fbpx

Neden Blog Yazmalıyız

Blog yazmak SEO’ya yardımcı oluyor mu?  Kesinlikle öyle. Aslında, blog oluşturma SEO’nuzu güçlendirmenin en etkili yollarından biridir.

Bu yazıda, bloglamanın bize çok rekabetçi kelimelerde web siteleri için SEO konusunda nasıl yardımcı olduğunu öğreneceksiniz. Google organik trafiğini nasıl çok kısa sürede% 372’den fazla arttırmayı başardığımızı açıklayacağım.

Ayrıca :

  • Blog sahibi olmak SEO için neden önemlidir?
  • SEO’nuzu geliştirmek için blog kullanımı (Diğer bloglarda okuduğunuz tipik SEO tavsiyesi değil).

Bir bloga sahip olmanın SEO için neden önemli olduğunu anlamadan önce , farklı endüstrilerdeki bir dizi web sitesinin organik trafiğini artırmak için bloglamayı nasıl kullandığımızı gösteren birkaç örnek görelim .

Google Organik Trafik, Blogging ile 6 ayda% 106 arttı!

Bloglama SEO Başarı – Vaka Çalışması 1

Yukarıda gördüğünüz, müşterilerimizden birinin Google Organik trafik raporu.

Blog oluşturma ile Google trafiğini ayda 6,165 kullanıcıdan sadece 6 ayda ayda 12,742 kullanıcıya çıkarmayı başardık. Bu% 106 artış!

Blog oluşturma, yalnızca 5 ayda Organik trafiğini% 372 artırmamıza yardımcı oldu!

Bloglama SEO Başarısı – Örnek Olay 2

Bu, seyahat endüstrisindeki bir işletme web sitesinden, çevrimiçi olarak en rekabetçi sektörlerden  biri.

Blog trafiğine başladıktan sonraki 5 ayda organik trafik, ayda 4.280 kullanıcıdan ayda 15.960 kullanıcıya yükseldi. Yüzdeleri seviyorsanız, bu% 372’lik bir artış!

Önemli Not: Yukarıdaki web sitelerinin URL’sini açıklamamamın nedeni, NDA ile müşterilerimle yaptığım sözleşmeyle ilgili. Çoğu müşteri bu tür bir tanıtım istemez, çünkü rakiplerinin bilmesini istemezler.

Blog sahibi olmak SEO için neden önemlidir?

Şimdi bloglamanın hala SEO için çalıştığına ikna oldunuz, hadi bir blogun SEO ile nasıl yardımcı olduğunu görelim.

Daha fazla anahtar kelime hedefleyebilirsiniz

Blog oluşturma, açılış sayfalarınızla hedefleyemediğiniz anahtar kelimeleri hedefleme konusunda harika bir fırsat sunar.

Çevrimiçi SEO Kursları ve dijital pazarlama hizmetleri satan bir web siteniz olduğunu varsayalım (bunun gibi).

Her bir hizmetiniz için optimize edilmiş açılış sayfalarınız ve ana anahtar kelimeleriniz için optimize edilmiş bir ana sayfanız zaten var.

Bu harika, ama organik trafiğiniz düşük olacak . Neden? Çünkü, yüzlerce web sitesi (sizinkinden daha büyük ve daha eski) bu anahtar kelimeleri zaten hedefliyor olabilir.

SEO’nuzu ve sıralamanızı geliştirmek için bazı geri bağlantıları deneyebilir ve deneyebilirsiniz , ancak çok yakında farkına varacaksınız ki diğer webmaster’ların ürün sayfalarınıza organik olarak bağlanmaları çok zor.

Ne yapmalısın? Bloglamanın kurtarmaya geldiği yer burasıdır.

Bir blog başlatabilir, insanların ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili başka hangi arama terimlerini kullandığını bulmak ve içerik yayınlamaya başlamak için anahtar kelime araştırmanızı gerçekleştirebilirsiniz .

