fbpx

SEO Sertifikası nedir?

SEO Sertifikası nedir?

Arama motoru optimizasyonu ile çalışmak için gerekli eğitim ve becerilere sahip olduğunuzu gösteren belgedir. Bir SEO Kursunu başarıyla tamamlayan kişilere bir SEO sertifikası verilir.

SEO sertifikası almanın birçok yolu vardır. Çevrimiçi bir SEO kursunu takip edebilir veya bir sınıf temel kursa katılabilirsiniz. Aşağıda göreceğiniz üzere, SEO sertifikalı olma maliyeti ve gereksinimleri kurs sağlayıcısına göre değişmektedir.

Bir Google SEO Sertifikası var mı?

Google bir SEO sertifikasyon programı sunmamaktadır. Bir Google SEO uzmanı olmak istiyorsanız, üçüncü taraf bir sağlayıcıdan bir SEO kursunu takip edebilir ve sertifika alabilirsiniz.

Google Dijital Garaj tarafından sunulan ve SEO ile ilgili bazı dersler içeren ancak sizi Google SEO sertifikalı bir uzman yapan bir dijital pazarlama sertifikası vardır .

SEO sertifikaları buna değer mi? Seni uzman mı yapıyorlar?

Bir konuyla ilgili eğitim aldığınızı kanıtlayabilecek her türlü sertifika, CV’niz için iyidir.

Bu nedenle, güvenilir bir SEO eğitim sağlayıcısından bir SEO sertifikası almak kesinlikle SEO kariyerinize yardımcı olacaktır, ancak tek başına bir sertifika almak sizi bir SEO uzmanı yapmaz .

Gerçek bir SEO uzmanı olmak için ihtiyacınız:

SEO ile çalışma deneyimi – SEO teorik bir kavram değil, fakat oldukça pratik. Uzman olmak için, kursta öğrendiklerinizi pratikte nasıl uygulayacağınızı ve arama motorları için bir web sitesini nasıl optimize edeceğinizi bilmeniz gerekir.

SEO başarıları – Bir web sitesinin sıralaması ve organik trafiği iyileştirildiğinde SEO başarılıdır . Teoriyi bilmek ve gerekli işleri yapmak yeterli değildir. İyi bir SEO uzmanı , sertifikasyon olsun ya da olmasın, sonuçlar verebilir.

SEO sertifikalarının maliyeti nedir?

2019’da bir SEO sertifikası almanın maliyeti 49 ile 2750 dolar arasında. Farklı kurs türleri sunan birçok satıcı var ve bunların her biri kendi fiyatlarını belirliyor.

En düşük ve en yüksek ödeme belgelendirmesi arasındaki fiyat farkı, çevrimiçi eğitimin doğası nedeniyle büyüktür.

Bu çevrimiçi dünyada normaldir çünkü fiyatları kontrol etmenin resmi bir yolu yoktur. Diğer endüstrilerde de, çevrimiçi kurslar için fiyatların büyük bir kepçeye sahip olma eğiliminde olduğu durum aynı.

Daha ucuz bir kurs için daha az değer alıyor musunuz? Zorunlu değil, kursa bağlıdır. Fiyat etiketi mutlaka bir kurstan aldığınız değeri yansıtmaz, ancak şirketlerin fiyatlandırma modeline nasıl yaklaştığını daha fazla gösterir.

Bir SEO kursu için ödeme yapmalısınız? 

Cevap evet ve sebepler şunlar:

Bir SEO kursu size zaman kazandırabilir – İyi bir kurs, Google’da cevap aramaya gerek kalmadan SEO hakkında bilmeniz gereken her şeyi size öğretir.

Başvuru için kullanın – Yapılandırmak için yüzlerce SEO kuralı vardır ve her şeyi bir seferde anlayamayacağınız ve emin olamayacağınıza emin olabilirsiniz. Referans olarak kullanmak için iyi bir kaynağa sahip olmak çok yardımcı olabilir.

Bir kontrol listesi izleyin – Çoğu kursta, web sitenizi optimize ederken tüm önemli SEO faktörlerinin dikkate alındığından emin olmak için takip edebileceğiniz kontrol listeleri bulunur.

