fbpx

Google Alerts : Google Uyarıları Nasıl Kullanılır

Google Uyarıları, ana görevi malzemeyi kişinin arama sorgularına göre bulmak olan özel bir hizmettir. Kullanıcının istekleri üzerine taze malzemeler ortaya çıkar çıkmaz hemen kendisine bir e-posta gönderilir. Google tarafından 2003 yılında yeniden başlatılmasına rağmen, bu hizmetin varlığından çok az kişi haberdardır .

Google Alerts, en azından aşağıdaki nedenlerden dolayı kullanılmalıdır:

Google Uyarıları

 

 • hizmet tamamen ücretsizdir;
 • gerekli tüm ayarlar çok hızlı bir şekilde yapılır;
 • Servis, diğer uygulamaları tamamlamak için kullanılabilir.

Google Alerts’ün nasıl çalıştığını anlamadan önce , kişisel hedeflerinizi açıkça tanımlamanız gerekir . Bu hizmetten ne almak istediğinizi anlamak önemlidir. Örneğin, bunlar aşağıdaki hedefler olabilir:

 

 • içeriğinizi yayınlayabileceğiniz iyi bloglar bulun;
 • İnternet kaynaklarının firmanız hakkında hangi haberleri anlayabildiğini bulmak;
 • Markanızla ilgili olumsuz görüşleri analiz edebilme ve bunlara hemen cevap verebilme;
 • Bölgenizdeki son değişiklikler hakkında bilgi edinin; bu da içeriğinizi güncel tutar.

Google Alerts’te sonuçları sosyal ağlardan almayı başaramadığınız anlaşılmalıdır. Bu başka bir araç gerektirecektir. İstatistiksel bilgi ve analitik raporlar elde etmek hala mümkün değildir. Temel kampanya için bu norm olarak kabul edilir. Bununla birlikte, belirli verilerin ne sıklıkta arttığını bilmek istiyorsanız, başka bir servis kullanmanız gerekecektir.

Google Alerts kurmanın ve etkili kullanmanın sırları Nedir?

Google Alerts nedir sorusuna ayrıntılı bir cevap, sitenin her sahibi, arama motorlarında tanıtım yapmak için kaynağını bağımsız olarak optimize etmeye karar veren, bilmek ister. Aynı zamanda, yalnızca Google Alerts’ün nasıl çalıştığını anlamak için değil, bu hizmetin nasıl etkili bir şekilde kullanılacağı da önemlidir. Ama önce ilk şeyler.

 

Google Alerts nasıl ayarlanır?

Google Alerts’ün nasıl kullanılacağını anlamak oldukça kolaydır. İzlenecek birkaç basit adım:

 

 1. Google.com/alerts adresindeki servisi ziyaret edin. Bunu, kullanmayı düşündüğünüz Google hesabında yapmanız önerilir.
 2. Anahtar kelimelere karar verin ve bunlardan birini giriş alanına girin.
 3. Google Alerts’ten ne sıklıkta uyarı almak istediğinizi bildirin.
 4. Kaynak listesinden seçin.
 5. Dili belirtin.
 6. Veri toplama bölgesini belirtin.
 7. Hangi sonuçlarla ilgilendiğinizi bize bildirin (tümü veya en iyisi).
 8. E-posta giriniz.
 9. Uyarı Oluştur’u tıklayın.Ardından, e-posta adresinize bir e-posta gönderilecektir. Google Uyarıları ile sitelerdeki güncellemeleri izlemeye başlama niyetinizi doğrulamak için açmanız ve içindeki bağlantıya tıklamanız gerekir.Gerekirse, Google Alertc’te oluşturulan bildirimin parametreleri “Düzenle” düğmesini kullanarak değiştirilebilir.Google Alerts’i nasıl ayarlayacağınıza karar verdiğinizde, web işletme sahiplerinin yaptığı en yaygın hataları yapmaya başlamamanız önemlidir :
  • çok fazla anahtar kelime (gerçekten önemli bazı sorgular seçmek daha akıllıca olacaktır);
  • istek sınırını gözardı etmek – kullanıcı başına 1000;
  • Genel uyarılara dikkat edilmez ( sadece markanın kendisine odaklanmak önemlidir ).

  Google Alerts’i işletme gelişimi için ustalıkla kullanma yolları

  Google Alerts uyarıları, iş geliştirme konusunda mükemmel bir yardımcıdır. Buradaki en önemli şey, hizmetin yeteneklerini olabildiğince yetkin kullanmaktır. Bunu yapmak için, oluşturabileceğiniz ve kullanabileceğiniz uyarı türlerinin listesini incelemeniz gerekir.