Seçtiğiniz SEO anahtar kelimelerine bağlı olarak, yüksek puanlar almak için farklı teknikler kullanabilirsiniz.

Sen peşine seçebilir ya uzun anahtar kelimeleri sıralamak veya uzun içeriklerde yayınlama ve içerik siloları oluşturarak daha popüler anahtar kelimeler peşine daha hedefli ve daha kolaydır.

Doğal bağlantı kurma için daha fazla fırsat yaratıyorsunuz

Bir web sitesinin Google’da üst sıralarda yer alması için, yüksek kaliteli geri bağlantılara ihtiyacı var. Bu bağlantıları almanın ve etki alanınızın yetkisini arttırmanın harika bir yolu , blog yazmaktır.

Diğer blogcuların bir ürün veya hizmet sayfasından ziyade iyi bir blog postasına bağlanma olasılığı daha yüksektir.

Bu bağlantılar sıralamanız üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmayabilir, ancak etki alanınızı güçlendirecek ve web sitenizdeki tüm sayfalardan yararlanacaktır.

İstatistikler gösteriyor blog şirketlerin web sitelerine% 97 daha bağlantıları almak söyledi.

Daha fazla markadan bahsetmek için harika bir yol

Gelen bağlantılar, Google’ı web sitenizin aramada iyi muameleyi hak ettiğine ikna etmenin tek yolu değildir. En çok ihmal edilen sayfa dışı SEO tekniklerinden biri de markadır.

Google, markaları sever ve blog yazmak, markanızı daha fazla göz önünde konumlandırmanıza yardımcı olabilir ve bu, sosyal medya katılımına (beğeniler, yorumlar, tweet’ler) ve markanızın blog yazmadan imkansız olacağı yerlere değinmesine neden olabilir.

Uzmanlığınızı göstermek için harika bir yöntem (EAT).

Bir web sitesinin değerine erişirken Google’ın aradığı faktörlerden biri Uzmanlık – Yetki – Güvenilirlik (EAT).

Aktif bir blog sürdürüyorsanız, ziyaretçilerinize (ve Dünya’ya) seçtiginiz konularda uzman (E) olduğunuzu gösterme şansına sahipsiniz.

Bu, gelen bağlantılarla ve markalardan bahsederse, o zaman yavaş yavaş Google Trust’a (Güvenilirlik) götürecek olan A bölümünü de (Yetki) kazanırsınız.

Tüm EAT faktörlerini güvence altına aldığınızda, SEO’nuz güçlendirilecektir ve blog oluşturma bunu yapmanın en güvenli ve verimli yoludur.

SEO’nuzu geliştirmek için bloglama nasıl kullanılır?

Blog, SEO yalnızca doğru yapılırsa yardımcı olabilir. Bir blog oluşturup rastgele blog gönderileri yayınlamaya başlarsanız, hiçbir yardımı olmayacaktır.

Web sitenizdeki diğer sayfalarla aynı anahtar kelimeleri hedeflemeyin

İnsanların bloglamada yaptığı en büyük hatalardan biri, açılış sayfalarıyla aynı anahtar kelimeleri hedeflemektir.

Bloglamaya başladığınızda, anahtar kelime araştırmanızı yapmanız ve ana anahtar kelimelerinizle alakalı, ancak anahtar kelimelerle alakalı olmayan anahtar kelimeler bulmanız gerekir.

Örneğin, bu web sitesinde SEO Hizmetleri satan bir sayfam var . Blogumda, bu anahtar kelimeyi hedeflemiyorum, ancak “Ne Kadar SEO Hizmeti Maliyeti” gibi diğer alakalı anahtar kelimeleri hedefliyorum.

Aynı anahtar kelimeleri hedeflerseniz, Google’ı hangi sayfanın sizin için daha değerli olduğu konusunda şaşırtacaksınız ve bu kaçınmanız gereken bir şeydir.