İlham alın – Bazı kurslar, sizi motive edip ilerlemenizi sağlayacak gerçek SEO başarı hikayeleri içerir. SEO çalışması zaman alır ve çoğu zaman hayal kırıklığı hissedeceksiniz. Diğerlerinin SEO’nun kendileri için çalışmasını nasıl sağladığını okumak, hedeflerinize odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Profesyonellerden Öğrenin – Birçok SEO kursu, sektörde yılların deneyimine sahip uzmanlar tarafından yazılmıştır ve adımlarını takip etmeniz, istenmeyen kaynaklardan gelen önerileri merak etmekten ve onları takip etmekten daha hızlı sonuç verecektir.

Harika yatırım getirisi ile küçük bir yatırım – SEO daha yüksek sıralarda ve daha fazla trafikte para kazanmanızı sağlar. SEO eğitimine yatırım yapmak bir maliyet değildir, ancak aslında yatırımın geri dönüşü olan bir yatırımdır.

Bir SEO eğitim kursuna kaydolun ve SEO kariyerinizi arttırın.

2019’da başlayacak en iyi SEO Kursları ve Sertifikaları.

Şimdi bir SEO sertifikasının kariyeriniz için yararlı olduğuna ikna olduğunuza göre, sizin için hangi seçeneklerin mevcut olduğunu görelim.

Aşağıdaki liste, hem Ücretsiz hem de Ücretli olan en popüler SEO kurslarını içerir.

SEO ders listesini nasıl oluşturduk? Bir kursu listeye eklemek için aşağıdaki kriterleri kullandık.

 • Sertifika – Sadece sertifika veren kurslar listeye eklendi. Harika olan fakat sertifikalandırmayan çok sayıda SEO Kursu vardır, bu yüzden bunlar listenin bir parçası değildir. Onları SEO eğitim rehberimizde görebilirsiniz .
 • Yalnızca SEO Kursları – Dijital pazarlama eğitiminin bir parçası olarak SEO eğitimi sunan sağlayıcılar vardır. Tamamlandığında dijital bir pazarlama sertifikası alırsın. Listede sadece SEO derslerini dahil ettik. Bizim görüntüle dijital pazarlama kursları sadece SEO Dijital Pazarlama sertifikalı olup almak istiyorsanız kılavuzu.
 • Satıcı İtibarı – Yalnızca güvenilir SEO eğitim sağlayıcılarından kurslar ekledik.
 • Her zaman kullanılabilir – Bazı satıcılar yalnızca belirli zaman dilimlerinde (genellikle yılda bir veya iki kez) kaydolmak için kullanılabilen SEO kursları sunar. Bu kurslar listemize dahil edilmedi. Sadece bugün kaydolabileceğiniz ve SEO öğrenmeye başlayabileceğiniz liste kurslarımız var.

SEO Sertifikaları Listesi

 • Komple SEO Kursu 800$
 • Her Yerde SEO Eğitimi (Yoast, 220 $)
 • ClickMinded SEO Sertifikasyonu (ClickMinded, $ 497)
 • SEO Essentials Sertifikası (Moz, $ 595)
 • SEO Temelleri Kursu (SEMRush, Ücretsiz)
 • Gelişmiş Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Sertifika Eğitimi (MarketMotive, $ 770)
 • SEO Sınıf Eğitimi (Bruce Clay, $ 2750)
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Uzmanlığı (Coursera, Free)
 • SEO 2019: Komple SEO Eğitimi (Udemy, 199 $)
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Eğitim Kursu (Simplilearn, 770 $)

Komple SEO Kurs Paketi

Satıcı: Reliablesoft | Fiyat: 49 $ (bir kerelik)

SEO kursumuzla gurur duyuyoruz ve bu listede yer alamıyorduk. SEO ders paketimiz 4 ders (SEO Kursu, E-Ticaret SEO Kursu, Anahtar Kelime Araştırma Kursu, Google Analytics Kursu) içerir ve size SEO hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretir.

Şimdiye kadar 2500’den fazla öğrenci kaydoldu ve yüksek puan aldı . Kursun tamamlanmasının ardından bir SEO sertifikası alabilirsiniz ve 60 günlük para iade garantisi ile birlikte gelir.