   

  google uyarıları nasıl kullanılır

  1. Marka analizi Bu sayede seçtiğiniz yerlerde yeni fikirler bulmak mümkün olacak. Ayrıca, kişisel İnternet kaynağınız için incelemeler bulabilir, bir taraftar topluluğu oluşturabilir, kullanıcıların marka hakkında neler söylediğini öğrenebilirsiniz. Böyle bir uyarı oluşturmak için, marka adını veya adınızı girmeniz gerekir.
  2. Rakiplerin izlenmesi. Diğer piyasa katılımcılarının ne yaptığını bilmelisiniz. Anahtar kelimeleri için Google Alerts uyarıları yapılandırabilirsiniz. Örneğin, yeni mesajlar, olumlu ve olumsuz görüşler, yeni bağlantılar gibi anları analiz etmek mümkün olacaktır.Açıklanan sonuçları elde etmek için, aşağıdaki şemalara göre yapılan sorguları kullanabilirsiniz:{rakip sitenin URL’si} + {yarışmacının markası}
   “bence” + {yarışmacının markası}
   “Kim çalıştı” + {yarışmacının adı} 
  3. Spam’den gelen yorumları hızlıca temizleyin. Çok miktarda spam içeren bir Internet kaynağı tam olarak TOP’da değil. Neyse ki, Google Uyarılarını nasıl ayarlayacağınızı anlamak, sitedeki tüm doğal olmayan manipülasyonları kontrol etmek mümkün olacaktır.Bunu yapmak için, aşağıdaki türden istekler kullanın:site: {sitenizin URL’si} reklam istekleri VEYA yasaklı konuların istekleri, yorum yapan ziyaretçiler tarafından bırakılmıştır.
  4. Tematik konuların analizi. Belki de şu anda en popüler olan alanların hangileri olduğunu veya bölgenizde özel olanların ne olduğunu bilmek istersiniz. Önce bu ve diğer birçok soruya cevap verebilirsiniz. Yani uzman olursunuz, itibar kazanırsınız. Sitenizin içeriğinde görünen konular hakkında uyarılar oluşturduğunuzdan emin olun.
  5. İçerik kalitesi seviyesinin belirlenmesi. Siteye iyi malzemeler gönderdiğiniz açıktır. Ancak bunun sadece sizin için net olmaması önemlidir. Uyarı ayarlarını yaptıktan sonra, ziyaretçilerin gönderdiğiniz içerikle nasıl ilişkili olduğunu öğrenebilirsiniz – en sevdikleri sayfalar sorunun en üstünde olacaktır. En iyi sonuçlar için bir filtre ayarlayabilir ve aynı zamanda tüm sonuçları tam olarak analiz edebilirsiniz. Sadece en iyisini bırak.
  6. Google Alerts’in ne olduğunu ve bu hizmeti nasıl doğru bir şekilde yapılandıracağınızı bilerek, kullanıcılara yeni özellikler sunabileceksiniz . Bu durumda tanıtım araçları konuk yazılar ve yorumlardır. Benzer istekler için uyarılar oluşturarak ziyaretçileri diğer İnternet kaynaklarına çekmek için kullanılmaları gerekir:“Bizim için yaz” + {önemli anahtar kelimeniz}
   “Bir misafir yazısı oluşturun” + {önemli anahtar kelimeniz}
   “Değişim mesajları” + {önemli anahtar kelimeniz}
  7. Taze yön. Haftada, Google Alerts’te bu tür uyarılar ayarladıysanız kişisel e-posta kutunuzda yeni fikirler bulabilirsiniz:Yeni {iş / strateji / iş için fikir} 2019
  8. Yerel içeriği kontrol et. Bulunduğunuz yerdeki durumu analiz etmek önemlidir. Böylece, yaşadığınız şehirde çalışan kişileri veya şirketleri anında bulabilirsiniz. Aynı zamanda yerel haberleri takip etmenizi sağlar. Bunu yapmak için, aşağıdaki ifadeleri içeren uyarı isteklerini ayarlarken kullanın:faaliyet alanınız: Kharkiv
   1. Benzersiz tekliflere ve indirimlere erişim. Sitelerdeki güncellemeleri Google Alerts aracılığıyla izlemeniz sayesinde, satış, kupon ve bonuslarınızı zamanında öğrenebilirsiniz.
   2. Google Alerts’i doğru bir şekilde ayarlarsanız, genel konuşma için her zaman yeni platformlar bulabilirsiniz . Belli sayıda insana bir şeyler söyleme arzusu var mı? Konuşmalar için açık alanları kontrol edin, kişisel markanız hakkında konuşabileceğiniz yerleri analiz edin, bu tür anahtar ifadelerle uyarıları kullanarak bir konuşma yapın:“seminer için konuşmacıları arama” {faaliyet alanınız}
    “konuklarımıza söyleyin” hakkında {faaliyet alanınız}
  9. Google Alerts hakkında az önce öğrendiğiniz bilgileri ve bu hizmetin özelliklerini nasıl kullanabileceğinizi kullanarak, web sitenizi geliştirmek için rakiplerinizin çoğunun bilmediği birçok nokta bulmak için kolayca ve kesinlikle ücretsiz olabilirsiniz.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.