Satın alma döngüsünün tüm aşamalarında kullanıcıları yakalayın

Blog sahibi olmanın güzelliği, kullanıcıları satın alma döngüsünün farklı aşamalarında yakalamak için kullanabilmenizdir.

Örneğin, şnorkelli yüzme yolculukları satan bir web siteniz varsa, yalnızca şnorkelle yüzme hakkında blog yazmamalısınız, aynı zamanda erişiminizi genişletebilir ve iş yerinizde yapılacak şeyleri arayan insanları elde edebilirsiniz.

Diyelim ki Florida’da bulunuyorsunuz, blog yazılarınızı “Florida’da yapılacak eğlenceli aktiviteler” gibi anahtar kelimelerle hedefleyebilirsiniz ve seçeneklerden biri olarak şnorkelden bahsedebilirsiniz.

Bu yaklaşımı takip ederseniz, hiçbir zaman fikir tükenmez ve bunu tutarlı bir şekilde yaptığınızda, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili tüm ilgili konuları kapsayan bir dizi yararlı gönderiyle karşılaşırsınız.

Bu yukarıda listelenen web sitelerinde izlediğimiz yaklaşımla aynı şekilde ve bize çok yardımcı oldu.

Başlıklarında soru sorma ama cevap ver

Blog yazısı başlıklarını yazarken, kullanıcıya bir soru sorma ama cevap ver.

Örneğin, “Bloglama SEO’ya çok yardımcı oluyor ve İşte Kanıt” adlı blog gönderisinin başlığını göz önünde bulundurun.

Başlık, “Bloglama SEO’ya yardımcı oluyor mu?” Sorusunu yanıtlıyor, ancak başlıkta yer almak yerine, kullanıcılara doğrudan bir cevap verdim.

Artık blog gönderisini okumak için başlığı tıklayan herkes içerik açısından ne bekleyeceğini biliyor ve başlıklarınızı diğerlerinden farklı kılıyor.

Bunu blog yazısı başlıklarınızla yapmak, başlıkları daha ilgi çekici hale getirecek ve kullanıcıları SERPS veya sosyal medyada gördüklerinde tıklamaları için teşvik edecektir.

Bir SEO eylem planı oluşturun

Amaç olmadan içerik yayınlamaktan kaçının. Bazı hazırlık çalışmalarını önceden yapın ve ne hakkında blog yazacağınıza, hangi anahtar kelimeleri hedefleyeceğinize, her yayını nasıl teşvik edeceğinize ve blogunuzun etkinliğini nasıl ölçeceğinize karar verin.

Bu öğelerin tümü iyi tanımlanmış bir SEO eylem planının parçası olmalıdır . Açık bir stratejiye ve adım adım plana sahip olmak, tüm süreci daha kolay ve verimli hale getirir.

SEO Yayınlamadan önce blog yayınlarınızı optimize edin

Bir blog yazısı yazdıktan sonra, SEO için optimize edilmemişse yayınla düğmesine basmayın.

SEO dostu blog yazısı yazmayı öğrenmek zor değildir, tek yapmanız gereken makalelerinizi arama motorları tarafından kolayca anlaşılması için bazı temel SEO kurallarına uymaktır.

Daha fazla bilgi için bu kılavuzu okuyabilirsiniz: 10 kolay adımda etkili bir şekilde blog oluşturma.

Blog yayınlarınızı yayınladıktan sonra tanıtın

İdeal bir senaryoda, bir blog yayınını yayınladıktan sonra, reklamınızı yayınlamak için yeterli zaman ayırmalı ve sıralamalarınızı yükseltmek için geri dönüşler almaya çalışmalısınız. SEO böyle çalışır.

Gerçekte, çoğu insan bunu yapmaz. İnsanların çoğu yayınlama düğmesine basıp sihrin gerçekleşmesini bekler ya da bir sonraki blog gönderisine geçerler.

Aynı yaklaşımı takip ederseniz, bloglama çabalarınızdan geri dönüş alma şansınızı (sıralama ve web sitesi ziyaretleri açısından) en aza indirmiş olursunuz.