Kursun fiyatını belirlemek için pazar araştırmamızı yaparken, ortalama SEO için iyi SEO kurslarının çok pahalı olduğunu gördük, bu yüzden kursumuzu herkes için uygun hale getiren 49 $ ‘lık indirimli bir fiyatla sunuyoruz.

Bu Sertifika Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

All-Around SEO Eğitimi

Satıcı: Yoast | Fiyat: 220 $ (yıllık)

Yoast, en popüler WordPress SEO eklentisinin arkasındaki şirket. Onların All-Around SEO eğitimleri üç versiyon halinde geliyor. Temel SEO eğitimi, SEO eğitimi başlangıç ​​paketi ve Yoast aboneliği (diğer kursları içerir).

Yoast, yalnızca eklentileri nedeniyle değil aynı zamanda WordPress ve genel olarak SEO topluluğuna katkıları nedeniyle SEO sektöründe oldukça saygın bir şirkettir.

Tabii 3 saatlik eğitici videolar içerir ve yarışma üzerine bir SEO sertifikası ve rozeti alırsınız.

Bu Sertifika Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

ClickMinded SEO Sertifikasyonu

Satıcı: ClickMinded | Fiyat: 497 $ (bir kerelik)

ClickMinded SEO kursu, Arama Motoru Optimizasyonu’nun tüm yönlerini kapsayan kapsamlı bir kurstur. Dersler, sektörde yılların tecrübesine sahip saygın SEO uzmanları tarafından verilmektedir.

SEO eğitim rehberlerimde her zaman bu kursa atıfta bulundum çünkü bu iyi bir kurstur, ancak tek dezavantajı, SEO eğitimi için büyük bütçeleri olan şirketler veya organizasyonlar için daha uygun hale getiren yüksek fiyat etiketidir.

Bu Sertifika Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

SEO Essentials Sertifikası

Satıcı: Moz | Fiyat: 595 $ (bir kerelik)

Moz, SEO endüstrisinde önemli olan başka bir şirkettir. Yıllardır etraflarındalar ve SEO topluluğuna yaptıkları katkıya saygı duyuluyor.

SEO sertifikasyon kursu, 6 saat eğitmen tarafından başlatılan zaman ve sınavları içerir ve sınava girdikten sonra SEO sertifikalı hale gelirsiniz.

Moz kendi SEO araçlarına sahipken, kurs araçlarına bağlı değildir. Moz Pro aboneliği olmadan bu kursu takip edebilirsiniz.

Bu Sertifika Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

SEO Temelleri Kursu

Satıcı: SEMRUSH | Fiyat: Ücretsiz

SEO blogumu takip edenler, SEMRUSH’nin en sevdiğim SEO aracı olduğunu biliyor . Harika bir araca sahip olmasının yanı sıra, SEMRUSH şimdi ücretsiz ve sertifikasyon ile birlikte gelen bir dizi çevrimiçi kurs sunuyor.

Onların SEO kursu, sektörde 16 yıldan fazla çalışma tecrübesine sahip deneyimli bir SEO danışmanı olan Greg Gillford tarafından verilmektedir.

Elbette temel, teknik SEO, sayfa SEO, mobil SEO, bağlantı kurma, uluslararası ve yerel SEO kapsayan 8 modülleri vardır.

Bu iyi bir kurs ve ücretsiz olan SEO için yeni başlayanlar için harika.

Bu Sertifika Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Gelişmiş Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Sertifika Eğitimi

Satıcı: Piyasa Motiveu | Fiyat: 770 $ (bir kez kapalı)

Bu, listemizdeki en pahalı çevrimiçi SEO dersidir. 180 günlük erişim için 770 $ ‘lık fiyat etiketi kesinlikle yalnız blogcular ve hatta küçük işletme sahipleri için olumsuz bir faktördür.

Ancak, bu hiçbir şekilde parkurun buna değmeyeceği anlamına gelmez. Bu Arama motoru optimizasyonu tüm yönlerini ayrıntılı bir şekilde kapsayan eksiksiz bir derstir. Dersler deneyimli SEO’lar tarafından verilmektedir ve ayrıca çevrimiçi bir sınıfa katılma seçeneğiniz de vardır.

