve hala bir sayfanın sıralama konumunu etkileyen faktörlerden biridir.

Bağlantılarla ilgili genel olarak sorun manipüle edilebilir olmasıdır. Sıralamalarını iyileştirmek amacıyla bir çok web yöneticisi, ücretsiz olarak, bir ücret karşılığında veya başka teşvikler vererek (örneğin, incelemeler için ücretsiz ürünler göndererek) diğer web yöneticileriyle iletişime geçebilirler.

Bu, sayfa içi SEO ile nasıl ilişkilidir? Google, sayfanızdaki giden bağlantıların bir anlaşmanın parçası olduğuna inanırsa, web siteniz cezalandırılır ve sıralamanız ve Google güveniniz düşer.

Bu tür bir durumdan kaçınmak için, yalnızca kullanıcısına yarar sağladığında bağlantı kurmalı ve yapmak doğal değilse, anahtar kelime için optimize edilmiş bağlantı metinlerini kullanmaktan kaçınmalısınız.

İçeriğinizdeki diğer ürünlere referans vermek / önermek / incelemek istediğinizde rel = ”nofollow” etiketini kullanın .

6. Kullanıcı amacını karşılayan içerik oluşturun

İçerik sayfa SEO sürecinin bir parçası olsa da, ayrı bir bölüm olarak ekledim, böylece daha fazla önem kazanıyor.

Geçmişte içerik ve SEO hakkında tartışırken şu gibi şeylere yoğunlaştık:

 • Kullanıcıların ne aradığını bulmak için anahtar kelime araştırması yapmak
 • Bu anahtar kelimeleri içeren benzersiz içeriğe sahip makaleler yayınlama
 • Durulayın ve tekrarlayın

İşler değişti. İçerik SEO  artık anahtar kelimelerle ilgili değil, aynı zamanda kullanıcı amacını anlamakla da ilgilidir.

Google’da belirli bir anahtar kelimeyi yazarken arayanın ne aradığını dikkate almayan herhangi bir içerik parçası olduğunda, yüksek sıralama elde etme şansı yoktur.

Google, Rank Brain (sıralama algoritmasının bir parçası olan yeni otomatik sistemleri) sayesinde kullanıcı niyetini anlayabiliyor ve bu şekilde kullanıcılarını mutlu ve itibarlarını yüksek tutmayı başardılar.

Web yöneticileri ve SEO’lar olarak, bu bilgiyi daha iyi içerik oluşturmamıza yardımcı olmak için kullanabiliriz.

Nasıl? Google’da bir anahtar kelime arayarak ve ilk 5 konumda görünen web sitelerinin içerik türünü (biçim ve anlam açısından) dikkatle inceleyerek.

Böylece yeni rafine SEO metin yazarlığı süreci:

 • Kullanıcıların Google’da nişinizle ilgili neler aradıklarını öğrenmek için anahtar kelime araştırması yapın.
 • Aday anahtar kelimelerin her biri için Google aramadaki sonuçları dikkatlice inceleyin ve kullanıcının amacını anlayın.
 • Ayrıntılı, anlayışlı, SEO dostu ancak aynı zamanda kullanıcı niyetini karşılayan içerik oluşturun.
 • Durulayın ve tekrarlayın.

İçerik WordPress SEO ile nasıl ilişkilidir? Teknik ve sayfadaki SEO bölümünü doğru alsanız bile, harika içerik olmadan yüksek sıralamalar elde edemezsiniz.

Bu nedenle, WordPress veya başka bir platform kullanarak sıralamalar ve SEO hakkında konuşurken içeriğin rolünü unutmamak önemlidir.

7. Web Sitenizi Tanıtın (Sayfa Dışı SEO)

Sayfa dışı SEO , WordPress web sitenizi optimize etmek için bulmacanın son parçasıdır.

Şimdiye kadar yapılan tüm eylemlerin web sitenizde ayarlayabileceğiniz değişiklikler veya ayarlarla ilgisi vardı.

Sayfa dışı SEO, arama motorlarına diğerlerinden daha fazla web sitenize güvenmek için daha fazla neden vermekle ilgilidir.

Bağlantı kurma: Şimdiye kadarki en popüler sayfa dışı SEO tekniği SEO geri bağlantılarıdır . Kendi başına büyük bir konu ve birçok yeni başlayanın anlaması ve uygulaması zor olduğu bir şey.

Bağlantı kurma hakkında bilmeniz gerekenler şunlardır:

 • Kötü bağlantı uygulamalarından uzak durun (bağlantı satın alma, bağlantı alışverişi vb.)
 • Kolay bağlantılardan uzak durun (yorumlardaki spam bağlantıları, makale dizinleri)
 • Düşük kaliteli web sitelerinden veya bloglardan gelen bağlantılardan uzak durun
 • Kötü bağlantılar (yukarıda açıklananlar gibi) zararsız değildir, aslında sıralamanıza zarar verebilir ve web sitenizi belaya sokabilir (Google Penaltıları düşünün).
 • Doğal bağlantılar iyi ve memnuniyetle karşılanmaktadır.

İyi bağlantıları nasıl elde edersiniz?

Kısacası, sıralamalarda fark yaratacak güçlü bağlantılar elde etmenin en iyi yolları şunlardır:

 • Bağlantılara layık harika içerik (yukarıdaki 6. maddeye bakın) yayınlayın
 • İçeriğinizi, bağlantı oluşturma olasılığı daha yüksek olan kişilerin önüne yerleştirin (sosyal medya bu şekilde çok yardımcı olur)
 • Sektörünüzdeki diğer blog yazarlarıyla bağlantı kurun ve her yeni içerik yayınladığınızda onları güncel tutun. İçerik iyi ve işleriyle ilgili ise, doğal olarak ona bağlantı vermeye karar verebilirler.
 • Mükemmel içerik yazın ve sizinkinden daha büyük saygın web sitelerinde yayınlayın (misafir kaydı).

Anahtar noktaları

WordPress SEO’ya yeni başlayan biriyseniz, sıralamalarda rol oynayan birden fazla faktör olduğunu anlamanız gerekir.

Öncelikle web sitenizle başlamanız ve WordPress temanızı, barındırma ve güvenliğinizi kontrol etmeniz gerekiyor.

Sonra iyice teknik SEO kontrol etmek ve arama motoru botları web sitenizin içeriği ve yapısı erişmek ve anlamak emin olun gerekir.

Ardından, sayfa içi SEO’nuz hakkında endişelenmeniz gerekir. Bu, içeriğinizin anlamı ve sayfanızın amacı hakkında arama motorlarına birçok ‘sinyal’ gönderebileceğiniz bölümdür.

Son olarak, bir süreliğine uzun vadeli başarının içeriğinizin kalitesinden ve İnternet’teki diğer web sitelerinin web sitenizi nasıl düşündüğünü unutmayın (bu sayfa dışı SEO).

#DijitalPazarlamaUzmanıLeventYurtseven

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.