En az yapmanız gereken şey, blog postasını Facebook’ta yayınlamak ve Facebook reklamlarını (Boost Post) kullanmak, okumakla ilgilenebilecek kişilerin önüne çıkarmak için.

Facebook, hedef kitlenizi ilgi alanlarına ve demografik bilgilere dayanarak seçmenize izin verir ve bunu izleyicilerinizi daraltmak için kullanabilirsiniz, böylece minimum harcanan doğru kişilere ulaşır.

Bunu doğru bir şekilde yapmak istiyorsanız, Facebook’ta tanıtım yapmanın yanı sıra, benzer konular hakkında blog yazan ve zaten benzer makalelere bağlanan ve bunları e-postayla gönderen bir blogcu listesi oluşturmalı ve onlarla bir konuşma yapmaya çalışmalı ve onlardan bir bağlantı isteyin.

Bloglamanın SEO’nuzdaki etkisini ölçün

Birçok insanın bloglamanın SEO’ya yardımcı olmadığına inanmasını sağlayan sebeplerden biri, bloglamanın SEO’daki etkinliğini doğru bir şekilde ölçmemeleridir.

İnternette çok fazla blog yazısı bulunduğunu ve başka bir yayın yayınladığını iddia eden makaleler okudunuz, size trafik çekmeyecek, ancak bunlar yanlış.

Blog oluşturma SEO için işe yarıyor, yukarıdaki örnekler bir ajans olarak sahip olduğumuz birçok üründen sadece ikisidir ve yakından ararsanız, birçok insanın / işletmenin aynı teknikleri kullandığını ve onlar için çalıştığını göreceksiniz.

Genel organik trafiğinize bakmak, blogunuzun sıralamalarınıza ve trafiğinize nasıl yardımcı olduğunu ölçmenin bir yolu değildir.

Bunun nedeni, belirli bir süre içinde Google’ın algoritmik değişiklikleri ve mevsimsellikten dolayı (anahtar kelimenin arama hacmi aylık olarak değişebilir) trafiğinizin dalgalanmasıdır.

Dolayısıyla, yalnızca aylık toplam organik trafiğe bakarak, blog yayınlarınız web sitenize trafik çekiyorsa doğru bir resim elde edemezsiniz.

Yapmanız gereken, belirli blog yayınlarının performansını izlemenin ve zaman içinde nasıl geliştiğini görmenin bir yolunu bulmaktır.

Bunu, sayfa başına organik trafiğinizi filtreleyerek veya Google Data Studio aracılığıyla daha iyi bir şekilde Google Analytics’i kullanarak yapabilirsiniz.

Anahtar öğrenmeler

Hiç şüphe yok ki bloglama harika bir SEO aracıdır. Yüksek kaliteli hedeflenmiş yayınları düzenli aralıklarla yayınlayarak, SEO’dan öteye gitmenin birçok avantajı vardır.

Kullanıcılarınızla iletişim kurmak, içeriğinizi taze tutmak ve arama motorlarına web sitenizi daha sık ziyaret etmek için daha fazla neden vermek için harika bir yol.

SEO açısından, blog yazmak, anahtar kelime araştırmanızı genişleterek arama motorlarında görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olabilir, bağlantı oluşturma ve marka bahsinde, organik sıralamanızı olumlu yönde etkileyen faktörler konusunda size yardımcı olabilir.

Blog’a başlarken, plana göre yaptığınızdan, blog yazılarınızı SEO için optimize ettiğinizden, onları doğru bir şekilde tanıttığınızdan ve performanslarını nasıl doğru bir şekilde ölçeceğinizi öğrendiğinizden emin olun.

Bu hala işe yarayan bir şey olup olmadığına hala şüpheniz varsa, en az 6 ay boyunca bir deneyin ve ne tür sonuçlar alabileceğinizi görün. Kesin olarak, doğru şeyler yaparsanız, sonuçlardan şaşıracaksınız.

 

 

 

 

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.