Bir işletmeyi yönetiyorsanız ve çalışanlarınızın SEO sertifikasını almak için iyi bir kursa ihtiyacınız varsa, bu kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken bir kurstur.

Bu Sertifika Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

SEO Sınıf Eğitimi

Satıcı: Bruce Clay | Fiyat: 2750 $ (Sadece Sınıf)

Bruce Clay, SEO sektöründe 23 yıldan fazla deneyime sahiptir ve en saygın SEO uzmanlarından biridir.

ABD’de ve özellikle Kaliforniya’da yaşıyorsanız, bu 4,5 günlük kursa katılabilir ve SEO bilginizi zenginleştirebilirsiniz.

Kaydınızla birlikte, web sitenizin stratejisini uygulamanıza ve izlemenize yardımcı olacak bir dizi SEO aracı olan SEOToolSet’e 12 aylık bir abonelik de alabilirsiniz.

Elbette, kursu tamamladığınızda bir SEO sertifikası alırsınız.

Bu Sertifika Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Uzmanlığı

Satıcı: Coursera | Fiyat: Ücretsiz (Kayıt)

Bu kurs Coursera tarafından verilir ve UCDavis (California Üniversitesi) tarafından verilir. Coursera, bir dizi üniversite seviyesinde kursa erişim sağlayan çevrimiçi bir eğitim platformudur.

Kurs kaydı ücretsiz olmakla birlikte, web sitelerinde gerçek maliyetleri belirtmezler.

SEO uzmanlık paketlerinde hem temel hem de ileri SEO kavramlarını kapsayan 6 kurs bulunmaktadır. Eğitmenler arasında, SEO topluluğuna saygı duyulan bir SEO uzmanı olan Eric Enge de bulunmaktadır.

Bu Sertifika Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

SEO 2019: Komple SEO Eğitimi

Satıcı: Udemy | Fiyat: 199 $ (bir kerelik)

Udemy başka bir popüler çevrimiçi öğrenme platformudur. Onlar-si olmak-si olmak bir çok SEO dersleri ve en iyi satıcılarından biri 2019 için Komple SEO Eğitimi. Kurs 6,400+ öğrencinin puanına göre 4,4 / 5 yıldız derecelendirmesi var.

Udemy kurslarının fiyatları her zaman değişir. Bu kursu ziyaret ederken 199 $ teklif edildi, ancak kendi web sitesine kayıt olursanız ve özel teklifler beklediğinizde daha az parayla alabilirsiniz.

Bu Sertifika Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Eğitim Kursu

Satıcı: Simplilearn | Fiyat: 770

SimpliLearn çevrimiçi eğitimdeki en büyük oyunculardan biridir. Çevrimiçi olarak alabileceğiniz (kendi kendine öğrenme), sanal bir çevrimiçi sınıfla veya özel kurumsal eğitimle birleştirebileceğiniz çok sayıda sertifika sunarlar.

Onların Arama Motoru Optimizasyonu eğitim kursu 30’dan fazla saat video içeriyor ve SEO’nun yanı sıra içerik pazarlaması, anahtar kelime araştırması ve web analitiği gibi konuları da kapsıyor.

Elbette 294 derecelendirme 4/5 yıldız vardır ve% 85’ini tamamlayan ve% 75’den fazla olan bir sınavı geçen bir SEO sertifikası alır.

Bu Sertifika Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Anahtar öğrenmeler

SEO sertifikalı olmak birçok sebepten dolayı iyi bir karardır. Yeni başlayanlar için CV’nize değerli bir ürün daha ekleyin ve bu da Dijital Pazarlama sektöründe işe alım şansınızı artırır.

Zaten bir SEO olarak bir işiniz varsa, işvereninize ve müşterilerinize SEO’nun ne hakkında olduğunu bildiğinizi kanıtlamak için harika bir yoldur.

Tek başına bir sertifika sizi bir uzman yapmaz. Pratik yapmak ve SEO teorisinin pratiğe nasıl uygulanabileceğini öğrenmek gerekir. Kendinize ve başkalarına gerçek SEO uzmanı olduğunuzu kanıtlamanın en iyi yolu bir web sitesini optimize etmek ve sıralamasını ve trafiğini artırmaktır.

 

 

 

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.